اعتراض به توافق ۲۵ ساله با تجمع در تهران و کرج؛ «ایران فروشی نیست» | ایران اینترنشنال

اعتراض به توافق ۲۵ ساله با تجمع در تهران و کرج؛ «ایران فروشی نیست»

با گسترش انتقادها به توافق ۲۵ ساله جمهوری اسلامی با چین، صدها نفر از شهروندان در تهران و کرج تجمع اعتراضی برگزار کرده و شعار «ایران فروشی نیست» سر دادند.

ویدیوهایی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد روز دوشنبه ۹ فروردین‌ماه شهروندان معترض به سند بلندمدت همکاری ایران و چین، در تهران با تشکیل تجمع‌ اعتراضی مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی مخالفت، خود را با آن اظهار کردند.

در این تجمع شهروندان شعارهایی از جمله «ایران فروشی نیست»، «مرگ بر وطن‌فروش» و‌ «می‌جنگیم، می‌میریم، ایران را پس می‌گیریم» سر دادند.

همزمان تصاویری هم از تجمع صورت‌ گرفته مقابل فرمانداری کرج منتشر شده است.

فراخوان‌های جداگانه مردمی این تجمع‌ها که در رسانه‌های اجتماعی تصاویری از آن‌ها منتشر شده از شهروندان مخالف توافق دعوت کرده تا در روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه نیز مقابل ساختمان مجلس در تهران و همچنین فرمانداری‌ها و استانداری‌های شهرستان‌ها تجمع کنند. این فراخوان‌ها از سند امضاشده توسط حکومت ایران به عنوان «ترکمانچای دوم» نام برده‌اند.

از روز شنبه و پس از امضای رسمی این توافق طی دیدار وزیر خارجه چین با مقام‌های ایران، شهروندان کشور در رسانه‌های اجتماعی با داغ کردن هشتگ‌های اعتراضی آن را «فروش ایران» خواندند و خواستار لغو این سند شدند.

از سوی دیگر صدها فعال مدنی، سیاسی و حقوقی هم با نوشتن طوماری آنلاین خطاب به رییس‌جمهور چین اعلام کردند جمهوری اسلامی نماینده ملت ایران نیست و این توافق «مردود» به شمار می‌رود.

در واکنش به اعتراض گسترده به عدم شفاف‌سازی جزییات این توافق، دستیار ظریف گفته بود «الزام قانونی» برای انتشار آن وجود ندارد. 

با این حال، سخنگوی وزارت امور خارجه روز یکشنبه سندی پنج صفحه‌ای را با عنوان «گزاره‌برگ» این توافق منتشر کرد که نشان می‌دهد این سند حوزه‌‌های دفاعی،‌ فرهنگی، ‌سیاسی و اقتصادی را در بر می‌گیرد.

روز دوشنبه هم رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت جمهوری اسلامی به دنبال امضای اسنادی مشابه با روسیه هم هست.

تازه چه خبر؟
درپی شدت گرفتن درگیری‌ها در شهر لاد اسرائیل که ترکیب جمعیتی آن عرب و یهودی است، در این شهر وضعیت فوق‌العاده اعلام شد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر...More
وزارت خارجه آمریکا هفت عضو حزب الله لبنان را تحریم کرد و از کشورهای جهان خواست برای محدود کردن فعالیت‌های این گروه و برچیدن شبکه های مالی و تشکیلاتی...More
آنتونی بلينکن، وزير امور خارجه امریکا، روز سه شنبه در گفت و گوی تلفنی با همتای اسراییلی خود گبی اشکنازی، از اوج گرفتن خشونت ها در این کشور که به کشته...More
گروه شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران، یک شهروند ایرانی-بریتانیایی را در عراق ربود و به سپاه پاسداران تحویل داد. بر اساس گزارش منابع خبری العربیه،...More
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در تماس با همتای اسرائیلی خود میر بن شبات بر حمایت کامل جو بایدن از حفظ امنیت اسرائیل و «حق دفاع...More