اعتراض به توافق ۲۵ ساله با تجمع در تهران و کرج؛ «ایران فروشی نیست» | ایران اینترنشنال

اعتراض به توافق ۲۵ ساله با تجمع در تهران و کرج؛ «ایران فروشی نیست»

با گسترش انتقادها به توافق ۲۵ ساله جمهوری اسلامی با چین، صدها نفر از شهروندان در تهران و کرج تجمع اعتراضی برگزار کرده و شعار «ایران فروشی نیست» سر دادند.

ویدیوهایی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد روز دوشنبه ۹ فروردین‌ماه شهروندان معترض به سند بلندمدت همکاری ایران و چین، در تهران با تشکیل تجمع‌ اعتراضی مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی مخالفت، خود را با آن اظهار کردند.

در این تجمع شهروندان شعارهایی از جمله «ایران فروشی نیست»، «مرگ بر وطن‌فروش» و‌ «می‌جنگیم، می‌میریم، ایران را پس می‌گیریم» سر دادند.

همزمان تصاویری هم از تجمع صورت‌ گرفته مقابل فرمانداری کرج منتشر شده است.

فراخوان‌های جداگانه مردمی این تجمع‌ها که در رسانه‌های اجتماعی تصاویری از آن‌ها منتشر شده از شهروندان مخالف توافق دعوت کرده تا در روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه نیز مقابل ساختمان مجلس در تهران و همچنین فرمانداری‌ها و استانداری‌های شهرستان‌ها تجمع کنند. این فراخوان‌ها از سند امضاشده توسط حکومت ایران به عنوان «ترکمانچای دوم» نام برده‌اند.

از روز شنبه و پس از امضای رسمی این توافق طی دیدار وزیر خارجه چین با مقام‌های ایران، شهروندان کشور در رسانه‌های اجتماعی با داغ کردن هشتگ‌های اعتراضی آن را «فروش ایران» خواندند و خواستار لغو این سند شدند.

از سوی دیگر صدها فعال مدنی، سیاسی و حقوقی هم با نوشتن طوماری آنلاین خطاب به رییس‌جمهور چین اعلام کردند جمهوری اسلامی نماینده ملت ایران نیست و این توافق «مردود» به شمار می‌رود.

در واکنش به اعتراض گسترده به عدم شفاف‌سازی جزییات این توافق، دستیار ظریف گفته بود «الزام قانونی» برای انتشار آن وجود ندارد. 

با این حال، سخنگوی وزارت امور خارجه روز یکشنبه سندی پنج صفحه‌ای را با عنوان «گزاره‌برگ» این توافق منتشر کرد که نشان می‌دهد این سند حوزه‌‌های دفاعی،‌ فرهنگی، ‌سیاسی و اقتصادی را در بر می‌گیرد.

روز دوشنبه هم رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت جمهوری اسلامی به دنبال امضای اسنادی مشابه با روسیه هم هست.

تازه چه خبر؟
تیم ملی بسکتبال ایران در دومین بازی خود در المپیک توکیو به مصاف آمریکا، مدافع عنوان قهرمانی رفت و ۱۲۰ بر ۶۶ نتیجه را به حریف قدرتمندش واگذار کرد. تیم...More
ثریا آقایی نماینده بدمینتون ایران امروز در دومین مسابقه‌اش در دو ست پیاپی با نتایج ۲۱ بر ۱۱ و ۲۱ بر ۳ برابر حریف خود بینگ جیائو از چین و نفر شماره ۸...More
تیم ملی والیبال ایران که موفق شده بود در دو بازی ابتدایی خود برابر لهستان و ونزوئلا پیروز شود، در بازی سوم به مصاف کانادا رفت و مقابل این تیم سه بر...More
بابک دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور، قطع برق دلیل جهش قیمت سیمان است. معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور درباره چهار برابر شدن قیمت...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، اعلام کرد که واردان ماینر برای استخراج رمزارز به ایران به طور رسمی، با اطلاع دولت و با تامین ارز آن از سوی...More