اعتراض بازنشستگان در تجمعات سراسری؛ قیمت‌ها زندگی را غیرممکن کرده است | ایران اینترنشنال

اعتراض بازنشستگان در تجمعات سراسری؛ قیمت‌ها زندگی را غیرممکن کرده است

بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی ایران در ادامه اعتراضات خود روز چهارشنبه با تجمع در دست‌کم شش شهر کشور نسبت به وضعیت معیشتی انتقاد کرده و در قطعنامه‌ای اعلام کردند زندگی با قیمت‌های فعلی برای آن‌ها «غیرممکن» شده است.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گزارش داد بازنشستگان معترض در تهران با تجمع مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی نسبت به سطح پایین مستمری‌ها و عدم بازپرداخت بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی اعتراض کردند. 

آن‌ها پلاکاردهایی همراه داشتند که شعارهایی از جمله «حقوق ما ریالی، هزینه‌ها دلاری» روی آن دیده می‌شد.

در این تجمع رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه بازنشستگان، دبیر اجرایی خانه کارگر غرب تهران و نماینده کارگران در شورای عالی کار سخنرانی کردند.

همزمان در مشهد نیز بازنشستگان معترض مقابل ساختمان استانداری تجمع کرده و شرایط معیشتی و سطح مستمری خود را مورد انتقاد قرار دادند. از جمله شعارهای پلاکارد معترضان در مشهد «حامی سرمایه‌دار، سر به‌ سر ما نذار» بوده است.

تصاویری نیز از تجمع‌های مشابه در شهرهای اقصی نقاط کشور از جمله گرگان، اهواز،‌ رشت و زنجان در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است. آن‌ها نیز شعارهایی همچون «قامت بازنشسته، از تورم شکسته»،‌ «تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم» و «بازنشسته می‌میرد، تبعیض نمی‌پذیرد» سر دادند.

این تجمع‌ها با فراخوان سراسری بازنشستگان برگزار می‌شود،‌ اعتراضاتی که طی هفته‌های گذشته با کاهش محدودیت‌های کرونا چندین بار برگزار شده است. اما همچنان بازنشستگان نسبت به عدم تحقق مطالباتشان معترض هستند.

ایلنا متن قطعنامه پایانی تجمع چهارشنبه بازنشستگان را منتشر کرده که از سوی اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تنظیم شده است.

در این قطعنامه هفت‌بندی اشاره شده: «افزایش افسارگسیخته و بی‌سابقه قیمت‌ها در سال جاری عرصه را بر کارگران و بازنشستگان تنگ و زندگی را غیرممکن کرده است.»

آن‌ها گفته‌اند «اگر دولت نمی‌تواند اقدامی در جهت کنترل قیمت‌ها انجام دهد، باید دستمزدها را به سطح عمومی قیمت‌ها برساند.»

این قطعنامه در بندهای دیگر خواستار مقابله با «تبعیض و دوگانگی در جامعه»، کاهش «فشار اقتصادی»، «اصلاح ساختار تامین اجتماعی»، همسان‌سازی مستمری بازنشستگان کشوری و لشکری و تامین اجتماعی، کنترل قیمت‌ها و همچنین تامین هزینه تعهدات جاری سازمان تامین اجتماعی در بودجه شده‌ است.

پیش از این نیز تجمع‌های سراسری اعتراضی بازنشستگان در شهرهای تهران،‌ کرج،‌ نیشابور،‌ اراک،‌ اهواز،‌ ایلام،‌ کرمانشاه،‌ اصفهان و شیراز برگزار شده بود.

تازه چه خبر؟
رای‌دهندگان سوییسی امروز در همه‌پرسی برای طرح ممنوعیت نقاب، که به «ممنوعیت برقع» هم معروف شده، شرکت خواهند کرد. در این طرح به‌طور مشخص و مستقیم اسمی...More
دادگاه درک شووین، مامور پلیس متهم در پرونده مرگ جورج فلوید، روز دوشنبه با انتخاب هیات منصفه، در شهر مینیاپولیس آغاز می‌شود. او در پاییز به قید وثیقه...More
علیرضا اسپید،‌ نایب‌رییس شورای عالی نظام پزشکی ایران، ضمن اشاره به افزایش هزینه‌ تجهیزات در این حوزه وضعیت مراکز تصویربرداری پزشکی کشور را «بحرانی»...More
به‌رغم حمله‌های شبانه نیروهای امنیتی میانمار به رهبران اعتراض‌‌ها و فعالان اپوزیسیون، ده‌ها هزار نفر در یکی از بزرگ‌ترین تجمع‌های یک ماه اخیر به...More