اعتراض بازنشستگان در تجمعات سراسری؛ قیمت‌ها زندگی را غیرممکن کرده است | ایران اینترنشنال

اعتراض بازنشستگان در تجمعات سراسری؛ قیمت‌ها زندگی را غیرممکن کرده است

بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی ایران در ادامه اعتراضات خود روز چهارشنبه با تجمع در دست‌کم شش شهر کشور نسبت به وضعیت معیشتی انتقاد کرده و در قطعنامه‌ای اعلام کردند زندگی با قیمت‌های فعلی برای آن‌ها «غیرممکن» شده است.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گزارش داد بازنشستگان معترض در تهران با تجمع مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی نسبت به سطح پایین مستمری‌ها و عدم بازپرداخت بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی اعتراض کردند. 

آن‌ها پلاکاردهایی همراه داشتند که شعارهایی از جمله «حقوق ما ریالی، هزینه‌ها دلاری» روی آن دیده می‌شد.

در این تجمع رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه بازنشستگان، دبیر اجرایی خانه کارگر غرب تهران و نماینده کارگران در شورای عالی کار سخنرانی کردند.

همزمان در مشهد نیز بازنشستگان معترض مقابل ساختمان استانداری تجمع کرده و شرایط معیشتی و سطح مستمری خود را مورد انتقاد قرار دادند. از جمله شعارهای پلاکارد معترضان در مشهد «حامی سرمایه‌دار، سر به‌ سر ما نذار» بوده است.

تصاویری نیز از تجمع‌های مشابه در شهرهای اقصی نقاط کشور از جمله گرگان، اهواز،‌ رشت و زنجان در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است. آن‌ها نیز شعارهایی همچون «قامت بازنشسته، از تورم شکسته»،‌ «تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم» و «بازنشسته می‌میرد، تبعیض نمی‌پذیرد» سر دادند.

این تجمع‌ها با فراخوان سراسری بازنشستگان برگزار می‌شود،‌ اعتراضاتی که طی هفته‌های گذشته با کاهش محدودیت‌های کرونا چندین بار برگزار شده است. اما همچنان بازنشستگان نسبت به عدم تحقق مطالباتشان معترض هستند.

ایلنا متن قطعنامه پایانی تجمع چهارشنبه بازنشستگان را منتشر کرده که از سوی اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تنظیم شده است.

در این قطعنامه هفت‌بندی اشاره شده: «افزایش افسارگسیخته و بی‌سابقه قیمت‌ها در سال جاری عرصه را بر کارگران و بازنشستگان تنگ و زندگی را غیرممکن کرده است.»

آن‌ها گفته‌اند «اگر دولت نمی‌تواند اقدامی در جهت کنترل قیمت‌ها انجام دهد، باید دستمزدها را به سطح عمومی قیمت‌ها برساند.»

این قطعنامه در بندهای دیگر خواستار مقابله با «تبعیض و دوگانگی در جامعه»، کاهش «فشار اقتصادی»، «اصلاح ساختار تامین اجتماعی»، همسان‌سازی مستمری بازنشستگان کشوری و لشکری و تامین اجتماعی، کنترل قیمت‌ها و همچنین تامین هزینه تعهدات جاری سازمان تامین اجتماعی در بودجه شده‌ است.

پیش از این نیز تجمع‌های سراسری اعتراضی بازنشستگان در شهرهای تهران،‌ کرج،‌ نیشابور،‌ اراک،‌ اهواز،‌ ایلام،‌ کرمانشاه،‌ اصفهان و شیراز برگزار شده بود.

تازه چه خبر؟
وکیل هالک‌بانک، روز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه، به یکی از دادگاه‌های تجدیدنظر در آمریکا اعلام کرد که این بانک دولتی ترکیه از پیگرد قانونی ایالات متحده...More
پایگاه خبری آکسیوس گزارش داد جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، و همتای‌ اسرائیلی‌اش بن شبات به همراه تیم‌های امنیت ملی دو کشور روز سه‌شنبه در...More
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت ایران هیچ‌گاه تلاش خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را متوقف نکرده و تاکید کرد به جمهوری اسلامی اجازه نخواهد...More
ژاپن اعلام کرد یک میلیون تن آب پسماند آلوده نیروگاه اتمی فوکوشیما را که در زلزله سال ۲۰۱۱ آسیب دیده بود به اقیانوس می‌ریزد. اجرای این تصمیم که سال‌...More
علی فرهمندپور، فرماندار ویژه دزفول از بستری بیماران در راهروهای بیمارستان دزفول به دلیل پر شدن تخت‌های بیمارستانی خبر داد. فرهمندپور افزود که وضعیت...More