اصغر فرهادی برنده «جایزه بزرگ»‌ هفتاد‌ وچهارمین دوره جشنواره فیلم کن شد | ایران اینترنشنال

اصغر فرهادی برنده «جایزه بزرگ»‌ هفتاد‌ وچهارمین دوره جشنواره فیلم کن شد

 

اصغر فرهادی، فیلمساز و کارگردان ایرانی، با فیلم «قهرمان» برنده «جایزه بزرگ» هفتاد و چهارمین دوره جشنواره فیلم کن شد.

مراسم اختتامیه هفتاد و چهارمین دوره جشنواره فیلم کن روز شنبه ۲۶ تیرماه برگزار شد و اصغر فرهادی این جایزه را به صورت مشترک با فیلم «کوپه شماره شش» به کارگردانی یوهو کاسمانن فنلاندی دریافت کرد.

فیلم «تیتان» ساخته ژولیا دوکورنو، کارگردان فرانسوی، نیز موفق شد نخل طلای بهترین فیلم این دوره از جشنواره کن را از آن خود کند.

اصغر فرهادی،  در مراسم اختتامیه هفتاد و چهارمین دوره جشنواره فیلم کن، هنگام دریافت جایزه گفت: سعی کرده در فیلم‌هایش همواره گوشه‌ای از مشکلات ایران را نشان دهد و امید دارد که با تمام فشارها و سختی‌ها بتواند دوباره فیلم بسازد چرا که تنها راه آزادی مردم کشورش آگاهی‌رسانی است.

مراسم اختتامیه هفتاد و چهارمین دوره جشنواره فیلم کن، همزمان بود با سومین شب اعتراضات مردم خوزستان در جنوب ایران به بی‌آبی که در اثر این اعتراضات تاکنون دست‌کم دو نفر با شلیک ماموران نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

اصغر فرهادی در مراسم دریافت جایزه بزرگ جشنواره کن، در پاسخ آرام بلندپز، خبرنگار ایران اینترنشنال که از او پرسید آیا ممکن است روزی درباره کشته‌شدگان اعتراض‌ها به بی‌آبی و تشنگی در خوزستان فیلمی بسازد، گفت: «با شرایط حاضر قطعا نمی‌شود. رفتن سراغ این موضوعات نیاز به فضای باز دارد.»

فرهادی به خبرنگار ایران اینترنشنال گفت که « قبل از  ورود به روی فرش قرمز ، این خبر را به ما دادند، خبر بین گروه پخش شد و همه ما غمگین واردسالن شدیم.» او گفت: «تاریخ نشان داده که قطعا راجع به این موضوعات فیلم ساخته خواهد شد ولی با شرایط موجود مطمئنم که امکان‌پذیر نیست.»

فیلم بلند «قهرمان» به کارگردانی، نویسندگی اصغر فرهادی و با تهیه‌کنندگی اصغر فرهادی و الکساندر ماله‌گی ساخته شده است و برای اولین بار در جشنواره فیلم کن اکران شد.

 

 

فیلم سینمایی قهرمان که در شیراز جلوی دوربین رفته، درباره مردی به نام رحیم، با بازی امیر جدیدی است، که به‌دلیل بدهی به زندان افتاده است. رحیم به مرخصی  دو روزه‌ می‌آید تا سعی کند رضایت شاکی خود  را جلب کند اما درگیر اتفاقاتی می‌شود. 

این فیلم نیز همچون فیلم‌های قبلی فرهادی با تم اجتماعی ساخته شده است. تم اصلی این  فیلم نزدیکی زیادی با فقر دارد؛ مساله‌ای اجتماعی که پیش از این نیز در آثار فرهادی نمایان بوده  است. 

در سال ۲۰۱۲ فیلم جدایی نادر از سیمین اصغر فرهادی برنده‌ جایزه‌ اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شد و او همزمان، نامزد دریافت جایزه‌ اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی برای این فیلم شد.

فرهادی همچنین  در سال ۲۰۱۲، جایزه بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب به‌دلیل کارگردانی و نویسندگی فیلم جدایی نادر از سیمین را از آن خود کرد.

در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز جایزه بهترین فیلم‌نامه جشنواره فیلم کن را برای نگارش فیلمنامه فیلم فروشنده دریافت کرد و در هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار، فروشنده به نویسندگی و کارگردانی او موفق شد، جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را کسب کند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان بهداشت جهانی هشدار داد با تعطیلی یک‌چهارم بیمارستان‌های افغانستان، این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار گرفته است. احمد المنظری، مدیر منطقه...More
آمریکا بر تداوم «دیپلماسی معنادار» برای بازگشت به برجام تاکید کرد؛ همزمان فرانسه از اینکه موارد تخلف ایران از برجام گسترده‌تر می‌شود انتقاد کرد و...More
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More