اصرار لاریجانی بر ارائه دلایل رد صلاحیتش؛ ادامه حاشیه‌های افشای دلایل رد صلاحیت‌ هاشمی | ایران اینترنشنال

اصرار لاریجانی بر ارائه دلایل رد صلاحیتش؛ ادامه حاشیه‌های افشای دلایل رد صلاحیت‌ هاشمی

هم‌زمان با اصرار علی لاریجانی به شورای نگهبان برای اعلام دلایل رد صلاحیتش، واکنش‌ها به سخنان حیدر مصلحی درباره ایفای نقش در رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال ۱۳۹۲ همچنان ادامه دارد.

لاریجانی روز سه‌شنبه ۲۵ خردادماه، در صفحه توییترش خطاب به علیرضا اعرافی،‌ عضو شورای نگهبان، نوشت که با وجود تقاضای مکرر و کتبی، این نهاد هیچ پاسخی در زمینه دلایل احراز نشدن صلاحیتش ارائه نکرده است.

این واکنش لاریجانی به آن بخش از سخنان اعرافی است که گفته بود «دلایل عدم احراز صلاحیت کاندیداهای ریاست‌جمهوری به آنان به روشنی اعلام می‌شود،‌ اما اعلام عمومی این مساله جای کار بیشتری دارد».

پیش از این هم لاریجانی در پیام‌ و مطالب دیگری در صفحات رسانه‌های اجتماعی، پاسخ سخنگوی شورای نگهبان درباره نبودِ قانون در زمینه اعتراض و ارائه دلایل رد صلاحیت را داده و به ماده‌های قانونی مرتبط اشاره کرده بود.

هم‌زمان با تقابل کلامی لاریجانی که از چهره‌های معتمد و نزدیک علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی،‌ است، در روزهای اخیر، سخنان حیدر مصلحی، وزیر سابق اطلاعات در دولت محمود احمدی‌نژاد، ‌حاشیه‌ساز شده است.

مصلحی در مصاحبه‌ای گفته بود که شورای نگهبان صلاحیت هاشمی رفسنجانی را در سال ۱۳۹۲ به توصیه او و برای «مصلحت نظام»، رد کرد.

مجید انصاری،‌ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پاسخ به این جملات مصلحی گفت: «تو که هستی که مصلحت ندانستی؟»

انصاری در ادامه اشاره کرد: «جریانی که تو را فرستاد شورای نگهبان تا اعضای آن را نسبت به هاشمی رفسنجانی دچار تردید کند، سر در آخور که دارد؟»

پیش از این، برخی دیگر از چهره‌های حکومت هم به این سخنان واکنش نشان داده بودند. سخنگوی سابق شورای نگهبان گفته بود اگر این سخنان مصلحی درست باشد «دعای فرج» می‌خواند.

با ادامه واکنش‌ها، مصلحی در صفحه اینستاگرامش نوشت که فیلم مصاحبه‌اش درباره قضیه سال ۱۳۹۲ کامل نبوده است و به‌زودی نسخه کامل سخنانش را منتشر می‌کند.

او اضافه کرد شورای نگهبان در رد صلاحیت هاشمی «به یک گزارش» استناد نکرده است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، هم سخنان مصلحی را رد کرده است.

در همین زمینه، عباس عبدی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، نوشت که از میان مصلحی و شورای نگهبان، یکی خلاف «واقعیت مسلم و قطعی» می‌گوید.

عبدی نوشت اگر سخنان مصلحی جعلی باشد، شورای نگهبان باید صلاحیت او را برای انتخابات مجلس خبرگان فعلی رد کند.

 

تازه چه خبر؟
مرحله نیمه نهایی قایقرانی روئینگ بازی‌های المپیک توکیو‌ برگزار شد و نازنین ملایی با قرار گرفتن در جایگاه ششم مرحله نیمه‌نهایی قایقرانی روئینگ گروه...More
به گزارش شرکت آمریکایی امنیت سایبری پروف‌پوینت، هکرهای تورتس‌شل، پوسته لاک‌پشت، وابسته به حکومت ایران، طی کارزاری در سال گذشته در تلاش بوده‌اند...More
به گزارش رسانه‌های کوبا، هفته آینده ایران اولین کشور غیراز کوبا خواهد بود که تولید واکسن کرونای ساخت این کشور به نام سوبرانا-۲ را آغاز می‌کند. این...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت، دستور برنامه‌ریزی و واکسیناسیون فوری قضات و کارکنان دادگاه‌ها را صادر کرد. نمکی در نامه‌ای به علیرضا رییسی، معاون بهداشت این...More
آمریکا نسبت به گزارش‌ها درباره افزایش حملات به غیرنظامیان در افغانستان اظهار نگرانی جدی کرد. این حملات همزمان با قدرت گرفتن هر چه بیشتر طالبان در...More