اسماعیلی: اخیرا سه حکم اعدام صادر کرده‌ایم | ایران اینترنشنال

اسماعیلی: اخیرا سه حکم اعدام صادر کرده‌ایم

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران، اعلام کرد دادگاه برای سه نفر از شهروندان در پرونده‌های حمله به «تجمع‌های مردمی»، سرقت و تخریب ساختمان‌های دولتی با «تحریک» گروه‌های مخالف حکومت حکم اعدام صادر کرده است.

اسماعیلی روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه در نشست خبری هفتگی گفت: «در چند مورد مواجه شدیم گروهک‌های ضد انقلاب برای اقدامات خود متوسل به اراذل و اوباش می‌شوند و با توجه به این قبیل حساسیت‌ها گفته‌ایم پرونده‌ها با جدیت رسیدگی شوند.»

او در همین زمینه به صدور حکم اعدام در سه مورد از پرونده‌ها اشاره کرد.

به گفته اسماعیلی، در یک مورد فردی با عنوان حمله به «تجمع‌های مردمی»، یک مورد سرقت‌های مختلف و موردی دیگر نیز «اقدام خرابکارانه با همکاری» مجاهدین خلق احکام اعدام صادر شده است.

علاوه بر این اسماعیلی به صدور حکم‌های هشت و ۱۰ سال زندان برای سه فردی خبر داد که به گفته او «به تحریک گروه ضد انقلاب وارد ساختمان دولتی شده بودند و قصد تخریب داشتند.»

سخنگوی قوه قضاییه این احکام را «غیر قطعی» عنوان و اضافه کرد: «از بیان جزییات معذور هستم.»

 

احکام هفت‌تپه صادر نشده

سخنگوی قوه قضاییه در بخشی دیگر به پرونده شرکت نیشکر هفت‌تپه اشاره کرد و درباره صدور حکم امید اسدبیگی، مدیرعامل آن،‌ گفت: «جلسات دادرسی متعددی در این رابطه برگزار و موضوع به کارشناسی واصل شده است.»

او در این زمینه اشاره کرد ادامه دادرسی پس از اعلام نتایج کارشناسی صورت خواهد گرفت.

این در حالی است که در آبان‌ماه هم اسدالله مسعودی مقام،‌ قاضی این پرونده، از ارسال پرونده به کارشناسی و روشن شدن موضوعات «پنهان» خبر داده بود.

اسماعیلی درباره بخش حقوقی پرونده این شرکت نیز از ادامه جلسات دادگاه و صدور رای «به زود» خبر داد.

 

انتقاد از مردم در انتخاب اعضای شورا

اسماعیلی در ادامه ضمن اشاره به پرونده بازداشت و تحت تعقیب قرار گرفتن اعضای شوراهای شهر و شهرداران در سراسر کشور خطاب به مردم گفت «در انتخاب‌های خود دقت کنند.»

او در این زمینه آمار تخلفات در شوراها را «بیش از نصاب» عنوان کرد و از ارتکاب اختلاس از سوی برخی اعضای شورا در لواسان خبر داد.

همچنین به گفته سخنگوی دستگاه قضا، ۲۳ نفر از اعضای شورا در «یکی از شهرستان‌های اطراف تهران» تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.

 

حکم شریفی صادر نشده

او در بخشی دیگر در زمینه پرونده عیسی شریفی،‌ قائم‌مقام محمدباقر قالیباف، رییس فعلی مجلس و شهردار سابق تهران، گفت: «کماکان در دیوان عالی کشور است و رای آن صادر نشده، به محض صدور رای اعلام خواهد شد.»

اخیرا گزارش‌هایی از صدور حکم ۲۰ سال زندان برای شریفی منتشر شده بود. شریفی به فساد مالی متهم شده و در زندان به سر می‌برد.

تازه چه خبر؟
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More
دانمارک سه عضو گروه «حرکت نضال» که سال گذشته در این کشور بازداشت شده بودند را به عناوین مربوط به فعالیت‌های تروریستی در ایران متهم کرد. دادستان عمومی...More
امارات متحده عربی از مذاکره‌کنندگان دولت جو بایدن در پرونده هسته‌ای ایران خواست از قدرت نفوذی که دولت دونالد ترامپ در برابر تهران ایجاد کرده است،...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک، خبر داد که صبح روز پنجشنبه، ۴۰۰ هزار دوز واکسن چینی سینوفارم وارد ایران شده است. او اعلام کرد که این واکسن «اهدایی»...More
شبه‌نظامیان حوثی‌ تحت حمایت ایران در یمن گفتند با پهپاد و موشک به نقاطی در شهر جازان در جنوب عربستان سعودی، از جمله تاسیسات آرامکو حمله کرده‌اند...More