اسرائیل به کردهای سوریه کمک می‌کند | ایران اینترنشنال

اسرائیل به کردهای سوریه کمک می‌کند

 

تسیپی هوتوفلی، معاون وزیر امور خارجه اسرائیل اعلام کرد کشورش در حال کمک‌رسانی به کرد‌های سوریه به‌عنوان یک نیروی ضد حکومت ایران است. 

هوتوفلی روز چهارشنبه ۱۵ آبان، در سخنان خود در جمع نمایندگان مجلس گفت اسرائیل همچنین در مذاکرات با آمریکا، حمایت خود را از نیروهای کرد سوریه ابراز داشته است. 

در پی خروج نظامیان آمریکایی از مناطق شمال‌شرقی سوریه، ارتش ترکیه به نیروهای کرد در مبارزه با شبه‌نظامیان داعش در سوریه در کنار آمریکا بودند با ادعای ایجاد منطقه امن، یورش برد.

هوتوفلی گفت پیشنهاد اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برای کمک به این کردهای سوریه مورد استقبال واقع شد. 

او گفت: «اسرائیل درخواست‌های زیادی را برای کمک دریافت کرد که غالبا در حوزه دیپلماسی و بشردوستانه بودند.»

هوتوفلی اضافه کرد: «ما از اندوه عمیق کردها خبر داریم و از کانال‌های مختلف به آنها کمک می‌کنیم.»

نتانیاهو روز ۱۰ اکتبر و در اقدامی نادر در مغایرت با سیاست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، گفت کشورش آماده است به «مردم شجاع کرد» کمک کند. نتانیاهو، ترکیه و کشورهای هم‌پیمان سوریه را به «پاکسازی قومی» علیه کردها متهم کرد.

هوتوفلی درباره جزئیات کمک اسرائیل به کردها توضیحی ارائه نکرد و صرفا گفت «در خلال گفت‌وگو با آمریکایی‌ها، حقیقت را درباره کردها بیان کردیم و گفتیم از اینکه در کنار مردم کرد ایستاده‌ایم احساس غرور می‌کنیم.»

اسرائیل از سال‌های ۱۹۶۰ روابط نظامی، اطلاعاتی و تجاری آشکاری با کردها داشته است. اقلیت‌های کرد در ایران، عراق، سوریه و ترکیه ساکنند. هدف اسرائیل از این همکاری، ایجاد جبهه علیه برخی کشورها از جمله ایران است که نیروهایی را در نزدیکی مرز مشترک اسرائیل با سوریه مستقر کرده است.

هوتوفلی گفت: «حفظ قدرت کردها و دیگر اقلیت‌ها در نواحی شمال سوریه به‌عنوان عوامل میانه‌رو و غرب‌گرا برای اسرائیل منفعت زیادی دارد.»

او توضیح داد در صورت خارج شدن کنترل شمال سوریه از دست کردها، «عناصر منفی» تحت رهبری ایران آن نواحی را به دست می‌گیرند که این موجب یک «سناریو منفی و خطرناک» برای اسرائیل خواهد شد.

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More