اسرائیل:‌ واحد تحت امر سپاه قدس در بلندی‌های جولان بمب‌گذاری جاده‌ای می‌کند | ایران اینترنشنال

اسرائیل:‌ واحد تحت امر سپاه قدس در بلندی‌های جولان بمب‌گذاری جاده‌ای می‌کند

 

 

ارتش اسرائیل با انتشار تصاویر حمله بامداد چهارشنبه به مواضع سپاه پاسداران در سوریه، اعلام کرد یک واحد «تروریستی» تحت امر نیروی قدس اخیرا در کنار جاده‌های مرزی این کشور با سوریه، در بلندی‌های جولان، بمب‌گذاری کرده که پس از شناسایی خنثی شده‌اند.

توییتر فارسی ارتش دفاعی اسرائیل روز پنجشنبه ۲۹ آبان‌ماه نوشت در ماه اوت امسال «یک گروه تروریستی تحت فرمان جمهوری اسلامی» را که مشغول جاگذاری بمب در نزدیکی حصار مرزی بوده، شناسایی و خنثی کرد و از سوی واحد «مگلان» از تیپ ۲۱۰ ارتش مورد هدف قرار داده است.

بر اساس این گزارش، اخیرا نیز نیروهای مهندسی ارتش اسرائیل چند بمب‌گذاری دیگر را کشف کرده‌اند که به همان شیوه قبلی جاگذاری شده‌ بودند؛ این بمب‌ها نیز خنثی شد.

ارتش اسرائیل اشاره کرده بخشی از واحد ۸۴۰ سوریه که تحت هدایت نیروی قدس سپاه پاسداران قرار دارند، مسئول این بمب‌گذاری‌ها هستند.

 

 

در این توییت همچنین تصاویر و ویدیوهای حمله بامداد چهارشنبه ارتش اسرائیل به «انبارها، مقرها و مجتمع‌های نظامی نیروی قدس ایران و ارتش سوریه» منتشر شده است.

ارتش اسرائیل درباره این واحد نظامی سوریه نوشت: «واحدی عملیاتی و نسبتا مخفی که مسئولیت برنامه‌ریزی و ایجاد زیرساخت‌های تروریستی در خارج از ایران، در برابر اهداف غربی، را بر عهده دارد.»

فرماندهان سپاه پاسداران و مقام‌های حکومت ایران هنوز پاسخی به این گزارش نداده‌اند.

خبرگزاری دولتی سوریه،‌ سنا،‌ درباره حمله اخیر اسرائیل به بلندی‌های جولان گزارش داد سه سرباز کشته و یک نظامی دیگر زخمی شده‌اند.

 

سابقه عملیات مشابه در ماه اوت

روز سه‌شنبه بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، ضمن اعلام کشف و خنثی‌سازی تعدادی وسیله انفجاری که در مناطق تحت کنترل اسرائیل در جنوب بلندی‌های جولان در نزدیکی مرز سوریه جاگذاری شده بود،‌ گفت سوریه را مسئول این مساله می‌داند.

روزنامه تایمز اسرائیل نوشت متحدان ایران مظنون هستند که پشت این عملیات قرار دارند.

این روزنامه اشاره کرد مواد منفجره در یک منطقه حائل در امتداد مرز در جایی قرار داده شدند که اسرائیل قبلا یک کلینیک برای معالجه غیرنظامیان سوریه تحت برنامه بشردوستانه موسوم به «عملیات همسایه خوب» نگهداری می‌کرد. اکنون از این منطقه برای گشت‌زنی استفاده می‌شود و این بمب‌گذاری نشان می‌دهد هدف سربازان اسرائیل بوده‌اند.

تایمز اسرائیل همچنین اشاره کرده که در ماه اوت هم چهار مرد مسلح از شبه نظامیان نیابتی ایران تلاش کردند بمب‌هایی را در همان مکان جاگذاری کنند. در آن عملیات، نیروهای نظامی این چهار نفر را کشتند.

روز بعد نیروهای ارتش اسرائیل منطقه را مورد جست‌وجو قرار داده و یک اسلحه و یک کوله‌پشتی با چندین بمب آماده استفاده دیگر پیدا کردند. ارتش گفت این اقلام در داخل خاک اسرائیل و در ۲۵ متری مرز پیدا شد.

ارتش این کشور اعلام کرد از آن زمان، نظارت بر منطقه را افزایش داده است.

تازه چه خبر؟
بیش از ۱۵۰ وکیل دادگستری با انتشار بیانیه‌ای با طرح مجلس برای محدودتر کردن اینترنت در ایران موسوم به طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» مخالفت...More
تعدادی از پزشکان عمومی در شیراز و یاسوج، کرمان و تهران‌ با برپایی تجمع‌هایی ضمن اعلام اینکه امکان «‌تامین هزینه اولیه زندگی» خود را ندارند، خواهان...More
براساس گزارش تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تلفات افراد غیرنظامی در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، نسبت به شش ماه اول سال ۲۰۲۰، حدود ۸۰...More
حسن روحانی، رییس جمهور ایران، در آخرین جلسه هیات دولت گفت که دولتش بخشی از واقعیت‌ها را به دلیل «لطمه ندیدن» وحدت ملی و اینکه گفتن آنها را مفید فایده...More
سخنگوی شرکت نفت و گاز اروندان با تایید وقوع آتش‌سوزی در یکی از مخازن نفت این شرکت، گفت که این حریق مربوط به یکی از ماشین آلات بوده است. ناصر فراهانی...More