اسرائیل، ایران را مسئول حمله به کشتی مرسر استریت دانست و خواهان پاسخ قاطع شد | ایران اینترنشنال

اسرائیل، ایران را مسئول حمله به کشتی مرسر استریت دانست و خواهان پاسخ قاطع شد

در پی حمله به یکی از کشتی‌های تحت مدیریت یک شرکت اسرائیلی در نزدیکی سواحل عمان که دو کشته برجا گذاشت، وزیر خارجه اسرائیل، جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به کشتی در سواحل عمان دانست و خواهان پاسخ قاطع به این حمله شد.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، شامگاه جمعه خواستار پاسخ محکم به حمله به یک کشتی تحت مدیریت شرکتی اسرائیلی در سواحل عمان شد و گفت که «ایران صرفا مشکل اسرائیل نیست بلکه صادرکننده تروریسمی است که به کل دنیا آسیب می‌زند.»

وزیر خارجه اسرائیل همچنین تاکید کرد که «نباید در برابر تروریسم ایران که آزادی دریانوردی را تحت تاثیر قرار می‌دهد» سکوت کرد.

یائیر لاپید همچنین در تماسی با دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا گفت که باید «شدیدا» به حمله به کشتی تحت مدیریت شرکت اسرائیلی واکنش نشان داد.

همزمان وزیر دفاع اسرائیل عصر روز جمعه در جلسه‌ای با رییس ستاد کل ارتش این کشور، موضوع حمله به این کشتی را بررسی کردند. وزارت دفاع اسرائیل همچنین اعلام کرد که با وزارت خارجه این کشور برای پیشبرد این موضوع از طریق دیپلماتیک در تماس است.

بنابر اعلام شرکت دریانوردی زودیاک در لندن، متعلق به خانواده اسرائیلی اوفر، حمله به کشتی «ام‌تی مِرسِر استریت» یکی از کشتی‌های تحت مدیریت این شرکت روز پنج‌شنبه هفتم مرداد ماه در نزدیکی سواحل عمان انجام شد.

این شرکت دریانوردی طی اطلاعیه‌ای که روز جمعه هشتم مرداد منتشر کرد، افزود که حمله روز پنجشنبه به کشتی «ام‌تی مِرسِر استریت» که تحت مدیریت این شرکت ولی مالک فعلی آن یک ژاپنی است، به کشته شدن دو تن از کارکنان این کشتی، یک شهروند رومانی و یک شهروند بریتانیا، منجر شده است.

یک مقام اسرائیلی نیز روز جمعه به تلویزیون این کشور گفت که حمله به کشتی «ام‌تی مِرسِر استریت» را جمهوری اسلامی ایران انجام داده است.

این مقام اسرائیلی با تاکید براینکه حمله به این کشتی با استفاده از یک پهپاد صورت گرفته و به کشته شدن دو انسان بی‌گناه منجر شد، قربانیان را «ناخدای رومانیایی کشتی و مامور حفاظت بریتانیایی» معرفی کرد.

چند کانال تلویزیونی اسرائیل نیز به نقل از یک مقام ارشد این کشور حمله به کشتی مِرسِر استریت را «حمله تروریستی ایران» خواندند.

همزمان شبکه العالم، وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی، از قول «یک مقام آگاه» گفت که حمله به این کشتی اسراییلی در دریای عمان «در پاسخ به حمله اخیر اسرائیل به فرودگاه ضبعه واقع در منطقه قصیر سوریه» انجام شده است.

شبکه العالم افزود که حمله اسرائیل به فرودگاه ضبعه سوریه به کشته شدن دو نفر از از منجر شده بود. این شبکه توضیح بیشتری درباره جزییات حمله اسرائیل به فرودگاه ضبغه سوریه و هویت افراد کشته شده در آن نکرد اما و افزود که این دو نفر «عناصر مقاومت» بودند.

پیشتر در روز شنبه دوم مرداد ماه رسانه‌های ایران از کشته شدن «احمد قریشی از فرماندهان لشکر فاطمیون و عماد الامين از فرماندهان حزب‌الله لبنان در در سوریه» خبر داده بودند ولی توضیحی درباره چگونگی کشته شدن آنها ارائه نکردند.

با گذشت نزدیک به بیست و چهار ساعت از حمله به کشتی کشتی «ام‌تی مِرسِر استریت»، شرکت زودیاک اعلام کرده است که این کشتی به سوی مقصدی امن در حال حرکت است و یک ناو آمریکایی آن را همراهی می‌کند.

تازه چه خبر؟
سازمان بهداشت جهانی هشدار داد با تعطیلی یک‌چهارم بیمارستان‌های افغانستان، این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار گرفته است. احمد المنظری، مدیر منطقه...More
آمریکا بر تداوم «دیپلماسی معنادار» برای بازگشت به برجام تاکید کرد؛ همزمان فرانسه از اینکه موارد تخلف ایران از برجام گسترده‌تر می‌شود انتقاد کرد و...More
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More