اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی محکوم در بلژیک، تقاضای تجدیدنظر نکرد | ایران اینترنشنال

اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی محکوم در بلژیک، تقاضای تجدیدنظر نکرد

وکیل اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی که در دادگاه بلژیک به جرم فعالیت‌ «تروریستی» به ۲۰ سال زندان محکوم شده، گفت موکلش صلاحیت دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد و درخواست تجدیدنظر نکرده است.

دیمیتری دبکو، وکیل پرونده، روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه به ایران اینترنشنال اعلام کرد موکلش درخواست تجدیدنظر و آزادی نداده است.

وکیل اسدی افزود که او تقاضای تجدیدنظر را آماده کرده بود، اما چون اسدی دادگاه را «سیاسی» به حساب می‌آورد، این تقاضا ارائه نشد.

مقام‌های ایران  قبلا اعلام کرده بودند از همه راه‌های حقوقی برای احقاق حق اسدی استفاده خواهند کرد.

سفارت ایران در بلژیک هم بعد از تصمیم اسدی به امتناع از درخواست تجدیدنظر،طی بیانیه‌ای دوباره اعلام کرد صلاحیت دادگاه این کشور را «مردود» می‌داند. ایران همچنین اقدام آلمان و بلژیک در زمینه این پرونده را نقض کنوانسیون وین خواند.

 

 

 

اکنون وکیل اسدی می‌گوید پس از بحث و بررسی این موضوع، تصمیم طرف ایرانی بر این شده که همانطور که اسدی خواسته، درخواست تجدیدنظری داده نشود، چرا که می‌خواهند بر موضع قبلی خود مبنی بر «صلاحیت نداشتن دادرسی بلژیک» باقی بمانند.

دبکو همچنین گفت که اسدی معتقد است به سوال و درخواستش درباره مساله مصونیت دیپلماتیک و حق دفاع پاسخ درستی داده نشده است.

این اظهارات پس از آن مطرح می‌شود که طی روزهای اخیر گزارش‌هایی مبنی بر درخواست استیناف و آزادی موقت از سوی وکلای اسدی منتشر شده بود.

جمهوری اسلامی پس از صدور حکم زندان برای اسدی، سفیر بلژیک در تهران را احضار کرده بود و همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که تهران حق خود برای «توسل به همه راه‌های حقوقی و دیپلماتیک» را در این زمینه محفوظ می‌داند.

اسدی دیپلمات جمهوری اسلامی در اتریش بوده که به همراه سه هم‌دست ایرانی‌اش در دادگاه آنتورپ بلژیک به جرم «طراحی عملیات تروریستی» به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

امیر سعدونی با ۱۵ سال حبس، نسیمه نعامی با ۱۸ سال حبس و مهرداد عارفانی با ۱۷ سال حبس از دیگر محکومان این پرونده هستند.

وکیل این سه نفر درخواست تجدینظر‌‌خواهی کرده و دادگاه استیناف قرار است روز‌های هفدهم و هجدهم نوامبر ۲۰۲۱ برگزار شود. 

این حکم به دلیل تلاش برای بمب‌گذاری در یکی از نشست‌های سازمان مجاهدین خلق در نزدیکی پاریس در سال ۱۳۹۷بوده است.

وزارت امور خارجه ایران گفته بود که این حکم را به رسمیت نمی‌شناسد و اسدی را «بی‌گناه» می‌داند.

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More