استقبال دولت ایران از شکست ترامپ؛ خامنه‌ای شعار «سقوط آمریکا» را تکرار کرد | ایران اینترنشنال

استقبال دولت ایران از شکست ترامپ؛ خامنه‌ای شعار «سقوط آمریکا» را تکرار کرد

 

در حالی که شماری از مقام‌های ارشد دولت ایران از شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا استقبال کرده‌اند؛ علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی،‌ در توییترش بخش‌هایی از یک سخنرانی قبلی درباره «سقوط قطعی» آمریکا را بازنشر کرد.

شامگاه شنبه در پی اعلام نتایج انتخابات آمریکا، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری ایران در صفحه توییترش آن را به عنوان پایان «دوران ترامپ و تیم ماجراجو و جنگ‌طلب» او توصیف کرد.

جهانگیری ضمن اشاره به تحریم‌ها و کشتن قاسم سلیمانی،‌ فرمانده  پیشین سپاه قدس،‌ با فرمان دولت ترامپ نوشت:‌ «امیدوارم شاهد تغيير سياست‌های مخرب آمریکا و بازگشت به قانون و تعهدات بين‌المللی و احترام به ملت‌ها باشيم.»

این اظهارات مقام ارشد دولت در حالی است که توییتر انگلیسی خامنه‌ای بخشی از سخنرانی‌‌های قبلی او را بازنشر داد که انتخابات ایالات متحده را «نمایش» خوانده بود.

حساب کاربری خامنه‌ای در ادامه این توییت اشاره کرده «سقوط قطعی» سیاسی،‌ مدنی و اخلاقی آمریکا واضح است.

 

 

با این حال مقام‌های رسمی دیگر مواضع متفاوتی گرفته‌اند.

حسام‌الدین آشنا،‌ مشاور حسن روحانی رییس‌جمهوری، در صفحه توییترش شکست ترامپ را  به «ایستادگی مردانه ایرانیان» نسبت داد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات،‌ هم در صفحه توییترش با انتشار تصویر قاسم سلیمانی،‌ فرمانده‌ سپاه قدس که از سوی نیروهای نظامی دولت دونالد ترامپ کشته شد، نوشت: «‏آقای ترامپ قمارباز «...» !»

عباس موسوی،‌ سفیر تهران در آذربایجان که پیشتر نیز سخنگوی وزارت امور خارجه بوده،‌ بر عدم تفاوت بایدن با سایر روسای جمهور آمریکا اشاره کرد و نوشت:‌ «جو بایدن هم احتمالا کپی برابر اصل اسلافش باشد.»

او همچنین اضافه کرد: «همان‌گونه که ایران برای کارتر، ریگان، کلینتون، بوش، اوباما و ترامپ فرقی نداشت، آنها هم برای ایران فرقی ندارند.»

این در حالی است که پیشتر،‌ محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه،‌ گفته بود: «بین دو کارزار تفاوت‌های روشنی وجود دارد.» ظریف به دیپلماسی و سیاست خارجی و تحریم‌های ترامپ در زمینه ایران اشاره کرده بود.

محسن هاشمی رفسنجانی، رییس شورای شهر تهران،‌ ظ‍هر شنبه در یک برنامه تلویزیونی از شکست ترامپ ابراز خوشحالی کرده و آن را به خانواده قاسم سلیمانی تبریک گفته بود.

علی مطهری، نایب‌رییس سابق مجلس ایران،‌ یکی دیگر از شخصیت‌های جمهوری اسلامی است که در زمینه شکست ترامپ موضع گرفت. 

مطهری در صفحه توییترش نوشت: «مقاومت سه ساله ملت ایران در مقابل فشار حداکثری یکی از عوامل شکست ترامپ بوده است.»

حسن روحانی،‌ رییس‌جمهوری،‌ که هنوز واکنشی به این موضوع نشان نداده پیشتر گفته بود برای ایران تفاوتی نمی‌کند کدام یک از نامزدها پیروز شوند. این درحالی است که پیش از این موضع‌گیری، او بارها بر تاثیر تحریم‌ها تاکید و آدرس مشکلات کشور را «کاخ سفید» عنوان کرده بود.

روحانی صبح شنبه ۱۷ آبان در سخنانی ابراز امیدواری کرد که دولت آینده آمریکا به «تعهدات» خود بازگردد.

تازه چه خبر؟
فرزاد بیک‌پور، یک دانشجوی ایرانی در ایتالیا، پس از اظهارنظر درباره واکسن خارجی کرونا در توییتر، توییتش را حذف کرد و نوشت که در سفارت جمهوری اسلامی در...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از ارسال یک یادداشت رسمی «هشدارآمیز» به سفارت سوئیس درباره محدودیت‌های آمریکا برای دیپلمات‌های ایرانی...More
کاخ سفید اعلام کرد همزمان دو کشور امارات متحده عربی و بحرین را به عنوان «شرکای اصلی امنیتی» آمریکا اعلام می‌کند. در بیانیه‌ مطبوعاتی کاخ سفید آمده که...More
در حالی که رییس کمیسیون بهداشت مجلس از حذف «غربالگری اجباری» پیش از زایمان خبر داده، سخنگوی هیات رییسه مجلس گفت که این پیشنهاد تصویب نشده است...More
ندا میهن‌دوست، خواهر نوید میهن‌دوست اعلام کرد برادرش تنها به اتهام ساختن فیلمی درباره فعالیت‌های مسیح علینژاد در یازده سال پیش، زیر فشار قرار گرفته و...More