استقبال اروپا از «‌طلوع تازه» در آمریکا | ایران اینترنشنال

استقبال اروپا از «‌طلوع تازه» در آمریکا

در آستانه مراسم تحلیف جو بایدن،‌ رییس‌جمهور منتخب آمریکا، اتحادیه اروپا ضمن استقبال از روی کار آمدن دولت او با عنوان «طلوع تازه» ایالات متحده بر لزوم اقدام مشترک برای تنظیم مقررات جهانی اینترنت و مقابله با نفرت‌پراکنی تاکید کرد.

اورزولا فون‌درلاین،‌ رییس کمیسیون اروپا، روز چهارشنبه اول بهمن به پارلمان اروپا گفت: «این طلوع جدید در آمریکا لحظه‌ای است که منتظر آن بوده‌ایم. این احساس آرامش نباید ما را به سوی هیچ‌گونه توهم‌سازی سوق دهد.»

او ضمن ابراز رضایت از پایان دولت دونالد ترامپ افزود: «ترامپ ممکن در چند ساعت آینده به تاریخ بپیوندد، اما هوادارانش همچنان باقی‌ خواهند ‌ماند.»

این مقام اتحادیه اروپا ضمن اشاره به حمله هواداران ترامپ به کنگره، بر لزوم مقابله با «نیروی سیاه» تحریک و نفرت‌پراکنی تاکید کرد.

او در این زمینه خواستار وضع مقررات جهانی در زمینه کنترل اخبار جعلی و نفرت‌پراکنی در اینترنت شد و گفت: «این نیروی سیاسی،‌ قدرت لجام‌گسیخته‌ای که در اختیار غول‌های بزرگ اینترنتی است باید مهار شود.»

فون‌درلاین پیشنهاد کرد یک «کمیسیون مشترک فناوری» میان آمریکا و اروپا به عنوان نخستین قدم در راستای تهیه الگویی برای مقررات جهانی دیجیتال تشکیل شود که بقیه نیز در سراسر جهان بتوانند از آن پیروی کنند.

خبرگزاری رویترز در همین زمینه اشاره کرده که قانون‌گذاران اروپا در حال بررسی سیاست دیجیتالی جدید هستند که پیامدهایی برای شرکت‌هایی از جمله گوگل،‌ فیس‌بوک و اپل به همراه خواهد داشت. با این حال بدون شرکت‌های فناوری اصلی، مقررات دیجیتال اتحادیه اروپا درباره حریم خصوصی و ضد انحصار در همین حد پیش خواهد رفت.

رویترز در همین زمینه نوشت اتحادیه اروپا می‌خواهد محدودیت‌هایی در زمینه‌های مختلف دیجیتال از جمله هوش مصنوعی و الگوریتم‌های پیچیده بر مبنای داده‌های عظیم وضع کند که در عین حال فواید فناوری از جمله اتومبیل‌های خودران یا اشتراک داده برای مبارزه با بیماری را دچار محدودیت نکند.

در همین ارتباط شارل میشل،‌ رییس شورای اروپا،‌ هم در بروکسل اشاره کرد اولویت فراآتلانتیکی باید مقابله با کرونا و تغییرات اقلیمی باشد.

میشل با تاکید بر نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین گفت: «بیایید با یکدیگر یک پیمان برای اروپایی قوی‌تر، آمریکایی قدرتمندتر و جهانی بهتر بسازیم.» 

تازه چه خبر؟
کارشناسان ارشد حقوق بشر سازمان ملل رسما روسیه را به تلاش برای قتل الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین، متهم کردند. اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان...More
نتایج تحقیق پژوهشگران ایتالیایی که روزنامه گاردین آن را منتشر کرده نشان می‌دهد آن دسته از کادر درمان که دارای اضافه وزن بودند با دریافت دوز دوم واکسن...More
فعالان حقوق بشر از اعدام علی خسرجى، حسين سيلاوى، ناصر خفاجيان و جاسم حيدرى، چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار اهواز خبر داده‌اند. کریم دحیمی فعال...More
سپاه پاسداران در همدان اعلام کرد ۴۰ نفر را در ارتباط با «عکاسی مدلینگ» از زنان احضار و یک نفر را نیز بازداشت کرده است. علی‌اکبر کریم‌پور، مسئول روابط...More