استاندار خوزستان: گونه جهش‌یافته ویروس کرونا از عراق وارد شده است، دستور انسداد مرزها صادر شد | ایران اینترنشنال

استاندار خوزستان: گونه جهش‌یافته ویروس کرونا از عراق وارد شده است، دستور انسداد مرزها صادر شد

استاندار خوزستان دلیل شیوع گسترده کرونا در این استان را «ورود گونه جهش‌یافته ویروس از عراق» اعلام کرد و گفت که به همین دلیل دستور انسداد مرزهای دو کشور در خوزستان صادر شده است.

مقام‌های وزارت بهداشت پیشتر منشا شیوع ویروس جهش‌یافته در ایران را گونه مشاهده شده در بریتانیا معرفی کرده‌اند اما قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان، گفت که «براساس گزارش‌ها و بررسی‌های صورت گرفته ورود گونه جهش‌یافته کرونا از عراق بوده است هرچند ممکن است ریشه آن از کشور دیگری باشد.»

او افزود که به همین دلیل دستور انسداد مرز صادر شده و از روز شنبه به مدت یک هفته مرزهای شلمچه و چذابه برای ورود مسافر بسته می‌شود تا امکانات تست سریع و قرنطینه موقت چند ساعته برای گرفتن نتیجه تست در محل این دو مرز با رعایت استانداردها و به شیوه مطلوب گسیل و مستقر شود. سلیمانی دشتکی گفت که تردد بارها از این دو مرز آزاد است.

پیشتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، در روز چهارشنبه طی نامه‌ای به وزیر کشور خواستار مسدود شدن همه مرزهای ورودی و خروجی استان خوزستان به عراق تا اطلاع ثانوی شده بود. نمکی نیز دلیل این درخواست را شیوع ویروس جهش یافته کرونا در خوزستان و افزایش موارد ابتلا عنوان کرد.

قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان، نیز با تاکید براینکه ویروس جهش‌یافته بسیار خطرناک است، تاکید کرد که باید با قدرت و بر اساس رویکرد مردم‌محور، دستورالعمل‌ها و محدودیت‌ها اجرا شوند و همه موظف به اجرای آن هستند و اگر دستگاهی از اجرای مصوبات ستاد خودداری کند، من اولین شاکی هستم.

سلیمانی دشتکی اضافه کرد که در موج جدید کرونا، ابتلای جوانان افزایش یافته است و افراد دارای بیماری زمینه‌ای، مادران باردار و شیرده و افراد مسن بیشترین درصد مرگ و میر را تشکیل می‌دهند.

استاندار خوزستان همچنین گفت که تا وقتی کرونا شایع است، مراسم عزا و عروسی و آیین‌های مختلف که با تجمع برگزار می‌شود، باید متوقف شوند و برای توجیه خانواده‌ها، نیروی انتظامی و دادستانی آن‌ها را دعوت کنند.

همزمان فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، خبر داد که با قرمز شدن وضعیت دو شهر خرمشهر و رامهرمز، شمار شهرهای با وضعیت قرمز در این استان به ۱۱ شهر افزایش یافته است.

او گفت که شهرستان‌های اهواز، آبادان، دزفول، شوشتر، خرمشهر، رامهرمز، شادگان، هویزه، کارون، دشت آزادگان و ماهشهر اکنون به لحاظ شیوع کرونا در وضعیت  قرمز قرار دارند که این موضوع بسیار نگران کننده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز همزمان از افزایش جان‌باختگان کرونا در شبانه روز گذشته خبر داد و گفت که با توجه به افزایش آمار بیماران بستری در بیمارستان‌ها تعداد فوتی‌های استان بالاتر رفته و نسبت به روزهای گذشته ۵۲ درصد افزایش فوتی داشتیم.

تازه چه خبر؟
شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران در تیرماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال حدود ۳۵ درصد (۳۴.۹ درصد) افزایش یافت که بالاترین تورم نقطه به نقطه اجاره‌...More
مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدعی شد که غربی‌ها در مذاکرات جدید خواسته‌اند برد موشک‌های ایران «۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر باشد...More
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More