ارشاد رحمانیان در دوران بازداشت «کشته شده است» | ایران اینترنشنال
روایت پسرخاله یکی از معترضان آبان‌ماه

ارشاد رحمانیان در دوران بازداشت «کشته شده است»

کامیار احمدی،‌ پسرخاله ارشاد رحمانیان از بازداشت شدگان اعترا‌ض‌های آبان‌ماه که پیکرش در نزدیکی سد گاران مریوان کشف شد،‌گفت: «بعد از پیدا شدن پیکر ارشاد در نزدیکی سد گاران مادرم گفت خون جنازه تازه بود. این نشان می‌دهد او به تازگی و در بازداشت کشته شده است.»

 

ارشاد رحمانیان،‌ فوریت‌های پزشکی خوانده بود و او ۲۶ آبان مقابل بیمارستان محل کارش بازداشت شد و پس از نزدیک به چهار هفته جنازه او چند روز پیش در نزدیکی سد گاران پیدا شد  و روز گذشته در جو شدید امنیتی به خاک سپرده شد. 

کامیار احمدی، پسرخاله ارشاد رحمانیان در گفت‌و‌گو با ایران اینترنشنال گفت: «در این ۴ هفته دو بار با خانواده‌ها تماس گرفته شد. یک بار به خانواده گفتند او در زندان سنندج است اما در زمان مراجعه خانواده تکذیب کردند. مدتی بعد دوباره با خانواده تماس گرفتند و گفتند جنازه پیدا شده اما باز هم جنازه پیدا شده ارشاد نبود.»

احمدی می‌گوید: «به حدی رعب وحشت ایجاد کردند که خانواده جرات نداشت با کسی صحبت کند. آنها جنایات کردند و انتظار داشتند ما هیچ حرفی نزنیم.  با ایجاد رعب،‌ وحشت و فضای امنیتی جنازه را به خانواده تحویل دادند و در همین فضا خاکسپاری انجام شد.»

پسرخاله ارشاد رحمانیان همچنین گفت خانواده افسوس می‌خورد که چرا موضوع از اول رسانه‌ای نکردند. یک نفر را در «بی‌خبری مطلق شکنجه کرده،‌ کشتند و در همین بی‌خبری هم دفن شد.» 

به گفته کامیار احمدی پس از کشف پیکر ارشاد رحمانیان از خانواده خواسته شد که بگویند او خودکشی کرده،‌ دچار افسردگی بوده و شکست عشقی داشته است. «تاکید شد چیزی بیشتر از این نباید گفته شود.» 

احمدی در عین حال به خانواده دیگر بازداشت شدگان نیز گفت: «همه خانواده‌هایی که جگر گوشه‌هایشان در زندان هستند، حرف بزنند. ما ارشاد را از دست دادیم،‌ آنها ساکت نباشند و سرنوشت ارشاد سرنوشت بقیه بازداشتی‌ها نشود.»

اعتراض‌های آبان‌ماه در ابتدا در واکنش به گرانی بنزین شکل گرفت. این اعتراض‌‌ها با سرکوب شدید مواجه شد. صده‌ها نفر کشته،‌ حدود ۸ هزار نفر بازداشت شدند. مقامات ایران با گذشت یک ماه از این اعتراض‌ها هنوز آمار دقیق کشته‌شدگان و بازداشتی‌ها را اعلام نکرده‌اند. 

در همین حال سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود اعلام کرد بین روزهای ۲۵ تا ۲۸ آبان گذشته، دست‌کم ۳۰۴ تن در جریان اعتراض‌های اخیر در ایران کشته شده‌اند. این سازمان همچنین به نقل از منابع خود نوشت شماری از بازداشت‌شدگان اعتراض‌ها از سوی نیروهای امنیتی شکنجه شده‌اند و به آن‌ها شلاق زد‌ه‌اند.

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More