ادامه واکنش‌‌های بین‌المللی به تولید اورانیوم فلزی در سایت هسته‌ای ایران | ایران اینترنشنال

ادامه واکنش‌‌های بین‌المللی به تولید اورانیوم فلزی در سایت هسته‌ای ایران

 

 

در ادامه واکنش‌های بین‌المللی به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر تولید اورانیوم فلزی توسط ایران،‌ فرانسه به جمهوری اسلامی هشدار داد از انجام اقدام جدیدی که نقض برجام به حساب می‌آید و فرصت دیپلماتیک پیش‌آمده برای مذاکره را به خطر می‌اندازد، خودداری کند.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز پنجشنبه ۲۳ بهمن‌ماه گفت: «برای حفظ فضای سیاسی به منظور یافتن راه‌حلی از طریق مذاکره، از ایران می‌خواهیم اقدام جدیدی که وضعیت هسته‌ای را بدتر می‌کند، از جمله جدیدترین نقض گزارش‌شده توسط آژانس، انجام ندهد.»

او افزود: «این وضعیت به دلیل تجمیع موارد نقض توافق وین، از جمله گزارش جدید آژانس، همین حالا بسیار نگران‌کننده است.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه به اعضایش اعلام کرده ایران‌ برخلاف توافق هسته‌ای، تولید اورانیوم فلزی را آغاز و بر این اساس، مقدار اندکی از این ماده را پس از نصب تجهیزات جدید در سایت نطنز تولید کرده است.

پیش از فرانسه هم آمریکا،‌ روسیه و اتحادیه اروپا یا با انتقاد از ایران یا با اعلام حمایت از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این مساله واکنش نشان داده بودند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا،‌ در همین زمینه اشاره کرد رفتارهای ایران طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر نشان‌دهنده فاصله گرفتن تهران از برجام است.

این مقام آمریکا از جمهوری اسلامی خواست به پایبندی کامل به تعهدات خود در توافق هسته‌ای بازگردد.

در سوی دیگر هم معاون وزیر خارجه روسیه تولید اورانیوم فلزی در ایران را باعث بدبینی به وضعیت برجام دانست و خواستار «رویکرد مسئولانه» جمهوری اسلامی شد. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف این اقدام را نشان‌دهنده گام‌های بعدی احتمالی ایران برای «عدم تحمل» شرایط فعلی دانست.

اتحادیه اروپا نیز حمایت و اطمینان کامل خود را از اقدامات این آژانس اعلام کرد.

جوزپ بورل،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در صفحه توییترش ضمن اشاره به گفت‌وگو با رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس، نوشت: «من اطمینان کامل خود را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و حمایت از کار فنی بی‌طرفانه آژانس بار دیگر مورد تاکید قرار دادم.»

مقام‌های جمهوری اسلامی طی ماه‌های گذشته هشدار داده‌اند که در صورت عدم لغو تحریم‌ها توسط آمریکا در بازه زمانی مورد نظر، بر اساس مصوبه اخیر مجلس اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود. تهران پیشتر هم سطح غنی‌سازی خود را به ۲۰ درصد رسانده بود.

این در حالی است که در آمریکا جو بایدن در مصاحبه اخیرش در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا تحریم‌ها را برای بازگشت ایران به برجام لغو خواهد کرد،‌ پاسخ منفی داده بود.

تازه چه خبر؟
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More
به گفته سیاستمداران استرالیایی، فرانسه نباید از لغو قراردادهای خرید زیردریایی‌هایش از سوی استرالیا شگفت‌زده شود زیرا نگرانی‌ها درباره تاخیرها، افزایش...More
مرکز ملی مقابله با تروریسم آمریکا در توضیحاتی برای کمیته امنیت داخلی سنا با اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی برای ایجاد یک «قابلیت عملیاتی علیه افراد...More
در پی مخالفت شماری از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با ارائه یک میلیارد دلار بودجه نظامی به اسرائیل برای سیستم پدافند هوایی گنبد آهنین این کشور...More
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More