ادامه واکنش‌ها به «بازگشت تحریم‌ها»؛ گوترش: عدم قطعیت وجود دارد | ایران اینترنشنال

ادامه واکنش‌ها به «بازگشت تحریم‌ها»؛ گوترش: عدم قطعیت وجود دارد

به دنبال اعلام وزارت خارجه آمریکا مبنی بر بازگشت همه تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران، جمهوری اسلامی این اقدام را محکوم کرد و خواستار «اقدام متقابل» شد؛ دبیرکل سازمان ملل از «عدم قطعیت» سخن گفت و مقام ارشد اتحادیه اروپا خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها شد.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه ۳۰ شهریور در نطق پیش از دستور خود در نشست علنی مجلس، در این باره گفت: «نباید به این شکست‌های حقوقی و سیاسی آمریکا دلخوش باشیم و فراموش کنیم که دشمن ظالم ما در صورت ادامه یافتن برخی غفلت‌ها، گام به گام در تشدید تحریم‌ها جلوتر می‌آید تا به نظام تحریم‌ها شکل جدیدی بدهد.»

او از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خواست که پس از این اقدام آمریکا، «حرکت‌های یکجانبه» این کشور علیه جمهوری اسلامی را «رصد و اقدامات متقابل لازم را برای صیانت از منافع مردم با جدیت پیگیری و به صحن مجلس ارایه دهد».

از سوی دیگر مجید تخت روانچی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان، افزون بر نامه‌ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل، در مصاحبه‌ای با تلویزیون جمهوری اسلامی و همچنین در یک توییت، اقدام آمریکا را «غیرقانونی و جعلی» توصیف کرد و اعلام «مکانیسم ماشه» از سوی این کشور را «پوچ و بی‌اعتبار» خواند.

همزمان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز شنبه در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرد به دلیل «عدم قطعیت» نمی‌تواند هیچ اقدامی درباره اعلام آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران انجام دهد.

به گزارش رویترز، گوترش در این نامه نوشت: «وظیفه دبیرکل این نیست که به گونه‌ای اقدام کند که گویی این عدم قطعیت وجود ندارد.»

از سوی دیگر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: «از همه می‌خواهم تمام تلاش خود را برای حفظ توافق برجام انجام دهند، از هر اقدامی که به مثابه تشدید تنش تلقی شود خودداری کنید.»

پیش از این بریتانیا، فرانسه و آلمان در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرده بودند که معافیت‌های ایران از تحریم‌های سازمان ملل تحت توافق هسته‌ای بعد از ۳۰ شهریور هم ادامه ‌خواهد یافت. 

این سه کشور اروپایی ادامه دادند هر تصمیم یا اقدامی برای اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران «فاقد تاثیر قانونی» خواهد بود.

وزارت خارجه آمریکا روز شنبه، با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به اقدام این کشور در ابلاغ موضوع «عدم پایبندی ایران به تعهدات برجامی خود» به شورای امنیت در  ۳۰ مرداد و پایان روند سی روزه بازگشت تحریم‌های تعلیق شده سازمان ملل، اعلام کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا تاکید شده «در صورتی ‌که کشورهای عضو سازمان ملل نتوانند به تعهدات خود در اجرای این تحریم‌ها عمل کنند، آمریکا آماده است از قدرت داخلی خود استفاده کند تا در قبال چنین قصوری اقدامات تنبیهی را در پیش گیرد.»

تازه چه خبر؟
تدروس ادهانوم، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، در یک نشست خبری اعلام کرد سیگارهای الکترونیکی و ویپ‌های مشابه برای سلامت «مضر» هستند و دولت‌ها باید...More
صندوق بین‌المللی پول با تایید پیش‌بینی سابق این سازمان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقتصاد جهان، طی سال جاری میلادی ۶ درصد رشد خواهد یافت. با این حال...More
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More