ادامه فشارها برای عزل و محاکمه سخنگوی ستاد ملی کرونا‌ در پی اظهارات درباره قم | ایران اینترنشنال

ادامه فشارها برای عزل و محاکمه سخنگوی ستاد ملی کرونا‌ در پی اظهارات درباره قم

 

 

در ادامه واکنش‌ها به اظهارات علیرضا رئیسی،‌ سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، درباره عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراسم مذهبی قم، دادگستری این استان از پیگیری در زمینه تشکیل پرونده قضایی برای او خبر داد و یک نماینده مجلس هم گفت وزیر بهداشت را به مجلس احضار خواهد کرد.

مجتبی ذوالنوری،‌ رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس،‌ روز چهارشنبه اول بهمن‌‌ماه در توییترش از اقدام برای سوال از سعید نمکی،‌ وزیر بهداشت،‌ و آوردن او به مجلس برای «عذرخواهی» از مردم و «عزل و تادیب» رئیسی خبر داد.

او نوشت: «در حرف‌های سخنگوی ستاد کرونا نه‌ تنها اظهار ندامتی از اهانتش به مردم شریف قم نبود، بلکه عذر بدتر از گناهی بود که مردم را متهم به سوء برداشت کرد.»

اشاره ذوالنوری به پیام صوتی است که رئیسی چهارشنبه منتشر و در آن به دلیل اظهاراتش از طلاب،‌ امامان جمعه و مردم شهر قم عذرخواهی کرده بود. او در این پیام گفت درباره اظهاراتش سوء تفاهم پیش آمده است.

رئیسی پیشتر در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با نشان دادن تصاویری از شلوغی فضای باز هیاتی عزاداری در قم خطاب به حسن روحانی،‌ رییس‌ جمهوری، گفته بود: «در نماز جمعه‌ای که برگزار کردند،‌ هیچ پروتکل بهداشتی رعایت نشده است.»

سخنگوی ستاد کرونا و معاون وزارت بهداشت همچنین اشاره کرده بود: «کسانی که با بی‌مبالاتی این برنامه‌ریزی‌ها را می‌کنند،‌ بدون تعارف مسئول مرگ مردم ما در پیک بعدی هستند و باید مجازات شوند. این ثواب کردن نیست،‌ این‌ها دارند آدم می‌کشند.»

 

 

پیش از این خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران،‌ طی گزارشی این مقام ستاد ملی کرونا را به خاطر سخنانش به «عقده‌گشایی علیه قم» متهم کرده بود.

همچنین «قرارگاه حوزوی انقلاب اسلامی» با نوشتن نامه‌ای به وزیر بهداشت خواستار برکناری و محاکمه او شد.

از سوی دیگر، شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه ایران هم با صدور اطلاعیه‌ای خواستار «دلجویی» از امام جمعه قم،‌ ستاد نماز جمعه و نمازگزاران این شهر شد.

طی حدود یک سال گذشته و در طی بحران شیوع کرونا نهادها و مقام‌های مذهبی حکومت در مقابل سیاست‌های اعمال پروتکل‌های بهداشتی بارها از تعطیلی مراسم مذهبی و عزاداری‌ها انتقاد کرده‌اند.

 

تشکیل پرونده در قم

همزمان با ادامه فشارها به سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، علی مظفری،‌ رییس کل دادگستری استان قم،‌ درباره تشکیل پرونده قضایی برای رئیسی هشدار داد.

مظفری روز چهارشنبه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در قم را «مطلوب» خواند و گفت: «دستگاه قضایی ابتدا به مشارالیه تاکید می‌نماید با فوریت نسبت به جبران خطای خود اقدام نماید، در غیر این صورت با جدیت نسبت به وظیفه ذاتی خود اقدام خواهد نمود.»

این در حالی است که سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفته بود تنها ۳۰ درصد شرکت‌کنندگان از ماسک استفاده کرده بودند.

تازه چه خبر؟
بانک مرکزی ونزوئلا سه اسکناس جدید ۲۰۰ هزار، ۵۰۰ هزار و یک میلیون بولیواری چاپ می‌کند که از دو روز دیگر توزیع می‌شوند. اقتصاد ونزوئلا برای چهارمین سال...More
معاون اول رییس جمهوری ایران اعلام کرد که مذاکره با آمریکا تابع سیاست‌های تعیین‌شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی، اما برای مذاکره باید ابتدا تحریم‌ها لغو...More
ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران اعلام کرد هنوز نمی‌داند وقتی روز یکشنبه دوران محکومیت او تمام شود، آزاد...More
حوزه قضایی لواسانات اعلام کرد که تعدادی از ساختمان‌های مجموعه کلاک از جمله شش ساختمان متعلق به حسن نجفی، متهم فراری پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی...More