ادامه سیر صعودی شیوع کرونای جهش‌یافته در استان‌های جنوبی؛ احتمال آغاز موج پنجم کرونا از هرمزگان | ایران اینترنشنال

ادامه سیر صعودی شیوع کرونای جهش‌یافته در استان‌های جنوبی؛ احتمال آغاز موج پنجم کرونا از هرمزگان

با ادامه روند افزایشی ابتلا به کرونا در استان‌های جنوبی، مقام‌های دانشگاه علوم پزشکی و استانداری هرمزگان، وضعیت کرونا در این استان را فراتر از بحرانی توصیف کردند و گفتند احتمال دارد موج پنجم کرونا در کشور از هرمزگان آغاز شود.

در چند روز گذشته، مقام‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی در استان‌های کرمان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، کرمان و همچنین کرمانشاه گزارش دادند که سیر نزولی کرونا در این استان‌ها تغییر کرده و به روند افزایشی بازگشته است.

علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونای پایتخت، نیز با هشداری مشابه، گفت شمار موارد مراجعه و بستری در تهران در چند روز گذشته افزایش یافته هرچند ممکن است این شرایط گذرا باشد.

علی رئوفی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان، نیز شامگاه جمعه گفت: «وضعیت شیوع کرونا در هرمزگان بحرانی است و با توجه به گستردگی شیوع ویروس کرونا در این استان، احتمال آغاز  موج پنجم کرونا در کشور از هرمزگان دور از انتظار نیست.»

رئوفی با اشاره به اعلام وضعیت قرمز کرونادر ۹ شهر استان هرمزگان، افزود وضعیت شیوع کرونا در هرمزگان بحرانی و حاد است و مرگ‌و‌میرها در اثر ابتلا به کرونا در سطح هرمزگان به جوانان رسیده است.

معاون استانداری هرمزگان تاکید کرد در پی افزایش بی‌سابقه موارد ابتلا به کرونای جهش‌یافته، گونه‌های شناسایی‌شده در هند و آفریقای جنوبی، تا ۱۰ روز آینده، هرگونه تجمع در هرمزگان ممنوع است.

او گفت در حال حاضر در هرمزگان، بسیاری از مبتلایان دچار درگیری شدید ریه شده‌اند که ویروس را کشنده‌تر کرده است.

جانشین رییس ستاد مقابله با کرونای هرمزگان در ادامه افزود ظرفیت تخت‌های بیمارستانی هرمزگان در پی آمار بالای مبتلایان و بستری‌ها رو به اتمام است و مردم برای حفظ سلامتی خود، باید رعایت دقیق شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری را جدی بگیرند.

هم‌زمان فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، گفت اکنون شمار بیماران مبتلا به کرونا که در بیمارستان‌ها بستری‌اند به ۵۶۶ نفر رسیده که این رقم از آغاز شیوع کرونا در این استان تاکنون بی‌سابقه است.

مقام‌های هرمزگان جزئیات دلیل افزایش ابتلا به کرونا در این استان را اعلام نکرده‌اند اما علی رئوفی، جانشین رییس ستاد مقابله با کرونای هرمزگان، شامگاه جمعه گفت: «همه افرادی که اقدام به تزریق واکسن کرونا کرده‌اند، ناقل بیماری هستند و حتما از ماسک استفاده کنند.»

دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان پیش‌تر اعلام کرده بود که این استان از مناطقی است که واکسن ایران‌ـ‌کوبا در قالب مرحله سوم کارآزمایی‌های بالینی، به افراد تزریق می‌شود.

 

تازه چه خبر؟
رحمت‌الله فیروزی پوربادی، نماینده نطنز و عضو کمیسیون عمران مجلس، از نامه بیش از ۷۰ نماینده به دولت درخصوص افزایش چند برابری قیمت سیمان طی یک ماه...More
انوش دهنادی مقدم، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، وضعیت کرونا در این استان را بحرانی توصیف کرد و گفت که بیمارستان‌ها مملو از بیماران کروناست...More
مرحله نیمه نهایی قایقرانی روئینگ بازی‌های المپیک توکیو‌ برگزار شد و نازنین ملایی با قرار گرفتن در جایگاه ششم مرحله نیمه‌نهایی قایقرانی روئینگ گروه...More
به گزارش شرکت آمریکایی امنیت سایبری پروف‌پوینت، هکرهای تورتس‌شل، پوسته لاک‌پشت، وابسته به حکومت ایران، طی کارزاری در سال گذشته در تلاش بوده‌اند...More
به گزارش رسانه‌های کوبا، هفته آینده ایران اولین کشور غیراز کوبا خواهد بود که تولید واکسن کرونای ساخت این کشور به نام سوبرانا-۲ را آغاز می‌کند. این...More