ادامه حرکت نفتکش‌های ایران به سمت ونزوئلا با وجود تحریم‌های آمریکا | ایران اینترنشنال

ادامه حرکت نفتکش‌های ایران به سمت ونزوئلا با وجود تحریم‌های آمریکا

 

هم‌زمان با افزایش تنش‌های لفظی میان مقام‌های تهران و واشینگتن،‌ برخی گزارش‌ها حاکی از ورود دومین نفتکش حامل بنزین ایران به آب‌های ونزوئلا است.

دومین نفتکش ارسالی ایران با نام «فارست» روز دوشنبه پنجم خرداد ماه وارد منطقه انحصاری اقتصادی ونزوئلا شده و مورد استقبال نیروهای دریایی این کشور قرار گرفته است. 

بر اساس تصاویری که پیشتر رسانه‌ها منتشر کرده بودند قبل از این، نفتکش «فورچون» که در بندر شهید رجایی با ۴۳ میلیون لیتر بنزین بارگیری شده بود،‌ در اسکله شماره دو در بندر پالایشگاه‌ ال‌پالیتو در غرب کاراکاس لنگر انداخته است. 

سه نفتکش دیگر همچنان در راه این کشورند.

ارسال این محموله از سوی مقام‌های آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته است. واشینگتن اعلام کرده‌ است که این محموله را تحت نظر دارد. 

مقام‌های ونزوئلا و ایران هشدار داده‌اند که در صورت هرگونه اقدامی از سوی آمریکا به آن واکنش نشان خواهند داد. 

حسن روحانی در گفت‌وگویی تلفنی با امیر قطر گفت اگر نفتکش‌ها «در دریای کارائیب یا هرکجای جهان» از سوی آمریکایی‌ها دچار مشکل شوند،‌ برای آمریکا مشکل به وجود خواهد آمد. 

هم‌زمان سفیر ونزوئلا در سازمان ملل متحد نیز در همین زمینه به دبیرکل این سازمان و شورای امنیت آن نوشته و درباره اقدام احتمالی آمریکا هشدار داده است.

نیکولاس مادورو،‌ رییس‌جمهوری ونزوئلا، از ارسال این محموله‌های سوخت از سوی ایران تشکر کرده و این دو کشور را «مردمی انقلابی» خوانده که در مقابل «امپریالیسم آمریکای شمالی» زانو نخواهند زد.

در داخل این کشور بحران سوخت همچنان ادامه دارد و این اقدام دولت با انتقاد گروه‌ها و چهره‌های مخالف دولت قرار گرفته است.

مورگان اورتگاس،‌ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز یکشنبه گفته بود ونزوئلایی‌ها «انتخابات آزاد و منصفانه‌ای» می‌خواهند که به «دموکراسی و احیای اقتصادی» بینجامد.

ارسال این محموله با استقبال میگل دایاز کانل، رییس‌جمهوری کوبا، قرار گرفته و او این اقدام را «شکست محاصره غیرقابل قبول و مجرمانه» خوانده است.

تبادل این محموله سوختی میان ایران و ونزوئلا در حالی است که هر دو کشور از سوی واشینگتن تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارند. 

پیش از این آمریکا اعلام کرده بود کاراکاس در قبال مشارکت ایران در بازسازی پالایشگاه ونزوئلا و تامین مواد سوختی آن به تهران شمش طلا داده است. 

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران، روز ۱۵ اردیبهشت‌ماه‌ بدون رد کردن این موضوع گفت روابط ایران و ونزوئلا به هیچ کشور سومی ارتباط ندارد. 

پنح نفتکش ایران با نام‌های «فورچون»، «فارست»،‌ «پتونیا»،‌ «فاکسون» و «کلاول» برای انتقال یک میلیون و ۵۳۰ هزار بشکه بنزین و آلکیلات به مقصد کاراکاس ‌اعزام شدند.

تازه چه خبر؟
حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ ضمن اشاره به مشکلات ارزی در تامین اقلام و امکانات بهداشتی کرونا اعلام کرد ممکن است کیت‌های تشخیص بیماری تغییر کند و...More
کابینه امارات متحده عربی روز دوشنبه توافق عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با اسرائیل را که ماه گذشته در واشینگتن به امضا رسید تصویب کرد. در بیانیه هیات...More
همزمان با تشدید مشکلات اقتصادی ناشی از بحران کرونا و ادامه تعطیلی تالارهای پذیرایی، ده‌ها نفر از تالارداران در برابر اتاق اصناف تهران تجمع اعتراضی...More
رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتا، در واکنش به گزارش‌ها درباره «خودکشی پسر ۱۱ساله اهوازی در چالش مومو» گفت که این کودک به دلایل بیماری زمینه‌ای و...More
همزمان با ادامه اعتراضات دموکراسی‌خواهان در تایلند، دادگاهی در این کشور ۱۹ نفر از کسانی را که طی اعتراضات ماه‌‌های اخیر بازداشت شده بودند‌ با قید...More