ادامه جدال لفظی وزیر بهداشت و نماینده زاهدان | ایران اینترنشنال

ادامه جدال لفظی وزیر بهداشت و نماینده زاهدان

 

جدال لفظی میان فداحسین مالکی، نماینده زاهدان و سعید نمکی، وزیر بهداشت بر سر وضعیت شیوع کرونا در سیستان و بلوچستان همچنان ادامه دارد. این درگیری زمانی آغاز شد که مالکی بر عذرخواهی نمکی از اظهاراتش درباره این استان اصرار کرد.

مالکی شامگاه دوشنبه ۲۱ تیر در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در سیستان و بلوچستان که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، خطاب به نمکی که انتقادها را به «معاندان» نظام نسبت داده بود، گفت: «بنده چهل سال کار امنیتی کردم، بهتر از شما می‌دانم... وقتی معاون قوه قضاییه بودم شما کجا بودید؟»

نمکی در پاسخ گفت: «بنده هم چهل سال کار اجرایی در زمینه بهداشت کرده‌ام، من سی سال پیش در این استان داشتم مالاریا جمع می‌کردم، من از پشت کوه نیامده‌ام.»

در حالی که مالکی همچنان تاکید داشت وزیر بهداشت باید از مردم استان عذرخواهی کند، نمکی گفت از مردم استان به دلیل هر قصوری «همیشه عذرخواهی» کرده، اما از «حرف بی‌ربط کسی اگر برای پایمال کردن شهدای خون شهدای سلامت و زحمات آنها بوده هرگز» عذرخواهی نمی‌کند.

در ادامه، نماینده زاهدان با استناد به اظهارات دیگر مقامات، آمارهای وزیر بهداشت درباره وجود تخت خالی بیمارستانی در سیستان و بلوچستان را زیر سوال برد و گفت اغلب بیماران این استان به دیگر استان‌ها می‌روند.

مالکی گفت در استان مازندران، امکاناتی که در شهر قاسم جان‌بابایی، معاون وزیر بهداشت، وجود دارد «دو برابر» سیستان و بلوچستان است.

او تهدید کرد اظهارات پیشین وزیر بهداشت هم «ماهیت حقوقی دارد و هم ماهیت قضایی دارد و ثابت هم قطعا خواهد شد و اجازه نمی‌دهیم هر کس و ناکس به مردم استان توهین کند.»

اما نمکی با تاکید بر این که «من را از دادگاه نترسانید» فریاد زد: «گ.. خورده اگر کسی به مردم شما توهین کرده است.»

مالکی هم پاسخ داد: «به جای این کار باید عذرخواهی کنی از مردم... شما عددی نیستی.»

 

 

پس از این جدال لفظی و ترک جلسه از سوی نماینده زاهدان، وزیر بهداشت در دفاع از خود گفت مالکی سه بار پیش او آمد و هر سه بار خواستار تغییر رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شده بود.

نمکی گفت فرد مورد نظر مالکی کسی بود که با دفتر این نماینده «هماهنگ» بوده ولی «من با فشار نماینده، رییس عوض نمی‌کنم».

همچنین وزیر بهداشت روز سه‌شنبه گفت: «من همیشه گفتم هرچه می‌خواهید به من فحش دهید به گوش جان می‌گیرم،‌ من آمدم برای روی مین رفتن.»

او ادامه داد: «قول دادیم که نخواهیم گذاشت حتی یک روز بیماری در پشت در بیمارستان‌های مملکت بماند که اگر این اتفاق می‌افتاد برخی از این شبکه‌ها پوست ما را کنده بودند.»

نماینده زاهدان نیز بار دیگر گفت:‌ «تجهیزات و بیمارستان نداریم می‌گویند تخت‌ها خالی است، اعتراض هم که می‌کنیم هتاکی می‌کنند. مراقب بهداشت روان و دهانتان باشید آقای وزیر بهداشت».

در روزهای اخیر وضعیت بحرانی شیوع کرونا در استان سیستان و بلوچستان، موجب موجی از انتقادها علیه وزارت بهداشت شد، اما وزیر بهداشت این انتقادها را «بلوا، سیاه‌نمایی‌ و فتنه‌انگیزی‌» خوانده بود.

همچنین چند نماینده استان اظهارات نمکی را که گفته بود «اکنون حداقل ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخت خالی در سیستان و بلوچستان داریم» رد کردند.

 

 

پیشتر فداحسین مالکی، با «دروغ محض» خواندن وجود تخت‌های خالی در سیستان و بلوچستان گفته بود: «ما از گوینده این سخنان به دلیل اظهاراتش شکایت خواهیم کرد.»

سیستان و بلوچستان یکی از محروم‌ترین استان‌های ایران است که امکانات بهداشتی، درمانی، آموزشی و اقتصادی آن بسیار کمتر از دیگر استان‌هاست امار بیکاری و حاشینه‌نشینی بالایی دارد.

مردم این استان با کمبود نیازهای اولیه خود نظیر تامین آب آشامیدنی روبه‌رو هستند و همزمان با سفر نمکی و رییس کمیسیون بهداشت مجلس اعتراض‌های شدیدی به کمبود امکانات بهداشتی در این استان کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
بابک دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور، گفت مصوبه سال ۹۸ دولت درباره اعطای اقامت پنج ساله به خارجی‌ها در ازای سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار...More
حوثی‌های وابسته به ایران روز پنجشنبه، همزمان با روز ملی عربستان سعودی، مجموعا پنج پهپاد انفجاری به خاک این کشور پرتاب کردند. خبرگزاری رسمی عربستان...More
کارلس پوجدمون، رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیا و رییس سابق دولت خودمختار این منطقه، روز جمعه یک روز پس از بازداشت در ایتالیا موقتا از زندان آزاد شد و مقام...More
گروه حزب‌الله لبنان اعلام کرد که دومین کشتی حامل سوخت ایران به مقصد لبنان شامگاه پنجشنبه در بندر بانیاس سوریه پهلو گرفته است. این خبر را بامداد جمعه...More
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد درباره برجام، مسائل منطقه‌ای و افغانستان با یکدیگر...More