ادامه بازداشت‌ها در خوزستان و حضور امنیتی سنگین در برخی شهرها؛ اعتراض سران قبایل به جهانگیری | ایران اینترنشنال

ادامه بازداشت‌ها در خوزستان و حضور امنیتی سنگین در برخی شهرها؛ اعتراض سران قبایل به جهانگیری

 

در حالی که روند بازداشت‌ها در شهرهای مختلف خوزستان و برخی دیگر از استان‌ها تشدید شده، یک نهاد حقوق بشری اسامی بیش از یکصد تن از بازداشتی‌ها را منتشر کرد؛ همزمان فیلم‌هایی از اعتراض قبایل خوزستان به اسحاق جهانگیری منتشر شده است.

همچنین نیروهای سپاه پاسداران بامداد شنبه دوم مردادماه پیکر فرزاد فریسات، از کشته‌شدگان در اهواز، را بدون اطلاع خانواده او دفن کردند.

یک منبع از خانواده فریسات به ایران‌اینترنشنال گفت که این خانواده هیچ یک از سه شرط سپاه پاسداران، شامل تحویل موبایل او، ارائه نام فردی که لحظه کشته شدن را تصویربرداری کرد و ارائه فهرستی از افرادی که در لحظه کشته شدن اطراف او بودند، را نپذیرفت.

گزارش‌هایی نیز از حضور سنگین نیروهای امنیتی در برخی شهرها، از جمله ایذه، منتشر شده است.

 

 

 

تشدید بازداشت‌ها و انتشار اسامی ده‌ها تن از بازداشتی‌ها

از آغاز اعتراض‌ها در خوزستان، دسترسی شهروندان در این استان و همچنین سایر نقاط ایران به اینترنت قطع یا با اختلال همراه بوده است.

شهرهای مختلف خوزستان که در روزهای اخیر شاهد قطع اینترنت موبایل و کندی شدید در اینترنت خانگی بود. با این حال گزارش‌هایی درباره برقرار شدن موقت اینترنت موبایل در روز شنبه منتشر شده است.

بر اساس خبرهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، با ادامه و گسترش اعتراض‌ها در خوزستان نیروهای امنیتی در روزهای اخیر بازداشت شهروندان را تشدید کرده‌اند.

در همین حال پایگاه خبری هرانا اسامی ۱۰۲ نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات خوزستان را منتشر کرد.

بر اساس گزارش هرانا که روز شنبه منتشر شد، پراکندگی اعتراضات در ۳۰ شهر بوده و تعداد کشته‌ها تاکنون دست‌کم ۹ نفر است.

این پایگاه خبری مربوط به حقوق بشر نوشت که صدها نفر در این اعتراض‌ها بازداشت شده‌اند اما تاکنون هویت این ۱۰۲ نفر مشخص شده است.

در فهرستی که هرانا منتشر کرده، شماری از افراد با حدود ۱۸ سال سن دیده می‌شوند و بنابر این فهرست، ایوب عبود النمنوم، کودک ۱۲ ساله، نیز روز ۳۱ تیر در شاوور بازداشت شده است.

 

فریاد بر سر جهانگیری و دفاع روحانی از کارنامه دولت

همچنین جمعی از سران قبایل خوزستان شامگاه جمعه در حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، با اعتراض شدید نسبت به وضعیت این استان، از سخنان استاندار در تمجید دولت به شدت انتقاد کردند و بر سر جهانگیری فریاد کشیدند.

بر اساس یکی از ویدیوهای منتشرشده، یکی از معترضان خطاب به جهانگیری و مقام‌ها می‌گوید: «خجالت بکشید، چرا اول باید مردم اعتراض کنند بعد آب را آزاد کنید.... حالا که تشنگی کشیدیم و شهید دادیم آمدید به ریش ما بخندید؟»

این فرد که نام او موسی کروشات، نماینده شیوخ عرب خوزستان، ذکر شده خطاب به جهانگیری می‌گوید: « خوزستان پر از آب اما تشنه، خوزستان پر از نفت اما بیکار، خوزستان پر از گاز اما با محرومیت‌های بسیاری در تمام مناطق است.»

اسحاق جهانگیری نیز در سخنرانی خود گفت: « این خیلی بد است به عنوان کسی که همه عمرم را در توسعه گذاشتم بگویم برنامه توسعه‌ای که اجرا کردیم، عوارضش را این‌گونه نشان می‌دهد.»

او همچنین گفت: «باید هوشیار باشیم تا در خوزستان و سیستان اتفاقی نیفتد که آمریکایی‌ها جشن بگیرند.»

جهانگیری که در نهمین روز اعتراض‌ها رهسپار خوزستان شد، پس از سپری کردن یک شب در این استان روز شنبه به تهران بازگشت.

با این حال روز شنبه حسن روحانی از کارنامه هشت ساله دولتش درباره خوزستان دفاع کرد و گفت امیدوار است دستور خامنه‌ای و سفر جهانگیری موجب «تخفیف» مشکلات خوزستان شود.

روحانی گفت: «باید مشکلات مردم حل شود، اعتراض حق روشن مردم است، تعداد اندک چند ۱۰ نفر را کنار می‌گذاریم، بقیه مردم اعتراض به‌حقی داشتند که می‌خواستند مشکلات کشاورزی، نخلستان‌ها و دام‌هایشان حل شود.»

اعتراض‌های مردم خوزستان شامگاه جمعه برای نهمین شب پیاپی و با وجود قطع گسترده برق در منطقه اهواز و همچنین شهرهای ماهشهر، سوسنگرد و شادگان ادامه یافت.

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، در پی بازگشت طالبان به قدرت و در میانه رقابت‌ها برای نمایندگی افغانستان در سازمان ملل، طالبان غلام اسحاق‌زی، فرستاده ویژه دولت...More
رهبران دو حزب اصلی آلمان قصد دارند برای تشکیل دولت با احزاب سبز و دموکرات‌های آزاد مذاکره کنند آرمین لاشت، رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان با وجود شکست...More
بنا بر اعلام شورای امنیت ملی کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار است همراه فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن به عربستان سعودی و امارات...More
سپاه پاسداران اعلام کرد دو نفر از کارکنان مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه در تهران که در پی آتش‌سوزی مجروح شده بودند،‌ جانشان را از دست داده‌اند. این...More
محمد ناطقی، اقتصاددان و کارشناس سرمایه، با اشاره به ناامنی‌های سیاسی و اقتصادی در ایران گفت «حتی یک خارجی، از سر کنجکاوی هم که شده» در این کشور...More