ادامه اعتصاب کارگران هفت تپه و پارس جنوبی | ایران اینترنشنال

ادامه اعتصاب کارگران هفت تپه و پارس جنوبی

با ادامه اعتصاب‌های کارگری در شهرهای مختلف ایران،‌ پنجاهمین روز اعتصاب کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان شوش برگزار شد.

هم‌زمان شماری از کارگران فازهای ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی در اعتراض به حقوق پایین خود تجمع برگزار کرده و دست از کار کشیدند.

کارگران بخش‌های مختلف مجتمع صنعتی هفت‌تپه روز دوشنبه ۱۳ مردادماه در ادامه اعتصاب روزهای گذشته، نسبت به ادامه بی‌توجهی به مطالبات و همچنین عدم تعیین تکلیف این کارخانه اعتراض کردند.

کارگران در این اعتصاب با حمل پلاکاردی خواستار لغو خصوصی‌سازی کارخانه شدند و همچنین شعارهایی علیه مدیرعامل این کارخانه و فرماندار شوش سر دادند.

مطالبات کارگران هفت‌تپه در دور جدید اعتصاب «پرداخت حقوق معوق»،‌ « تمدید دفترچه بیمه»، «بازگشت به کار همکاران اخراجی»، «بازداشت امید اسدبیگی،‌ مدیرعامل شرکت»،‌ «خلع ید کارفرما و بخش خصوصی» و «بازگرداندن ثروت‌های اختلاس‌شده به کارگران» بوده است.

دور جدید اعتصاب کارگران روز دوشنبه ۲۶ خردادماه آغاز شد که طی آن حدود ۸۰۰ کارگر درباره عدم پرداخت حقوق و بلاتکلیفی وضعیت خود اقدام به اعتصاب کردند.

از سوی دیگر، خبرگزاری ایلنا گزارش داد کارگران فازهای ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی در اعتراض به میزان حقوق و دستمزد دریافتی و همچنین شرایط کار خود دست به اعتصاب زدند.

عدم پوشش قانون کار و در این منطقه و نبود امنیت شغلی نیز از جمله دیگر موضوعات اعتراض این کارگران بوده است.

شکل‌گیری این اعتصاب‌ها در شرایطی است که روزهای گذشته نیز شماری دیگر از اعتصابات کارگری در مجتمع‌های صنعتی،‌ پتروشیمی و دولتی نقاط مختلف کشور برگزار شده بود.

روز یکشنبه کارگران شرکت هپکو، دفاتر سهام عدالت، مجتمع هفت‌تپه و پالایشگاه نفت سنگین قشم اعتصاب کرده و تجمع اعتراضی برگزار کردند.

روز شنبه نیز پالایشگاه‌های آبادان،‌ پارسیان، قشم،‌ پتروشیمی لامرد و پارس جنوبی شاهد اعتصاب کارگری بود.

تازه چه خبر؟
سیماسادات لاری،‌ سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی،‌ اعلام کرد طی هفته گذشته نسبت به هفته قبلش تعداد بستری شدن موارد مثبت به کرونا و همچنین...More
ده‌ها هزار معترض با وجود تدابیر شدید امنیتی روز یکشنبه در مینسک، پایتخت بلاروس، دست به تظاهرات زدند و بار دیگر به برنده اعلام شدن الکساندر لوکاشنکو،...More
شاهین محمدصادقی، رییس «بسیج جامعه پزشکی»، از مذاکره با وزارت بهداشت برای «آموزش ضربتی» برخی از نیروهای بسیجی برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا خبر...More
فرید براتی،‌ مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی ایران، می‌گوید از بین «معتادان متجاهر» تاکنون دستکم ۳۰۰ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند. براتی...More
حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، اقدام آمریکا علیه ایران در زمینه بازگشت همه تحریم‌ها را «شکست حتمی» خواند و گفت تهران در صورتی به سطح تعهدات برجامی...More