ادامه اعتصاب‌های کارگری؛ کارگران معترض در قزوین مسیر خودروی نوبخت را بستند | ایران اینترنشنال

ادامه اعتصاب‌های کارگری؛ کارگران معترض در قزوین مسیر خودروی نوبخت را بستند

اعتصابات کارگری در صنایع، کارخانه‌ها و شرکت‌های دولتی ایران در حالی ادامه می‌یابد که در قزوین کارگران معترض شرکت کنتورسازی راه خودروی حامل محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه،‌ را بستند.

ویدیوهایی که دوشنبه سوم شهریور در رسانه‌های اجتماعی منتشرشده نشان می‌دهد کارگران شرکت کنتورسازی که طی هفته‌های اخیر دست به اعتصاب زده‌اند،‌ با قرار گرفتن در مسیر خودروی حامل نوبخت که به مناسبت هفته دولت به قزوین سفر کرده خواستار رسیدگی او به مطالباتشان شدند.

این کارگران به همراه خانواده‌های خود ضمن سد راه کاروان مقام‌های دولت خواستار دریافت ۲۶ ماه حقوق معوق خود شده‌اند.

پس از متوقف شدن مسیر خودروها، نوبخت به میان کارگران رفت تا آن‌ها خواسته‌های خود را با او مطرح کنند.

کارگران معترض این کارخانه همچنین از مردادماه به دلیل «عملکرد نامطلوب مدیریتی» و عدم تعیین تکلیف این شرکت دست به اعتصاب زده و چندین بار مقابل ساختمان استانداری تجمع کرده‌اند.

هم‌زمان، برخی گزارش‌ها حاکی است جمعی از کارکنان عوارضی قزوین به زنجان با پوشیدن لباس فرم دست به اعتراض در مقابل استانداری این استان زده‌اند.

عدم امنیت شغلی در پی الکترونیکی شدن پرداخت عوارض و عدم پرداخت مطالبات مزدی از جمله خواسته‌های این کارگران بوده است.

 

نیشکر هفت‌تپه؛ ۷۱ روز اعتصاب

در بخش صنعت و معدن کشور، نیشکر هفت‌تپه خوزستان و معدن سنگ‌آهن بافق شاهد اعتصاب کارگران بودند.

کارگران کارخانه نیشکر هفت‌تپه با تداوم عدم تحقق مطالبات خود هفتاد و یکمین روز از اعتصابشان را برگزار کردند.

این کارگران، بعضا به همراه فرزند و خانواده خود،‌ در مقابل ساختمان فرمانداری شوش  دست به تجمع زدند.

با وجود سفر و مذاکرات شماری از مقام‌های قضایی،‌ دولتی و نمایندگان مجلس با آن‌ها طی ماه‌های گذشته، مطالبات این کارگران پرداخت نشده است.

این کارگران با حمل پلاکاردهایی خواستار رسیدگی به پرداخت دستمزدها، بازگشت به کار کارگران اخراجی،‌ تعیین تکلیف وضعیت شرکت و رسیدگی به پرونده امید اسدبیگی، مدیرعامل شرکت،‌ شدند.

هم‌زمان برخی گزارش‌ و تصاویر منتشرشده از بافق در یزد نشان می‌دهد کارگران معدن سنگ‌آهن در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و حق بیمه خود از کار دست کشیده و اعتصاب کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکیست جمعی از کارگران مخابرات شیراز هم در اعتراض به مشکلات صنفی و قراردادی تجمع کردند.

 

اعتصاب در بیدبلند

در ادامه اعتصاب بخش پتروشیمی  و نفت که در هفته‌های اخیر گسترش یافته،‌ شماری از کارکنان اخراج‌شده پالایشگاه گاز بیدبلند در مقابل فرمانداری بهبهان تجمع کرده و خواستار رسیدگی به وضعیت اشتغال خود شدند.

این کارگران طرف قرارداد مپنا بوده و پنج ماه پس از قرارداد از کار خود اخراج شدند. کارگران  معترض می‌گویند پس از اخراج آن‌ها نیروهای جدید جایگزین شده‌اند.

در خوزستان همچنین کارگران شهرداری لالی در اعتراض به عدم پرداخت ۱۲ ماه حقوق معوق خود دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

روز یکشنبه نیز دست‌کم هفت تجمع اعتراضی و اعتصاب در شهرهای مختلف کشور برگزار شده بود.

 

تازه چه خبر؟
وب‌سایت «تجارت نیوز» گزارش داده است به دلیل افزایش قیمت گوشت، فروش اسکلت مرغ و گاو در تهران رواج یافته است. به نوشته این سایت، هر کیلوگرم اسکلت مرغ...More
دو عضو مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارند طرحی را به این مجلس ارائه کنند که از جمله به وزارت دفاع اجازه می‌دهد فروش بمب‌های سنگرشکن به اسرائیل را مد نظر...More
در پی گزارش‌ها درباره جابه‌جایی بدون اطلاع کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی-بریتانیایی زندانی در ایران، به مکانی نامعلوم ‌و بی‌خبری از او، یک...More
یک مقام اتاق اصناف ایران اعلام کرد که حدود ۴۵۰۰ نیروی بسیج با این نهاد در نظارت بر اصناف همکاری خواهند کرد. بهنام نیک‌منش، سرپرست معاونت بازرسی و...More
در پی اعتراضات دانشجویان حامی حکومت و مطرح شدن درخواست تغییر نام خیابان «نوفل‌لوشاتو» در تهران به دلیل اظهارات رییس‌جمهور فرانسه،‌ سه عضو شورای شهر...More