ادامه اعتصاب‌غذای ۵ نفر از فعالان محیط‌زیست بازداشتی در زندان اوین | ایران اینترنشنال

ادامه اعتصاب‌غذای ۵ نفر از فعالان محیط‌زیست بازداشتی در زندان اوین

با آغاز اعتصاب غذای اميرحسين خالقی و طاهر قديريان، اکنون پنج تن از فعالان محیط زیست که از هجده ماه پیش در بازداشت موقت به سر می‌برند در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده‌اند. نيلوفر بيانی، سپيده كاشانی و هومن جوكار سه فعال محيط زيست هستند كه از دوازدهم مرداد ماه در اعتراض به هجده ماه «بازداشت موقت» و «برزخ حقوقی» ناشی از آن، اعتصاب غذای خود را آغاز کردند.

همه این فعالان محیط زیست عضو انجمن محيط زيستي «ميراث حيات وحش پارسيان» هستند که از جمله اقداماتشان پروژه «حفاظت از يوزپلنگ ايرانی» است اما از بهمن ماه سال ۱۳۹۶ تاکنون بازداشت شده اند.

دیده‌بان حقوق‌بشر دو روز پیش با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که اعتصاب غذای فعالان محیط زیست در زندان اوین اعتراضی است به ماه‌ها «برزخ حقوقی» و مقام‌های جمهوری اسلامی «باید دسترسی کافی آن‌ها به مراقبت پزشکی را تضمین کنند». دیده‌بان حقوق‌بشر همچنین خواستار آزادی فوری بازداشت‌شدگان محیط زیست شد.

مایکل پیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر، روز دوشنبه ۱۴ مرداد، گفت «اعضای موسسه میراث حیات وحش پارسیان بیش از ۵۵۰ روز پشت میله‌های زندان به سر برده‌اند و مقامات ایران هیچ مدرکی درباره جرایم ادعایی‌شان ارائه نکرده‌اند.»

او تاکید کرد: «مقام‌های ایران باید گام به تعویق افتاده آزاد کردن همه مدافعان حیات وحش به خطر افتاده در ایران را اجرا کنند و به این بی‌عدالتی علیه آن‌ها خاتمه دهند.»

اميرحسين خالقی، طاهر قديريان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی و هومن جوکار جزو ۹ تن از  فعالان محیط زیستی هستند که بهمن ماه ۱۳۹۶ همراه با سام رجبی، مراد طاهباز، عبدالرضا کوهپایه و کاووس سیدامامی از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند. دو هفته بعد از این بازداشت‌ها مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کردند که «کاووس سیدامامی در جریان بازجویی‌ها پس از مشاهده اسنادی علیه خود، در زندان خودکشی» کرده است اما خانواده سیدامامی و وکیلش همواره چنین اتهاماتی را رد و خواهان بررسی پرونده کشته‌شدن او در حین بازداشت شدند. مقام‌های قضایی تاکنون به این خواست خانواده سیدامامی پاسخی نداده‌اند اما مریم ممبینی، همسر سیدامامی را ممنوع الخروج کرده و اجازه سفر او به کانادا برای دیدار دو فرزندش را نمی‌دهند.

بعد از مرگ مشکوک و تا هنوز مبهم سیدامامی حین بازداشت و در زندان، موجی از بازداشت فعالان محیط‌زیست در تهران و بسیاری از شهرهای ایران راه افتاد و چندی بعد دادستان تهران، سخنگوی قوه‌قضاییه و صدا و سیمای جمهوری اسلامی اعلام کردند که اتهام بازداشت‌شدگان محیط زیست «جاسوسی» است، اما پیام درفشان، وکیل خانواده سیدامامی، به رسانه‌ها گفت دستگاه «جاسوسی» که تلویزیون ایران مدعی شده متعلق به موکل او بوده، یک «قلاب ماهیگیری» است.

از آن هنگام تاکنون بیش از ۱۹ ماه است که هشت فعال محیط زیست همچنان با قرار «بازداشت موقت» زندانی شده‌اند. قوه‌قضاییه جمهوری اسلامی که ابتدا اتهام  فعالان محیط زیست را «جاسوسی برای بیگانگان» عنوان کرد در آستانه تشکیل دادگاه چند تن از این فعالان را به «فساد فی الارض» متهم کرد که می‌تواند حکم اعدام در پی داشته باشد.

بهمن ماه ۱۳۹۷ با گذشت یک سال از «بازداشت موقت» فعالان محیط زیست، اولین جلسه دادگاه آن‌ها چهارشنبه ۱۰ بهمن‌ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی و بدون اطلاع خانواده‌های‌شان برگزار شد. چندی بعد در جریان برگزاری سه جلسه دیگر دادگاه به درخواست و با فشار ابوالقاسم صلواتی، رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، بر سام رجبی، وکیل او، محمدحسین آقاسی، کنار گذاشته شد و بعد از چهار جلسه برگزاری دادگاه فعالان محیط زیست متوقف شد، اما آن‌ها همچنان با در بازداشت باقی ماندند.

نیلوفر بیانی، یکی از فعالان محیط زیست بازداشت شده، در جریان برگزاری دادگاه، گفت «اعترافاتی اجباری که مبنای پرونده است با استفاده از تهدید و شکنجه کسب شده است.»

با آنکه وزارت اطلاعات و شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی‌ هم به گفته چند تن از نمایندگان و مقام‌های دولتی اعلام کرده‌اند که پرونده بازداشت‌شدگان محیط زیست را «مصداق جاسوسی» نمی‌دانند اما این هشت فعال محیط زیست همچنان در «بازداشت موقت» باقی مانده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان هلال‌ احمر اعلام کرد که اولین محموله «واکسن تک دوز» برای ۳ تا ۱۷ ساله‌ها را وارد کشور کرده است. بنابر اعلام هلال احمر این محموله شامل ۶ میلیون...More
درحالی که وزارت بهداشت وضعیت قم را از قرمز به نارنجی تغییر داده است دانشگاه علوم پزشکی قم از جانباختن ۱۹ بیمار کرونا طی شبانه روز گذشته خبر داد...More
میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در توییتی نوشت که تاخیر بیشتر در از سرگیری مذاکرات احیای برجام، ممکن است به زودی...More
حسن حسن‌زاده آملی، از روحانیان بلندپایه حوزه علمیه قم، شامگاه شنبه سوم مهر ماه در ۹۲ سالگی درگذشت. شبکه بهداشت لاریجان با اشاره به اینکه حسن‌زاده...More
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که جمهوری اسلامی به جای تمرکز بر اسرائیل، باید به نیازهای مردم کشور خود رسیدگی کند. بنت پیش از عزیمت به نیویورک...More