ادامه اعتراض سهام‌داران مالباخته در تهران؛ گزارش‌های متناقض از استعفای رییس بورس | ایران اینترنشنال

ادامه اعتراض سهام‌داران مالباخته در تهران؛ گزارش‌های متناقض از استعفای رییس بورس

همزمان با تجمع اعتراضی دوباره سهام‌داران متضرر بازار بورس در تهران، برخی گزارش‌ها حاکی از استعفای رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران از جایگاه خود بود که با تکذیبش مواجه شد.

گروهی از سهام‌داران متضرر در بازار بورس روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه با تجمع مقابل ساختمان آن در تهران شعار‌هایی علیه دولت و مقام‌های حکومت سر دادند. در ویدیوهایی که از این تجمع در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده معترضان به بورس شعار می‌دهند : «‌ننگ ما ننگ ما، دولت الدنگ ما». 

روز دوشنبه نیز شمار بسیاری از افراد متضرر در بازار بورس مقابل ساختمان آن تجمع کرده و شعارهایی از جمله «پول مارو دزدیدن،‌ دارن باهاش پز میدن»، «مرگ بر روحانی» و «مرگ بر مفسد اقتصادی» سرداده بودند.

با شدت گرفتن این اعتراضات همزمان تصویر نامه‌ای که در برخی رسانه‌ها منتشر شده حاکیست حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار،‌ از جایگاه خود کناره‌گیری کرده است.

او در نامه‌اش از «فراهم نشدن شرایط اعلامی جهت حمایت از صنایع،‌ بازار سرمایه و سرمایه‌گذاران» بورس انتقاد کرده و «اقدامات سیاسی و ورود غیرحرفه‌ای و بیش از حد اشخاص و مسئولین به مباحث بازار سرمایه» را نیز مورد اشاره قرار داده است.

با این حال پس از انتشار خبر، حسن قالیباف اصل با تکذیب آن گفت: «نمی‌دانم خبر استعفای من را چه کسی منتشر کرده است.» 

 او افزود: «شاید من را برکنار کنند اما استعفا نکرده‌ام.»

در پی این تحولات و اعتراضات حسن روحانی، رییس جمهور، از شورای عالی بورس خواسته برای «حفظ تعادل در بازار سرمایه و شفافیت و صیانت از حقوق سرمایه‌گذاران» تصمیمات لازم را اتخاذ و اجرایی کند.

واکنش و انتقاد مجلس

در مجلس نیز نمایندگان برای رسیدگی به این موضوع با حضور وزیر اقتصاد و مسئولان بورس تشکیل جلسه داده‌اند.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس،‌ در انتقاد به عملکرد دولت در زمینه مدیریت بورس گفته است: «رییس دولت رسما از مردم دعوت کرده و به آن‌ها اطمینان داده است، مردم باید این بودن دولت را احساس کنند.»

قالیباف افزود: «چه‌طور ممکن است وقتی قیمت ارز بالا می‌رود بازار سرمایه دچار آسیب شود و وقتی قیمت ارز کاهش می‌یابد هم این آسیب وجود داشته باشد؟ این جز سوء مدیریت است؟»

از سویی احمد نادری، نماینده تهران، از تدوین طرح استیضاح فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد، با ۱۰۲ امضا و ارائه آن به هیات رییسه‌ مجلس خبر داد و «‌افتضاح بورس» را در صدر محورهای این استیضاح عنوان کرد.

اعتراضات شهروندان متضرر از بازار بورس در شرایطی صورت می‌گیرد که افت شدید شاخص بازار بورس تهران همچنان ادامه دارد. 

پس از گزارش‌ها درباره افت ۳۷ هزار واحدی روز دوشنبه، اکنون خبرگزاری ایلنا از افت ۱۹ هزار واحدی به عقب‌نشینی در کانال ۱/۲ میلیون واحدی در بورس خبر داده است. 

معترضان و همچنین کاربران در رسانه‌های اجتماعی در انتقاد به وضعیت مدیریت بازار بورس از عبارت «کازینوی اسلامی» برای آن استفاده می‌کنند.

تازه چه خبر؟
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که جسد یک سوخت‌بر ایرانی از سوی پاکستان به ایران تحویل داده شده و موضوع توسط مرزبانان دو...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بر عزم ایالات متحده برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و رسیدگی به «فعالیت‌های مخرب» جمهوری اسلامی در...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در توییتی اقدام بریتانیا را در تحریم شش شخص که در کودتای اخیر در میانمار نقش داشته‌اند، «گامی در جهت پاسخگو کردن...More