ادامه اعتراض‌های «پراکنده» در سیستان و بلوچستان؛ اعتراض چهار سازمان حقوق بشری به قطع اینترنت | ایران اینترنشنال

ادامه اعتراض‌های «پراکنده» در سیستان و بلوچستان؛ اعتراض چهار سازمان حقوق بشری به قطع اینترنت

 

کمپین فعالین بلوچ از ادامه اعتراض‌های «پراکنده» در تعدادی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان خبر داده است.

این کمپین همچنین ویدیویی از آتش زدن در بخشداری آشار در شهرستان سرباز و بستن جاده  پنجشیر میرجاوه توسط معترضان را منتشر کرده است.

به گفته این کمپین، اعتراض‌های پراکنده در شهرهای سراوان، سوران، زاهدان، خاش و ایرانشهر ادامه دارد.

در روزهای گذشته ویدیوهایی به ایران اینترنشنال رسیده که حکایت از اعزام گسترده نیروهای امنیتی و خودروهای ضد شورش به سمت جنوب شرق کشور دارد.

روز شنبه تلویزیون ایران از برگزاری جلسه استاندار با سران طوایف سیستان و بلوچستان خبر داد.

در همین حال مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های هشتم اسفند خواستار «بررسی دقیق، بی‌طرفانه و منصفانه» شلیک به سوخت بران و «مجازات قانونی عاملان»شده است.

او همچنین گفت که مبادله کالا و سوخت از طریق مرزهای سیستان و بلوچستان «یکی از راه‌های دورزدن تحریم‌ها» بود و «خود مسئولین امر نیز به این امر راضی بوده‌اند.»

اعتراض‌ها در سیستان و بلوچستان پس از شلیک نیروهای انتظامی به سوی سوخت برانی که روز دوشنبه چهارم اسفند به مسدود شدن گذرگاه مرزی اعتراض داشتند، آغاز شد.

 مقام های جمهوری اسلامی ابعاد شلیک مستقیم به سوخت بران را روشن نکرده اند و با تداوم اعتراضات کوشیدند کشتار سوخت بران را به پاکستان نسبت دهند. 

شامگاه چهارشنبه گزارش ها از قطع شدن اینترنت موبایل در اغلب مناطق استان سیستان و بلوچستان و استقرار گسترده نیروهای امنیتی و یگان های ویژه در بسیاری از شهرهای این استان خبر دادند. گزارش‌هایی درباره وصل شدن اینترنت در برخی از نقاط استان در روز شنبه منتشر شده است.

در همین حال چهار سازمان آرتیکل ۱۹،اکسس ناو، عفو بین‌الملل و گروه میان به قطع اینترنت در سیستان و بلوچستان اعتراض کردند.

 در این بیانیه اعلام شده که مقام‌های ایران می‌خواهند از قطع اینترنت به عنوان ابزاری برای پنهان کردن ارتکاب نقض جدی حقوق بشر و جرایم بین‌المللی احتمالی همچون «قتل فراقضایی» استفاده کنند. 

به گفته این سازمان‌های حقوق بشری، محدود کردن دسترسی به اینترنت نقض جدی حقوق بشر بین‌المللی به خصوص در رابطه با آزادی بیان و حق اعتراض است.

دیده بان حقوق بشر نیز به نقل از یک محقق حقوق دیجیتال اعلام کرده بود که در روز هفتم اسفند چندین اپراتور تلفن همراه دسترسی به اینترنت در چند منطقه استان از جمله زاهدان و سراوان را قطع کردند. بنا به آمار رسمی، بیش از ۹۵ درصد کاربران اینترنت در استان از طریق خدمات تلفن همراه به اینترنت وصل می شوند.

 

تازه چه خبر؟
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More
فرمانداری زابل اعلام کرد که با توجه به طوفان شدید گرد و خاک، تمامی ادارات شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه تعطیل شد...More
علی مرادزاده، رییس اتحادیه مشاوران املاک مشهد، از پدیده «انبارخوابی» خبر داد و دلیل آن را افزایش روز افزون کرایه‌خانه و بیکاری‌های ناشی از کرونا...More