ادامه اعتراض‌های ایران به قطعنامه شورای حکام؛ درخواست شریعتمداری برای خروج از ان‌پی‌تی | ایران اینترنشنال

ادامه اعتراض‌های ایران به قطعنامه شورای حکام؛ درخواست شریعتمداری برای خروج از ان‌پی‌تی

 

همزمان با اعتراض بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران به استفاده آژانس بین المللی انرژی اتمی از اطلاعات اسرائیل درباره ایران، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان خواستار خروج از ان‌پی‌تی شد.

کمالوندی روز ۳۱ خرداد در واکنش به قطعنامه شورای حکام اعلام کرد که گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره دو سایت اتمی مشکوک ایران از طریق «عملیات جاسوسی» اسرائیل به دست آمده و «قابل استناد نیست».

 سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت استناد به اطلاعات به‌دست آمده از طریق «فعالیت‌های جاسوسی یا ادعایی که از طریق منابع غیرموثق به‌دست می‌آیند»، در مغایرت با اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

او افزود که استناد به این موارد توسط آژانس «هیچ تعهدی را برای جمهوری اسلامی ایران جهت اجابت این‌گونه درخواست‌ها ایجاد نمی‌کند».

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۳۰ خرداد با تصویب قطعنامه‌ای از ایران خواست به ممانعت خود در زمینه دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت هسته‌ای پایان دهد و با این آژانس به طور کامل همکاری کند. 

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، یکی از این دو محل احتمالا منطقه تورقوزآباد است که نخست‌ وزیر اسرائیل، سال ۹۷ در نشست سازمان ملل از آن سخن گفت. مقام‌های جمهوری اسلامی این سخنان بنیامین نتانیاهو را به تمسخر گرفتند و عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، گفت که «یک نفر او را سرکار گذاشته است».

کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران در آژانس، روز پنجشنبه تهدید کرده بود که تهران «اقدام مقتضی و مناسب» را در واکنش به قطعنامه شورای حکام آژانس انجام اتخاذ خواهد کرد.

در همین حال حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، در سرمقاله این روزنامه نوشت که این اقدام باید خروج از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای(ان‌پی‌تی) باشد.

همزمان با تصویب قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی، وزرای خارجه این کشورها روز گذشته از ادامه تحریم تسلیحاتی ایران تا سال ۲۰۲۳ حمایت کرده‌اند.

این تحریم بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که در حمایت از برجام صادر شده مهرماه به پایان می‌رسد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در توییتی نوشت که این سه کشور در جلسات خصوصی اعلام کرده‌اند که به دلیل «ناتوان بودن در مقابل قلدری آمریکا» قادر به اجرای تعهدات خود در برجام نیستند.

او نوشت که «سه کشور اروپایی همدست ترامپ و نتانیاهو هستند و به هیچ وجه در موضع توصیه به ایران نیستند».

تازه چه خبر؟
دانشگاه تل‌آویو و سازمان خدمات درمانی کللیت اسرائیل در مطالعه‌ای یافتند که واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک در مقایسه با گونه اصلی ویروس کرونا و گونه‌ای که...More
مقام‌های دفاعی اسرائیل پس از انتشار گزارش‌هایی درباره عملیات اسرائیل علیه ایران در رسانه‌های خارجی، خواستار تحقیق درباره درز اطلاعات و منشا این...More
مریلند با تصویب اقدامات مربوط به پاسخگویی پلیس، به اولین ایالتی در آمریکا تبدیل شد که لایحه قانون حقوق پلیس این کشور را لغو کرده است. فرماندار مریلند...More
بالگرد «نبوغ» که قرار بود روز یک‌شنبه اولین پرواز خود را برای شناسایی تاریخ حیات بر مریخ آغاز کند، پس از بروز اشکالی در تیغه های موتور چرخنده آن، تا...More
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More