ادامه اعتراضات پراکنده در سیستان و بلوچستان| شاهزاده رضا پهلوی: دیکتاتوری حاکم با قطع اینترنت می‌خواهد جنایاتش را مخفی کند | ایران اینترنشنال

ادامه اعتراضات پراکنده در سیستان و بلوچستان| شاهزاده رضا پهلوی: دیکتاتوری حاکم با قطع اینترنت می‌خواهد جنایاتش را مخفی کند

درحالی که پنجمین روز اعتراضات در سیستان و بلوچستان شامگاه شنبه به شکل پراکنده در مناطقی از زاهدان، ایرانشهر و چابهار ادامه داشت، نت بلاکز قطع و اختلال شدید اینترنت همزمان با اعتراضات سیستان وبلوچستان را تایید کرد و شاهزاده رضا پهلوی نیز تاکید کرد که دیکتاتوری حاکم بر ایران با قطع اینترنت تلاش‌ می‌کند تا جنایاتش علیه مردم را مخفی کند.

نت‌بلاکز، سازمان بین‌المللی ناظر بر اینترنت، روز شنبه نهم اسفند ماه با تایید قطعی و اختلال قابل توجه در اینترنت ایران، تاکید کرد که این حادثه به دنبال چند روز اختلال اینترنت در جریان اعتراضات جنوب شرقی ایران، سیستان و بلوچستان، رخ داده است و افزود قطع و اختلال در اینترنت ایران همچنان ادامه دارد.

همزمان شاهزاده رضا پهلوی، هدف مقام‌های جمهوری اسلامی از قطع اینترنت در سیستان و بلوچستان را «پنهان کردن جنایات‌شان علیه مردم» خواند و در صفحه توییتر خود نوشت: «همزمان با ایستادگی شجاعانه هم‌میهنان ما در سیستان و بلوچستان علیه حاکمیت، دیکتاتوری حاکم بر ایران تلاش‌ می‌کند تا جنایاتش علیه مردم را مخفی کند.»

شاهزاده رضا پهلوی همچنین خواهان اقدام جامعه جهانی برای دسترسی مردم ایران به اینترنت آزاد شد و تاکید کرد که «جامعه بین‌الملل باید به مردم ایران در دسترسی آزادانه به اینترنت یاری رساند».

این درحالی است که پنجمین روز اعتراض به کشتار ۱۰ سوخت‌بر سراوان و شلیک مستقیم به معترضان، شنبه شب به شکل پراکنده در مناطقی از زاهدان، ایرانشهر و چابهار ادامه داشت.

معترضان در جریان اعتراضات شامگاه شنبه خود جاده ترانزیتی چابهار به ایرانشهر را با آتش زدن لاستیک خودرو و ایجاد موانع برای ساعاتی مسدود کردند.

منابع محلی و همچنین کمپین فعالیت بلوچ گزارش داد که در جریان اعتراضات روز شنبه در ایرانشهر، نیروهای انتظامی ایرانشهر به سوی معترضان تیراندازی کرده و دست‌کم یک نفر در این تیرانزی زخمی شده است. بنابر همین گزارش، ماموران علاوه بر معترض زخمی، چهار نفر دیگر از معترضان در ایرانشهر را نیز بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

گزارش‌ حاکی از آن است که دست‌کم سه نفر از معترضان نیز در منطقه شورو زاهدان به دست نیروهای یگان ویژه بازداشت شده‌اند.

گزارش منابع محلی و ویدیوهای منتشر شده حاکی از آن است که علاوه بر استقرار یگان ویژه و حضور نیروهای سپاه سلمان سیستان و بلوچستان در خیابان‌ها و معابر شهرهایی مخالف این استان از جمله زاهدان، ایرانشهر، سراوان اعزام شده‌اند.

در جریان این اعتراضات، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، از مقام‌های حکومتی خواست که عاملان تیراندازی به سوخت‌بران، باید به مجازات قانونی برسند.

کانون مدافعان حقوق بشر سه روز قبل طی نامه‌ای به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، شلیک مستقیم گلوله به مردم و کشتار دست‌کم ۱۰ سوخت‌بر را « کشتار بی‌رحمانه» خواند و خواهان رسیدگی فوری به این کشتار و سرکوب مردم معترض شد.

در نامه کانون مدافعان حقوق بشر در نامه خود به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، شلیک مستقیم و کشتار سوخت‌بران و مردم سراوان را «یادآور کشتار بی‌رحمانه مردم معترض به گران شدن بنزین در آبان سال ۹۸ است که به دست نیروهای امنیتی با شلیک مستقیم کشته شدند».

تازه چه خبر؟
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More
مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۱۷ رای موافق و ۲۱۰ رای مخالف طرحی را برای برابر کردن حقوق و دستمزد زنان و مردان در آمریکا به تصویب رساند. این طرح که مورد...More
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More