ادامه اظهارات ضد و نقیض مقام‌های ایران درباره واکسن پولی کرونا | ایران اینترنشنال

ادامه اظهارات ضد و نقیض مقام‌های ایران درباره واکسن پولی کرونا

 

 

سخنان مقام‌های ایران درباره تزریق واکسن پولی کرونا همچنان ادامه دارد. در یکی از تازه‌ترین اظهارات، کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، درباره توزیع واکسن پولی در ایران گفت: «قطعا وزارت بهداشت این کار را نخواهد کرد.»

او با اشاره به واکسن کرونای پولی برای افراد خارج از اولویت افزود: «اینکه بگوییم یک نفر می‌خواهد واکسن کرونا را خارج از نوبت بزند، این رفتار را باید با یک قیمتی انجام دهد، بیش از یک مقدار زیر سوال است.»

سخنگوی سازمان غذا و دارو با تاکید بر این که توزیع واکسن کرونا در ایران «به شکل عادلانه، رایگان و مطابق اولویت‌ها» خواهد بود، ادامه داد: «مسیر ما شخص است و اینها موضوعات جدیدی در رابطه با واکسیناسیون، مثلا واکسیناسیون توده‌ایی و حجیم نیست.»

این اظهارات در حالی است که پیشتر ناصر ریاحی، رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، گفته  بود با دریافت مجوز رسمی از وزارت بهداشت، ۳ شرکت خصوصی تاکنون برای واردات واکسن کرونا مجوز گرفته‌اند و هزینه هر کدام از این واکسن‌ها «بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان» است.

همچنین محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی، دستور برای واردات واکسن کرونا با ارز دولتی از سوی شرکت‌های خصوصی را تایید کرد و گفت این واکسن‌ها برای کسانی است که «نمی‌خواهند صبر کنند تا نوبتشان شود».

او در توجیه این دستور روحانی گفت «برخی واکسن را در خیابان ناصرخسرو می‌خرند» و «خانواده‌هایی به برخی از کشورها می روند و دو سه هفته می‌مانند تا واکسن بزند».

کندی روند واکسیناسیون کرونا در ایران در حالی است که بر اساس آمار رسمی که از سوی وزارت بهداشت ایران منتشر شده، طی ۱۰ روز گذشته، از ۲۵ فروردین تا ۳ اردیبهشت، به طور متوسط هر چهار دقیقه یک نفر از مبتلایان قطعی به کرونا جان باخته است.

همچنین بر اساس این اعلام رسمی، سرعت ابتلا به کرونا در ایران به حدی رسیده که هر ساعت، بیش از هزار نفر در این کشور به کرونا مبتلا می‌شوند.

در تهران، وضعیت بحرانی شیوع کرونا همچنان ادامه دارد. 

قاسم نوده فراهانی، رییس اتاق اصناف تهران، اعلام کرد تعطیلی بازار بزرگ تهران و اصناف گروه‌های شغلی دو، سه و چهار تا روز جمعه ۱۰ اردیبهشت تمدید شد.

همچنین علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران در نامه‌ای به سعید نمکی وزیر بهداشت، از عدم همکاری برخی دستگاه‌های ملی مستقر در تهران در رابطه با اجرای طرح تقلیل حضور کارکنان متناسب با مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا انتقاد کرد و خواستار طرح مجدد این موضوع در ستاد ملی مقابله با کرونا شد.

همزمان، بابک دین‌پرست، دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، رتبه‌بندی آخرین وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح استان‌های کشور در بازه زمانی ۱۸ تا ۲۵ فروردین را معادل ۵۸ درصد اعلام کرد.

بر اساس اعلام مقام‌های استانی، روند شیوع کرونا در نقاط مختلف ایران همچنان رو به افزایش است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت در ۲۴ ساعت گذشته، آمار جان‌باختگان کرونا در این استان از پنج نفر به ۱۰ نفر افزایش یافته است. 

حجت‌الله غلامی، سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان نیز شیب ابتلا و بستری بیماران مبتلا به کرونا در این استان را «همچنان رو به بالا» توصیف و «پنج تا هفت برابر نسبت به ماه اسفند» اعلام کرده است.

تازه چه خبر؟
صندوق بین‌المللی پول با تایید پیش‌بینی سابق این سازمان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقتصاد جهان، طی سال جاری میلادی ۶ درصد رشد خواهد یافت. با این حال...More
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More