ادامه آلودگی هوا در ۹ شهر بزرگ تا روز یکشنبه؛ هشدار اورژانس درباره خروج گروه‌های پرخطر از خانه | ایران اینترنشنال

ادامه آلودگی هوا در ۹ شهر بزرگ تا روز یکشنبه؛ هشدار اورژانس درباره خروج گروه‌های پرخطر از خانه

 

همزمان با ادامه آلودگی هوا در ۹ کلانشهر و شهر صنعتی، اورژانس نیز درباره خروج گروه‌های پرخطر از خانه در تهران هشدار داد. شهردار تهران و اعضای شورای شهر نیز از اجرا نشدن قانون هوای پاک انتقاد کردند.

مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور، و همچنین  شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، روز پنچشنبه ۱۱ دی‌ماه از گروه‌های حساس از جمله بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار ، کودکان و سالمندان درخواست کردند به جز موارد ضروری از خانه خارج نشوند.

همزمان، عباس شاهسونی، رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، خواستار کاهش منابع آلاینده به خصوص ممنوعیت استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها شد.

او گفت که به دلیل پایداری هوا و استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها، شرایط هوای شهر تهران و سایر کلانشهرها وضعیت بدتری پیدا می‌کنند.

عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست ایران، روز ششم دی گفته بود که به دلیل کمبود برق نمی‌‌توان همه نیروگاه‌هایی که از مازوت استفاده می‌کنند را تعطیل کرد و دست سازمان محیط زیست در این زمینه بسته است.

او اعلام کرده بود که نیروگاه‌های شرق تهران می‌توانند از سوخت مازوت استفاده کنند، اما نیروگاه‌های غرب حتما باید از گاز استفاده کنند.

در روزهای گذشته به جز هوای تهران، هوای اراک ، ارومیه ، مشهد ، تبریز، قزوین، قم، زنجان، کرج و اصفهان در شرایط ناسالم قرار داشته است.

روز پنجشنبه نیز هوای اصفهان و قم ناسالم برای گروه‌های حساس و هوای تبریز و کرج ناسالم برای همه گروه‌ها اعلام شده است.

در همین حال صادق ضیاییان، مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی، گفت که تا روز یکشنبه ۱۴ دی شهرهای صنعتی و پرجمعیت نظیر تهران، اصفهان، کرج، قم، اراک، قزوین، زنجان، تبریز و مشهد با افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا مواجه‌اند.

به گفته ضیاییان، ممکن است هفته آینده شاخص کیفیت هوا در تهران به عدد ۲۰۰ برسد و کیفیت هوا در شرایط بسیار ناسالم قرار گیرد.

پس از آلودگی هوای تهران بار دیگر شهردار و اعضای شورای شهر از اجرا نشدن قانون هوای پاک و پرداخت نشدن بودجه از سوی دولت برای نوسازی ناوگان حمل و نقل انتقاد کردند.

 

 

پیروز حناچی‌، شهردار تهران، در یادداشتی نوشت که روند اجرای قانون هوای پاک «بسیار کند» بوده است. از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، تولید و عرضه سوخت استاندارد، نوسازی و توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی، بیابان‌زدایی و مقابله با گردوغبار، توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله بخش های این قانون است.

به گفته حناچی، ۴۰ درصد از آلودگی هوای تهران مربوط به منابع ثابت از جمله نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، منابع آلاینده خانگی و ۶۰ درصد مربوط به وسایل نقلیه است.

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران، نیز در توییتر نوشت: «مهار آلودگی هوا یک موضوع حاکمیتی است و همه دستگاه ها باید به وظایف خود عمل کنند.»

او تاکید کرد که ناوگان اتوبوسرانی باید نوسازی شود نه اینکه فیلتر جاذب دوده روی اتوبوس‌های فرسوده نصب شود. 

اعطا همچنین نوشت که آلایندگی موتورسیکلت ۱۸ برابر یک خودرو است و طرح‌هایی مانند  جایگزینی موتورسیکلت‌های برقی با کاربراتوری کمتر دنبال شده است.

تازه چه خبر؟
اتحادیه اروپا فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه را به فهرست کسانی که مشمول تحریم‌های این اتحادیه درباره سوریه می‌شوند، اضافه کرد. فیصل مقداد دو ماه پیش و...More
مارکوس گروبل، نماینده آلمان در امور آزادی‌های مذهبی، خواستار به رسمیت شناختن آیین بهائی و آزادی تغییر مذهب در ایران شد. او گفت که جمهوری اسلامی باید...More
اداره داروی نروژ اعلام کرد که در مجموع ۲۹ نفر دچار عوارض جانبی واکسن کرونا شده‌اند که در این میان فقط ۱۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند که آنان نیز...More
رجب طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه، ابراز امیدواری کرد که با شروع کار جو بایدن، رییس‌ جمهوری منتخب ایالات متحده، گام‌های مثبتی در جهت خرید جت‌های اف...More
حزب اعتماد ملی ضمن مخالفت با استعفای مهدی کروبی از سمت دبیر کلی این حزب اعلام کرد که اعتراض به رد صلاحیت او را پیگیری خواهد کرد. مهران فرجی، مسئول...More