ادامه آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران پس از دو روز؛ مهار ۷۰ درصد از آتش | ایران اینترنشنال

ادامه آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران پس از دو روز؛ مهار ۷۰ درصد از آتش

 

آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران که از شامگاه ۱۷ تیر آغاز شده همچنان ادامه دارد، با این حال مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی اعلام کرده که آتش در ۷۰ درصد این منطقه مهار شده است.

محمدباقر هنربر خبر داد که یک بالگرد اطفای حریق روز پنج‌شنبه ۱۹ تیرماه ۱۰ بار عملیات آبپاشی انجام داده است.

به گفته هنربر، آتش‌سوزی در مناطق جنگلی قره‌تیکانلو، احمدلو و مسجدلو در شهرستان خداآفرین ادامه دارد و  تندبادهای لحظه‌ای باعث شدت گرفتن آتش‌ شده است.

آتش‌سوزی در ارتفاعات و مراتع جنگلی ارسباران در شهرستان خداآفرین از سه شنبه شب شروع شده است.

سال گذشته نیز در آتش‌سوزی یک هفته‌ای در جنگل‌های ارسباران بیش از ۶۰۰ هکتار عرصه جنگلی سوخت. بر اساس گزارش دادگستری آذربایجان شرقی، دو نفر از عوامل آن آتش‌سوزی به زندان محکوم شدند و دوران محکومیت خود را در زندان تبریز سپری می‌کنند.

در ماه‌های اخیر بسیاری از مناطق جنگلی زاگرس در استان‌های لرستان، بوشهر و خوزستان و چهارمحال و بختیاری دچار آتش‌سوزی شدند و شش نفر در جریان مهار این آتش‌سوزی‌ها جان باخته‌اند.

از روز دوشنبه نیز جنگل‌ها و مراتع منطقه حفاظت‌شده خاییز در شهرستان کهگیلویه برای دومین بار در هفته‌های اخیر دچار آتش‌سوزی شد و این آتش روز سه شنبه خاموش شد.

این منطقه در اواخر خردادماه دچار آتش‌سوزی شده بود.

علی عباس‌نژاد، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، روز ۱۸ تیر اعلام کرده بود که از ابتدای سال تاکنون ۱۲۰۰ آتش‌سوزی در ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع ایران رخ داده است.

به گفته عباس‌نژاد، درصدی از این آتش‌سوزی‌ها«مشکوک است» و تاکنون نیز ۴۰ نفر از عوامل آتش‌سوزی‌های سهوی و چه عمدی دستگیر شده‌اند.

او توضیح بیشتری در این‌باره نداده است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها پیش از این چندین بار اعلام کرده که وزارت دفاع از دو سال گذشته و به دلیل تامین نشدن بودجه، بالگردهای اطفای حریق را در اختیار این سازمان قرار نمی‌دهد.

تازه چه خبر؟
حزب دموکرات کردستان ایران از حمله پهپادی و موشکی سپاه پاسداران به پایگاه‌های نیروهای پیشمرگه کردستان خبر داد. این حزب، دوشنبه ۱۳ مرداد، در حساب...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران،‌ اعلام کرد زمانی که مرگ‌ و میر روزانه کرونا حدود ۳۰ نفر بود در نامه‌ای به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری...More
تدروس آدهانوم، رییس سازمان بهداشت جهانی، گفت ممکن است هرگز راه حل قطعی برای مقابله با ویروس کرونا وجود نداشته باشد. آدهانوم دوشنبه ۱۳ مردادماه هشدار...More
روح‌الله لطیفی،‌ سخنگوی گمرک ایران، اعلام کرد دولت ترکیه با کاهش تردد کامیون‌های ترانزیتی ایران تنها حدود ۱۵۰ دستگاه کامیون را از مرز بازرگان پذیرش...More
رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران، در واکنش به انتقادها درباره برگزاری مانور با یک ماکت بدون دفاع ناو هواپیمابر آمریکایی، گفت: «هدف این رزمایش برخلاف...More