ادامه آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران پس از دو روز؛ مهار ۷۰ درصد از آتش | ایران اینترنشنال

ادامه آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران پس از دو روز؛ مهار ۷۰ درصد از آتش

 

آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران که از شامگاه ۱۷ تیر آغاز شده همچنان ادامه دارد، با این حال مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی اعلام کرده که آتش در ۷۰ درصد این منطقه مهار شده است.

محمدباقر هنربر خبر داد که یک بالگرد اطفای حریق روز پنج‌شنبه ۱۹ تیرماه ۱۰ بار عملیات آبپاشی انجام داده است.

به گفته هنربر، آتش‌سوزی در مناطق جنگلی قره‌تیکانلو، احمدلو و مسجدلو در شهرستان خداآفرین ادامه دارد و  تندبادهای لحظه‌ای باعث شدت گرفتن آتش‌ شده است.

آتش‌سوزی در ارتفاعات و مراتع جنگلی ارسباران در شهرستان خداآفرین از سه شنبه شب شروع شده است.

سال گذشته نیز در آتش‌سوزی یک هفته‌ای در جنگل‌های ارسباران بیش از ۶۰۰ هکتار عرصه جنگلی سوخت. بر اساس گزارش دادگستری آذربایجان شرقی، دو نفر از عوامل آن آتش‌سوزی به زندان محکوم شدند و دوران محکومیت خود را در زندان تبریز سپری می‌کنند.

در ماه‌های اخیر بسیاری از مناطق جنگلی زاگرس در استان‌های لرستان، بوشهر و خوزستان و چهارمحال و بختیاری دچار آتش‌سوزی شدند و شش نفر در جریان مهار این آتش‌سوزی‌ها جان باخته‌اند.

از روز دوشنبه نیز جنگل‌ها و مراتع منطقه حفاظت‌شده خاییز در شهرستان کهگیلویه برای دومین بار در هفته‌های اخیر دچار آتش‌سوزی شد و این آتش روز سه شنبه خاموش شد.

این منطقه در اواخر خردادماه دچار آتش‌سوزی شده بود.

علی عباس‌نژاد، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، روز ۱۸ تیر اعلام کرده بود که از ابتدای سال تاکنون ۱۲۰۰ آتش‌سوزی در ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع ایران رخ داده است.

به گفته عباس‌نژاد، درصدی از این آتش‌سوزی‌ها«مشکوک است» و تاکنون نیز ۴۰ نفر از عوامل آتش‌سوزی‌های سهوی و چه عمدی دستگیر شده‌اند.

او توضیح بیشتری در این‌باره نداده است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها پیش از این چندین بار اعلام کرده که وزارت دفاع از دو سال گذشته و به دلیل تامین نشدن بودجه، بالگردهای اطفای حریق را در اختیار این سازمان قرار نمی‌دهد.

تازه چه خبر؟
محمد علوی، رییس مرکز بهداشت استان خوزستان، با اشاره به افزایش بیماران بحرانی مبتلا به کرونا نسبت به کل بیماران کرونا بستری شده در این استان گفت از هر...More
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد تاکنون ۱۸۴ کشور به برنامه این سازمان برای تامین مالی توزیع عادلانه واکسن کرونا پیوسته‌اند. تدروس آدهانوم، دبیرکل این...More
حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ ضمن اشاره به مشکلات ارزی در تامین اقلام و امکانات بهداشتی کرونا اعلام کرد ممکن است کیت‌های تشخیص بیماری تغییر کند و...More
کابینه امارات متحده عربی روز دوشنبه توافق عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با اسرائیل را که ماه گذشته در واشینگتن به امضا رسید تصویب کرد. در بیانیه هیات...More
همزمان با تشدید مشکلات اقتصادی ناشی از بحران کرونا و ادامه تعطیلی تالارهای پذیرایی، ده‌ها نفر از تالارداران در برابر اتاق اصناف تهران تجمع اعتراضی...More