اختلاف نظر میان نهادهای رسمی واشنگتن بر سر ایران | ایران اینترنشنال

اختلاف نظر میان نهادهای رسمی واشنگتن بر سر ایران

گزارش جدید دولت آمریکا به کنگره در مورد« سنجش پایبندی کشورها به معاهدات کنترل تسلیحاتی» از نگرانی آمریکا در مورد ایران خبر می‌دهد.

به گزارش رویترز و به نقل از پنج مقام آمریکایی، بین نهادهای امنیتی-اطلاعاتی و وزارت خارجه آمریکا، بر سر آنچه «اغراق در مورد ایران» در این گزارش عنوان شده، اختلاف نظر وجود دارد.

منابع آگاه به رویترز گفته‌اند: گزارش امسال پایبندی کشورها به معاهدات کنترل تسلیحاتی با انگیزه‌های سیاسی تهیه شده است.

در این گزارش، برخلاف سال‌های پیش، بخش تعهدات جمهوری اسلامی ایران به توافق اتمی حذف و به جای آن به گزارش سال گذشته اسرائیل مبنی بر افشای تلاش مخفی ایران برای ادامه فعالیت‌های هسته‌ای اشاره شده است.

یکی از مقام‌های وزارت خارجه آمریکا در یک نامه به رویترز، ضمن دفاع از درستی این گزارش گفت ارزیابی‌ها دقیق و بر پایه گزارش‌های اطلاعاتی درست انجام شده است.

از سوی دیگر یک مقام کنگره آمریکا گفته‌ که تلاش دولت ترامپ برای جلوه دادن تصویری ترسناک از ایران، مشابه تلاش دولت جورج بوش پسر برای یافتن توجیه اطلاعاتی-امنیتی حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی است.

موضوعی که به گفته این منبع آگاه ممکن است به مداخله نظامی آمریکا در ایران منجر شود.

صرفنظر از اختلاف‌نظرها در واشنگتن بر سر ایران، سیاست اعمال فشار حداکثری دولت ترامپ بر ایران هر روز ابعاد تازه‌ای به خود می‌گیرد. 

تازه چه خبر؟
نیکول پاشینیان،‌ نخست‌وزیر ارمنستان، از تلاش ارتش کشورش برای انجام کودتای نظامی خبر داد و گفت کابینه‌اش باید استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان روز...More
بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد بحرین درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در تاسیس کارخانه واکسن‌سازی...More
دادستانی آلمانی یک شهروند این کشور را به جاسوسی از طریق تحویل نقشه‌ ساختمان پارلمان به روسیه متهم کرد. بر اساس اعلام دادستانی، این فرد که با یک شرکت...More
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More