اختصاصی: هشدار درباره تکرار مورد ساسان نیک‌نفس؛ جان معصومه عسکری در زندان در خطر است | ایران اینترنشنال

اختصاصی: هشدار درباره تکرار مورد ساسان نیک‌نفس؛ جان معصومه عسکری در زندان در خطر است

 

در حالی که تنها چند روز از جان باختن ساسان نیک‌نفس، فعال مدنی، در زندان فشافویه به دلیل عدم رسیدگی پزشکی می‌گذرد، ایران اینترنشنال مطلع شده که معصومه عسکری، معلم بازنشسته هم با وخامت وضع جسمی در معرض خطر مشابه قرار دارد.

علی شریف‌زاده،‌ وکیل دادگستری، در همین زمینه به ایران‌اینترنشنال گفت با وجود توصیه پزشکی قانونی برای خروج چهارماهه معصومه عسکری از زندان، مسئولان قضایی از مرخصی و خروج او ممانعت می‌کنند.

این زندانی سیاسی که صاحب یک پسر۱۶ ساله است، به پنج سال حبس محکوم شده و دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند.

به گفته شریف‌زاده که وکالت ساسان نیک‌نفس را نیز بر عهده داشت، جان عسکری به صورت قطعی در خطر قرار دارد.

این وکیل دادگستری اشاره کرد که این خطر جدی از سوی مددکار زندان هم در دادسرا با «ضجه و فریاد» هشدار داده شده،‌ اما مسئولان زندان به آن توجهی نمی‌کنند.

او افزود خانم عسکری از بیماری اعصاب و روان و اختلال دو قطبی رنج می‌برد.

 

سابقه هشدار درباره وضعیت عسکری

پیش از این هم سال گذشته پایگاه‌های خبری حقوق بشری گزارش داده بودند که عسکری با وجود عدم توانایی حرکتی و استفاده او از واکر در زندان محبوس بوده و از حق استفاده از آزادی مشروط و درمان قطعی هم محروم مانده است.

در آذرماه ۹۹ یک منبع مطلع به وب‌سایت حقوق بشر در ایران گفته بود وضعیت عسکری «بسیار وخیم» بوده و او با لاغری مفرط مواجه شده است.

بر اساس برخی گزارش‌ها، ‌او یک بار سال گذشته به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود، اما دوم  آذر مجددا بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

اتهام این زندانی که در اعتراضات مردادماه سال ۱۳۹۷ بازداشت شده بود،«اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» است. 

به گزارش وب‌سایت حقوق بشر در ایران، عسکری برای دومین بار در آذر ۹۷ به دست نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

حکم پنج سال زندان او را قاضی محمد مقیسه صادر کرده است.

 

مرگ ساسان نیک‌نفس در زندان

روز دوشنبه اداره کل زندان‌های تهران پس از انتشار برخی گزارش‌های رسانه‌ای، نهایتا تایید کرد که ساسان نیک‌نفس در زندان فشافویه جان باخته است.

گزارش‌ها حاکی است او بعد از انتقال به بهداری زندان در اثر وخامت حال جسمانی و عدم رسیدگی جانش را از دست داد.

او با عناوین اتهامی از جمله «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری» زندانی شده بود.

وکیل و پدر و مادر نیک‌نفس برای روشن شدن چگونگی مرگ او شکایت «قتل عمد» در دادسرای جنایی ارائه کرده‌اند.

علی شریف‌زاده روز چهارشنبه ۱۹ خردادماه به کانال تلگرام امتداد گفت: «به همراه و درخواست پدر و مادر ساسان نیک‌نفس با مراجعه به دادسرای جنایی ناحیه ۲۷، شکایتی را تحت عنوان قتل عمد برای روشن شدن چگونگی درگذشت موکلم طرح کردیم.»

خطرات جدی بهداشتی و وضعیت نگهداری زندانیان بر جان و سلامت آن‌ها بیش از گذشته موضوع نگرانی و هشدارهای سازمان‌های حقوق بشری و گزارشگران سازمان ملل متحد است.

ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More