اختصاصی ایران اینترنشنال از جلسه حزب اعتماد ملی: مطالبات انباشته شده مردم منتظر یک جرقه است | ایران اینترنشنال

سرخط خبرها

 • اسدبیگی، مدیر عامل هفت تپه:‌ با نظر مساعد قوه قضاییه به زودی کار را آغاز خواهم کرد
 • انجمن قلب آمریکا: مصرف ماری‌جوانا و حشیش برای سلامت قلب مضر است و می‌تواند با تحریک وضعیت قلب موجب سکته شود
 • معاون فرماندار اندیکا: آتش سوزی جنگل‌های اندیکا خوزستان «از کنترل نیروهای امدادی خارج شده است»
 • اعضای لویه جرگه افغانستان آزادی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان را تایید کردند
 • هلال احمر ایران: یک بیمارستان صحرایی برای کمک به حادثه‌دیدگان انفجار بیروت افتتاح شده است
 • پرویز فتاح، رییس بنیاد مستضعفان: ملک مدرسه حدادعادل در الهیه متعلق به بنیاد مستضعفان و ارزش آن ۲۰۰ میلیارد تومان است
 • سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران: انبارهای نفتی پایتخت در شهران، سوهانک و ری هستند و تصمیم درباره مراکز نگهداری مواد شیمیایی در داخل شهر، پیرو سیاست کلان مدیریتی است
 • سازمان آتش‌نشانی اصفهان از مهار آتش‌سوزی ناشی از انفجار در یک ساختمان مسکونی چهار طبقه در شهرک میلاد خبر داد
 • وزارت بهداشت: مردم کل ایران را از نظر شیوع کرونا در شرایط «قرمز» فرض کنند
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : IranIntl@ * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: bama@iranintl.com
 • رادیو ایران اینترنشنال را بر روی امواج کوتاه در سراسر ایران بشنوید، موج کوتاه ۱۱۵۵۰ در طول روز و موج کوتاه ۶۲۷۰ در طول شب
 • شما می‌توانید صدای رادیو ایران اینترنشنال را از طریق این اپلیکشن‌ها بشنوید: تیون‌این: iranintl.radio/tunein * رادیو بکس: iranintl.radio/radiobox * رادیو اف‌ام: iranintl.radio/radiofm * رادیو نت: iranintl.radio/radionet

اختصاصی ایران اینترنشنال از جلسه حزب اعتماد ملی: مطالبات انباشته شده مردم منتظر یک جرقه است

 

 فایل صوتی محرمانه‌ای از نشست داخلی یک حزب اصلاح طلب به دست خبرنگار ایران اینترنشنال رسیده که نشان می‌دهد در پی اعتراض‌های اخیر به افزایش قیمت بنزین، انتقادات نیروهای حامی دولت از حسن روحانی به نحو بی سابقه‌ای افزایش یافته و ارزیابی واقعی اصلاح طلبان از شرایط فعلی جمهوری اسلامی به مراتب منفی‌تر از چیزی است که به صورت عمومی اعلام می شود.

نشست استانی حزب اعتماد ملی روز  جمعه هشتم آذر در حالی برگزار شد که مسئولان ارشد این حزب حامی دولت در اخبار رسمی خود فقط بخشی از سخنان فاطمه کروبی همسر یکی از رهبران محصور جنبش سبز را برجسته کردند که از ضرورت شرکت در انتخابات سخن می گفت.

با این حال، فایل صوتی کامل این نشست نشان می دهد که حرف‌های فاطمه کروبی شامل بخش‌هایی از جمله انتقادات صریح به حسن روحانی بوده که با شعار «آشتی با جهان» و «رعایت حقوق شهروندی» به ریاست جمهوری رسید.

 

 

 

کروبی در این بخش از اظهارات خود با اشاره به تهدید معترضان از سوی روحانی می گوید: «من متاسفم که آقای روحانی که به مشکلات کشور واقفند این ملت را که در صحنه‌های مختلف حضور داشتند این‌طور خطاب کرد. در شان ایشان به عنوان یک حقوق‌دان نبود که مردم را از دوربین‌ها تهدید کند.»

انتقادات صریح از حسن روحانی فقط محدود به کروبی نبوده و چندین نفر از سایر اعضای کلیدی حزب اعتماد ملی در استان های مختلف نیز رییس دولت را مورد سرزنش قرار داده‌اند. از جمله نوذر امامی دبیر حزب اعتماد ملی فارس با تاکید بر این که مردم انبار باروت بودند و کبریتش را روسای قوای سه قوه زدند، می گوید: «رییس جمهوری که مسئول اجرای قانون اساسی است خود با رای مردم آمده و حالا نیروی امنیتی شده، مردم را تهدید می کند که با دوربین‌ها شما را شناسایی می‌کنیم. وزیر کشور می‌گوید نیم درصد مردم معترضند درحالی که۹۰ در صد مردم معترض هستند.»

محمدرضا ناصری شوهان عضو دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی نیز با اشاره به این که «روحانی با زبان تهدید به مردم می‌گوید»، او را یک دو زیست نامیده که مردم را مسخره کرده است.

خطر سرنگونی نظام

بخش دیگری از مباحث مطرح شده در این نشست سیاسی، تصویر دقیق‌تری از آنچه در ایام اعتراضات گذشت را به نمایش می‌گذارد و نشان می دهد ارزیابی واقعی اصلاح طلبان از شرایط فعلی جمهوری اسلامی به مراتب منفی‌تر از چیزی است که به صورت عمومی اعلام می‌شود.

یکی از نمونه‌ها در این زمینه سخنرانی الیاس حضرتی نماینده تهران در مجلس است که در این نشست غیرعلنی تاکید می کند «اعتماد جامعه به حکومت و امید مردم به آینده به پایین ترین حد ممکن رسیده است.»

حضرتی با یادآوری این که «عملکرد حکومت در چهل سال اخیر باعث شده دیگر کسی به رسانه‌های داخلی گوش نکند و اگر گوش کرد هم باور نکند»، می‌افزاید: «به دلیل عملکرد حاکمیت نه تنها مرجعیت رسانه به خارج کشور منتقل شده بلکه مرجعیت سیاسی هم در داخل هم از بین رفته و به خارج کشور منتقل شده است.»

این نماینده مجلس در بخش دیگری از اظهارات خود در این نشست تاکید کرد «تجربه بشریت می‌گوید اگر مردم را تحقیر کنید ، به حساب نیاورید، افکار عمومی را به هیچ بگیرید و برنامه و تصمیم‌هایتان فاصله طبقاتی را روز به روز بیشتر کند (جامعه) فقیرتر و تحقیرتر می شود انسان عقده های انباشته‌اش یک روز منفجر می‌شود و ملت ایران این انفجار را به مودبانه ترین شکل ممکن نشان دادند...»

نماینده حزب اعتماد ملی در استان فارس هم  با اشاره به این که «پیش دادستان رفتم و گفتم با شلیک مستقیم به مردم مشکل حل نمی شود»،  گفت: «در شیراز ۷۵ بانک آتش زده شده، حوزه‌های علمی گلستان و صدرا را آتش زدند، سه ساختمان شهرداری کاملا سوخته. تعداد کشته شده‌ها در شیراز می‌گویند ۱۸ نفر است ولی بسیار بیشتر‌ند. طایفه تمام کشته شده‌ها در شیراز از نظام جمهوری اسلامی متنفر می‌شوند نه اینکه معترض شوند... این انقلاب تا به سرنگونی کشیده نشده باید کاری کرد.»

یکی از نمایندگان حزب اعتماد ملی در استان خوزستان نیز در جلسه هشدار داده است: «خوزستان یک بمب ساعتی است که هر لحظه احتمال انفجارش وجود دارد. ۸۵ درصد نفت کشور از این منطقه تامین می‌شود و لوله‌های نفت در کنار محروم‌ترین مناطق است.»

یکی از اعضای حزب اعتمادملی در قم نیز در توصیف وضعیت قم گفته : «قم مرکز فرمانروایی آتش به اختیارهاست و در کنارش مرکز دادگاه‌های ویژه روحانیت فعال است، محکم در برابر روحانیت آزاد اندیش ایستاده و به سرکوب‌گری خود ادامه می‌دهد. حاکمیتی که در قم اعلام نفوذ دارد علاوه بر آتش به اختیارها مراجع تقلید حکومتی با تمامی امکانات نگاه از بالا به پایین را اعمال می‌کنند.»

 انتخابات پیش روی مجلس

فایل صوتی این نشست که در اختیار خبرنگار ایران اینترنشنال قرار گرفته در عین حال نشان می دهد که نیروهای اصلاح طلب در جذب و اقناع بدنه اجتماعی خود برای ورود به انتخابات اسفند ماه مجلس با مشکلات بسیار جدی مواجه‌اند.

تقریبا تمام نمایندگان حزب اعتماد ملی در استان های مختلف نسبت به انتخابات اسفند ماه و نتایج آن ابراز بدبینی می‌کنند.

از جمله یکی از نمایندگان ارشد حزب اعتمادملی در استان لرستان می‌گوید: «دو شهر ما در اعتراضات بحرانی بود و اکنون  آتش زیر خاکستر است ... استان ما از حیث انتخابات مهیا نیست. کلاه ما پس معرکه است.»

میراحمدی نماینده حزب اعتمادملی در استان گلستان پیش بینی می کند که «حضور مردم ضعیف خواهد بود و مشارکت کم خواهد بود چون حتی نمایندگانی که در مجلس هستند الان حاضر نیستند کاندید شوند و نماینده حزب در استان سیستان و بلوچستان به صراحت می گوید جو  به شدت افسرده است و کسی مایل نیست کاندیدا شود.»

عسگری نماینده اعتمادملی در آذربایجان غربی با اشاره به این که «وقتی مجلس نمی تواند از حق خودش دفاع کند حق مردم را هم نمی تواند بگیرد»، تصریح کرد که هنوز موفق به جذب کاندیدا نشده است و هر دو  نمایندگان چهارمحال بختیاری و کهگلویه و بویراحمد یادآور می‌شوند که انگیزه‌ای برای شرکت در انتخابات وجود ندارد.

 

تازه چه خبر؟
ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن ابلاغ دستورالعمل مراسم محرم جابه‌جایی هیات‌های عزاداری، دسته‌روی، پذیرایی حین مراسم و برگزاری برنامه‌های خاص محلی را...More
امید اسدبیگی،‌ مدیر عامل کارخانه نیشکر هفت‌تپه و متهم پرونده اخلال در نظام ارزی و پولی ایران، گفت «به هیچ عنوان راضی به مشکلات معیشتی و بیمه‌ای قشر...More
بر اساس گزارش‌ها،‌ بامداد یکشنبه ۱۹ مرداد قسمت‌هایی از بازار پردیس ۱ کیش دچار آتش‌سوزی شده و نیروهای آتش‌نشانی برای خاموش کردن آن در محل حاضر شده‌اند...More
عباس رضایی صالح بابری، معاون فرماندار اندیکا، در استان خوزستان از آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع این شهرستان خبر داد و گفت این آتش‌سوزی از کنترل نیروهای...More
مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، به خبرگزاری ایرنا گفت ویروسکرونا جهش پیدا کرده و قدرت سرایت آن حدود ۱۰ برابر شده است. او در ادامه...More