اختصاصی ایران اینترنشنال؛ ایران نفت آدریان دریا ۱ را به یک شرکت لبنانی فروخته است | ایران اینترنشنال

اختصاصی ایران اینترنشنال؛ ایران نفت آدریان دریا ۱ را به یک شرکت لبنانی فروخته است

ایران اینترنشنال دریافته که مالک ایرانی نفتکش آدریان دریا۱، محموله نفت این کشتی را به یک شرکت لبنانی فروخته است.

بر اساس این اطلاعات، تهران این محموله را به قیمتی بسیار پایین‌تر از قیمت بازار در اختیار این شرکت لبنانی قرار داده است.

یک منبع آگاه به ایران اینترنشنال گفت که «سامر فايز»، تاجر سوری ساکن لبنان و از نزدیکان بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه، پشت این نقل و انتقال بوده است. 

دولت لبنان پیشتر پهلو گرفتن آدریان دریا در لبنان را رد کرده بود. علی حسن خلیل وزیر دارایی لبنان روز جمعه هشتم شهریور گفت:‌«ما در جریان حرکت نفتکش آدریان دریا ۱ [به اینجا] قرار نگرفته‌ایم.»

در همین حال، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه در پیامی توییتری نوشت: ««اطلاعات موثقی داریم که نشان می‌دهد نفتکش ایرانی آدریان‌دریا۱ در راه بندر طرطوس، در غرب سوریه، است.»

پمپئو در پیام خود اشاره کرد این نفتکش که پیشتر با پرچم پاناما و نام گریس۱ در حال حرکت بوده، متعلق به سپاه پاسداران است.

چند ساعت پیش از موضع‌گیری وزیر خارجه آمریکا، دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، اوفک، این نفتکش و ناخدای آن را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده بود.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، روز دوشنبه چهارم شهریور اعلام کرده بود که تمام نفت بارگیری‌شده در این نفتکش به فروش رفته است. اما نامی از خریدار این محموله نبرد. 

سامی نادر، تحلیلگر لبنانی، با اشاره به موقعیت سامر فایز به ایران اینترنشنال گفت: «این احتمال زیاد است که افراد نزدیک به نظام بشار اسد بخواهند محاصره و تحریم اقتصادی اعمال‌شده علیه سوریه از طرف برخی کشورها و در راس آنها اروپا و آمریکا را بشکنند.»

اگر قرار باشد این نفتکش در لبنان پهلو بگیرد باید به بندر طرابلس برود که تنها شصت کیلومتر با بندر طرطوس سوریه فاصله دارد.

طرطوس که از مهم‌ترین بنادر سوریه است. این بندر میزبان بزرگ‌ترین پایگاه نظامی روسیه است و دولت اسد شش ماه قبل آن را برای ۴۹ سال به روسیه اجاره داد.

نفتکش آدریان دریا۱ که حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت خام است، به ظن حرکت به سمت سوریه و نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا به مدت پنج هفته در تنگه جبل‌الطارق تحت توقیف بود. ایران توقیف این نفتکش از سوی بریتانیا را «دزدی دریایی» نامید. 

سپاه پاسداران به تلافی توقیف این نفتکش، اقدام به توقیف یک نفتکش‌ بریتانیایی در تنگه هرمز کرد و همچنان آن را آزاد نکرده است. 

 

تازه چه خبر؟
در دومین جلسه دادگاه حسن میرکاظمی مشهور به حسن رعیت، نام علی اشرف افخمی، رییس سابق بانک صنعت و معدن، به عنوان متهم ردیف شانزدهم پرونده اعلام شد. در...More
پیمان فلسفی، مدیر عامل مرکز حلال جهانی، اعلام کرد که بر اساس آیین نامه حق ماموریت کارکنان دولت، اجازه پرداخت روزانه ۲۲۰ یورو حقوق و مزایا به روحانیون...More
عباس عراقچی از تعویق یک روزه نشست وین خبر داد و دلیل آن را ابتلای یک عضو هیات سیاسی اتحادیه اروپا عنوان کرد. عراقچی گفت که براساس برنامه قبلی قرار...More
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، درباره چالش‌های مختلف بین‌المللی، از جمله چگونگی پیشبرد مذاکرات احیای...More
دولت جو بایدن به کنگره اطلاع داد که به فروش بیش از ۲۳ میلیارد دلار سلاح، از جمله فروش جنگنده‌های اف-۳۵ و پهپادهای مسلح، به امارات اقدام می‌کند، در...More