اختصاصی: انتقال نوید افکاری به مکانی نامعلوم؛ کتک زدن حبیب و وحید افکاری و انتقال آنان به «بند ارشاد» | ایران اینترنشنال

اختصاصی: انتقال نوید افکاری به مکانی نامعلوم؛ کتک زدن حبیب و وحید افکاری و انتقال آنان به «بند ارشاد»

 

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، نیروهای امنیتی پنجشنبه شب حبیب و وحید افکاری را کتک زده‌‌ و به «بند ارشاد» زندان عادل‌آباد شیراز که از آن به عنوان مکانی برای «تنبیه زندانیان» یاد می‌شود، منتقل کرده‌اند. 

اطلاعات ایران اینترنشنال همچنین حاکی از آن است که نوید افکاری نیز به مکان نامعلومی منتقل شده و خانواده‌اش از وضعیت او بی‌خبرند.

در همین حال حسن یونسی، وکیل نوید افکاری، در مصاحبه با کانال تلگرامی امتداد خبر داد که این سه برادر به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

پیشتر، مهدی محمودیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، نیز در توییتی نوشته بود که نوید افکاری شامگاه پنجشنبه از زندان خارج و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

او روز شنبه ۱۵ شهریور در حساب توییترش نوشت: «درحالی که برادران افکاری در بندهایی جداگانه در زندان شیراز نگهداری می‌شوند، پنجشنبه ساعت نزدیک ۹ شب، نوید افکاری از بند خود خارج و به مکانی نامعلومی منتقل شده است.»

محمودیان همچنین خبر داد که ارتباط وحید افکاری نیز از روز گذشته قطع شده است.

 

 

به نوشته این فعال سیاسی، حبیب افکاری برادر دیگر نوید افکاری که قرار بود طبق برنامه هفتگی با خانواده‌اش دیدار کند، از ملاقات محروم و به محلی نامعلومی منتقل شده است.

نوید افکاری، از معترضان مرداد ۱۳۹۷ در شیراز که به اعدام محکوم شده است، در فایلی صوتی از شکنجه خود در دوره زندان سخن گفته است. وحید افکاری نیز حکم زندان طولانی‌مدت گرفته است.

 

 

 

پخش اعترافات اجباری نوید افکاری در تلویزیون 

یوسف سلامی، خبرنگار صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه در توییتی از پخش برنامه‌ای درباره نوید افکاری در «بخش خبری ۲۰:۳۰» خبر داد. 

تبلیغ این برنامه نیز در رسانه‌های نزدیک به حکومت منتشر شده که بر اساس آن نوید افکاری به قتل حسین ترکمان اعتراف می‌کند. 

به گفته حسن یونسی، وکیل نوید افکاری، تنها مستندات دادگاه درباره اتهام قتل حسین ترکمان، کارمند حراست آبفای شیراز، اعترافات نوید افکاری است. نوید افکاری اعلام کرده این اعترافات تحت شکنجه گرفته شده است.

یونسی پیشتر در توییتی در واکنش به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه نوشته بود: «هیچ تصویری از لحظه ارتکاب جرم وجود ندارد و فیلم مورد ادعا [خبرگزاری میزان] مربوط به یک ساعت قبل از زمان قتل بوده است.»

برخی رسانه‌های ایران روز ۱۵ مرداد ۹۷ خبر داده بودند که «حسن ترکمان از نیروهای امنیتی» یازدهم مردادماه ۹۷ مقابل منزل خود به ضرب چاقوی عوامل ناشناس کشته شده است. این رسانه‌ها نوشته بودند که او در سرکوب تجمعات مرداد ماه ۹۷ شیراز حضور داشته است.

پایگاه خبری هرانا روز شنبه به نقل از یک منبع مطلع خبر داد که در پی مقاومت همبندی‌های حبیب افکاری در برابر انتقال او از بند سیاسی زندان عادل‌آباد به بند «ارشاد»، گارد ویژه زندان به داخل بند رفته و تعدادی از زندانیان سیاسی را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

به گزارش این وب‌سایت نوید افکاری نیز به بند «عبرت» منتقل شده است.

بند عبرت و یا بند دربسته از سوی نیروهای امنیتی اداره می‌شود و برای زندانیان محلی ترسناک است. عمدتا زندانیان سیاسی به صورت تنبیهی به این بند منتقل می‌شوند. زندانیان در این بند از حق تماس و ملاقات با خانواده خود محروم هستند و حق خروج از بند را نیز ندارند.

نوید و وحید افکاری اتهاماتشان را رد کرده‌اند. آنها که از دو سال قبل در بازداشت هستند، پیشتر با ارسال فایل‌های صوتی از زندان اعلام کرده بودند که برای پذیرش این اتهام در دو سال بازداشت به انواع مختلف مورد  شکنجه‌های جسمی و روانی قرار گرفته‌اند.

 

تازه چه خبر؟
کمال حسین‌پور، نماینده سردشت در مجلس شورای اسلامی، به صدور دستور برای تخلیه شش روستای این منطقه به دلیل واقع شدن در «حریم قرمز مرز» اعتراض کرد. حسین‌...More
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد طی سه سال گذشته هزاران مسجد در استان مسلمان‌نشین سین کیانگ در چین آسیب دیده یا تخریب شده است؛ به گونه‌ای که تعداد مساجد...More
محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، خواستار برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در اوایل سال آینده میلادی و پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا،...More
یک مسئول صنفی در ایران با اشاره به اینکه کارگران از ترس اخراج کرونای خود را مبتلا می‌کنند، از دولت خواست که بعد از گذشت بیش از هفت ماه از شیوع کرونا...More
رویترز به نقل از سه منبع آگاه گزارش داده که خروج سودان از فهرست حامیان تروریسم به عادی‌سازی مناسباتش با اسرائیل منوط شده است. مقام‌های آمریکایی در...More