اختصاصی‌| هشدار وزارت بهداشت به کارشناسان: مراقب اظهارنظرهایتان باشید | ایران اینترنشنال

اختصاصی‌| هشدار وزارت بهداشت به کارشناسان: مراقب اظهارنظرهایتان باشید

 

اسناد رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که وزارت بهداشت با هدف مهندسی افکار عمومی درباره مدیریت بیماری کرونا، با صدور بخشنامه‌ و شیوه‌نامه‌ای، شروطی را برای مصاحبه‌ها و اظهارنظر‌های مقام‌های حوزه بهداشتی در نظر گرفته است.

براساس سندی که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته، کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، روز ۱۵ آذر در بخشنامه‌ای به مقام‌های بهداشتی در استان‌ها هشدار داده که اظهارنظرهای کارشناسان باید هماهنگ با سیاست‌های ستاد ملی مقابله با کرونا باشد.

در این بخشنامه تاکید شده که اظهارنظرهای «متناقض» و «پراکنده» کارشناسان ستاد ملی مقابله با کرونا و همچنین ستادهای استانی باعث ایجاد «تردید و تشویش در افکار عمومی» خواهد شد.

علاوه بر این، وزارت بهداشت شیوه‌‌نامه‌ای برای «‌مصاحبه مدیران ارشد نظام سلامت»  شامل ۲۱ بند تدوین کرده که در آن نگرانی از بازتاب مصاحبه‌های مدیران و اطلاعاتشان در رسانه‌های خارجی مشهود است.

در این شیوه‌نامه آمده که مدیران حوزه سلامت باید از دادن اطلاعاتی که باعث «سوءاستفاده رسانه‌های معاند می‌شود» خودداری و همچنین در مصاحبه‌ها «توان ارائه خدمات بخش سلامت» را برجسته کنند. 

براساس این شیوه‌نامه، مدیران باید از رسانه‌ها بخواهند قبل از مصاحبه سوالات خود را ارسال کنند.

وزارت بهداشت همچنین از مدیران و کارشناسان بخش سلامت خواسته که در مصاحبه‌ها «آرامش و اطمینان به مخاطب القا» و از ارائه اطلاعاتی که باعث «هراس و نگرانی» مردم می‌شود، خودداری شود.

براساس این شیوه‌نامه، مدیران باید پس از مصاحبه نیز رسانه‌ها را رصد کرده و در صورت «سیاه‌نمایی» سریع به آن واکنش نشان دهند.

این شیوه‌نامه در حالی صادر شده که پیش از این برخی نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر و همچنین تعدادی از کارشناسان نسبت به پنهان‌کاری درباره آمار جان‌باختگان و مبتلایان به کرونا اعتراض کرده‌اند.

همچنین از ابتدای شیوع کرونا، مقام‌های ارشد وزارت بهداشت سخنان متناقضی را درباره نحوه مقابله با کرونا بیان کرده و از جمله ابتدا قرنطینه را «اقدامی قرون وسطایی» خوانده بودند.

 

انتقاد از برنامه‌های «غیرمستند» و «غیرعلمی» تلویزیون و رادیو 

براساس اسنادی که به ایران اینترنشنال رسیده، جهانپور در نامه دیگری که شهریورماه خطاب به مرتضی میرباقری، معاون وقت سیمای صدا و سیما نوشته، از برنامه‌های رادیو و تلویزیون انتقاد کرده است.

جهانپور در این نامه به «دعوت افراد فاقد صلاحیت» و مطرح شدن «مکرر موارد غیرمستند و حتی برخلاف واقعیت‌ها و شواهد علمی» در برنامه‌های رادیو و تلویزیون اعتراض کرده است.

«تزویج نمک و نیش زنبور عسل و داروهای مجعول»، «تخریب استفاده از ماسک»، «ترویج و تبلیغ استفاده از کله‌پاچه و ضدتبلیغ استفاده از لبنیات در شبکه قرآن» مواردی است که جهانپور به آن‌ها اشاره کرده است.

او تاکید کرده که این «رفتارهای ازهم‌گسیخته رسانه‌ای» باعث هدر رفتن زحمات کادر درمان می‌شود. 

جهانپور پیش از این نیز در توییت‌هایی از برنامه‌های رادیو و تلویزیون ایران انتقاد کرده بود.

 

تازه چه خبر؟
وکیل هالک‌بانک، روز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه، به یکی از دادگاه‌های تجدیدنظر در آمریکا اعلام کرد که این بانک دولتی ترکیه از پیگرد قانونی ایالات متحده...More
پایگاه خبری آکسیوس گزارش داد جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، و همتای‌ اسرائیلی‌اش بن شبات به همراه تیم‌های امنیت ملی دو کشور روز سه‌شنبه در...More
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت ایران هیچ‌گاه تلاش خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را متوقف نکرده و تاکید کرد به جمهوری اسلامی اجازه نخواهد...More
ژاپن اعلام کرد یک میلیون تن آب پسماند آلوده نیروگاه اتمی فوکوشیما را که در زلزله سال ۲۰۱۱ آسیب دیده بود به اقیانوس می‌ریزد. اجرای این تصمیم که سال‌...More
علی فرهمندپور، فرماندار ویژه دزفول از بستری بیماران در راهروهای بیمارستان دزفول به دلیل پر شدن تخت‌های بیمارستانی خبر داد. فرهمندپور افزود که وضعیت...More