اختصاصی؛ سفیر اوکراین: روحانی از ما خواسته بود درباره علت سقوط هواپیما سکوت کنیم | ایران اینترنشنال

اختصاصی؛ سفیر اوکراین: روحانی از ما خواسته بود درباره علت سقوط هواپیما سکوت کنیم

بنا بر اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، سفیر اوکراین در ایران در دیدار با جمعی از خانواده‌های جان‌باختگان پرواز شماره PS752 اعلام کرد که مقام‌های این کشور ساعاتی پس از سقوط هواپیما، از ساقط شدن آن با موشک اطلاع داشتند اما رییس جمهور ایران از آنها خواسته بود در این باره سکوت کنند.

بنا بر اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، سرگئی بوردی لیاک سفیر اوکراین در این دیدار که روز سه‌شنبه چهارم شهریور انجام شد، همچنین گفته است: «حسن روحانی به مقام‌های اوکراین وعده داده بود حکومت ایران سقوط هواپیما با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران را اعلام خواهد کرد اما به موقع به وعده‌اش عمل نکرد.»

مقام‌های حکومت ایران سه روز پس از سقوط هواپیمای اوکراینی، تایید کردند که این هواپیما با شلیک موشک سپاه پاسداران سرنگون شده است. آنها در دو روز نخست، سانحه را علت وقوع این حادثه اعلام می‌کردند.

گروهی از خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی با تجمع مقابل سفارت این کشور در تهران خواهان پاسخگویی مقامات اوکراینی درباره سوال‌های مربوط به این پرونده بودند. آنها در نهایت به داخل سفارت دعوت شده و با سفیر دیدار کردند.

بنابر اطلاعات ایران ایننترنشنال، سفیر اوکراین به خانواده‌های جان‌باختگان گفته است: «یک ساعت پس از سقوط هواپیما به همراه تیم کارشناسی اوکراینی در محل حادثه حاضر شدم و با دیدن شواهدی بر بدنه هواپیما و دیدن قطعات موشک از اصابت موشک به هواپیما یقین حاصل کردم.»

پرواز تهران - کی یف روز ۱۸ دیماه سال ۹۸ در آسمان تهران هدف موشک سپاه پاسداران قرار گرفت و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند «‌خطای انسانی» عامل بروز این اتفاق بوده است اما خانواده جان‌باختگان خواهان محاکمه آمران و عاملان این اتفاق و پاسخ به تمام پرسش‌ها در ارتباط با سقوط این هواپیما هستند.

یک منبع آگاه به ایران اینترنشنال گفت تجمع حدود ۱۵ نفره اعضای خانواده‌های جان‌باختگان مقابل سفارت اوکراین در نگرانی از «توافق پشت پرده ایران و اوکراین بر سر غرامت» و صرف‌نظر کردن این کشور از رسیدگی حقوقی به پرونده این سقوط انجام شده است.

با این حال بنا بر اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، سفیر اوکراین در ایران در دیدار با خانواده جان‌باختگان گفته که اولویت کشورش، دریافت «غرامت سنگین» و اگر موفق نشوند، پرونده را از نظر قضایی پیگیری می‌کنند.

بنا بر اطلاعات ایران اینترنشنال، خانواده‌های جان‌باختگان سه درخواست مشخص را به سفیر اوکراین در تهران تحویل داده‌اند که شامل پاسخ به پرسش‌ها درباره سلسله مراتب و دلایل «‌فرمان شلیک» به هواپیما، «‌علت تاخیر یک‌ساعته هواپیما» و «‌جزییات جلسات بازخوانی جعبه‌های سیاه در فرانسه» بوده است.سوال‌های بی‌پاسخ پس از انتشار نتایج بازخوانی جعبه‌های سیاه

سازمان هواپیمایی ایران روز یکشنبه دوم شهریور نتایج بررسی و بازخوانی جعبه‌سیاه‌های هواپیمای اوکراین را منتشر کرد.
در گزارش سازمان هواپیمایی از جعبه‌های سیاه آمده که «هیچ صدا و یا نشانه ای از وضعیت کابین مسافران در صداها و اطلاعات ضبط شده وجود ندارد و نحوه صحبت و واکنش گروه پروازی نشان از سلامت جسمانی آن‌ها در این لحظات بوده است.»

کتی فاکس مدیر هیات ایمنی حمل و نقل کانادا با تایید دریافت گزارش ایران از اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراین اعلام کرد که «هنوز پرسش‌های بسیاری است که باید به آنها پاسخ داده شود»

حامد اسماعیلیون، نویسنده ایرانی که همسر و فرزندنش را در این پرواز از دست داده، روز شنبه در توییتر از کشورهای طرف دیگر این پرونده خواست تا واکنش خود را به گزارش ایران منتشر کنند که به «کشف حقیقت» کمک شود.

تازه چه خبر؟
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More
تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه خبر داد که ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی شش هواپیمای بدون سرنشین پر از مواد منفجره را که توسط...More
خسرو بشارت،‌ زندانی سیاسی اهل سنت،‌ در نامه‌ای به سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل برای لغو حکم اعدام خود درخواست کمک کرد. این زندانی سیاسی که نزدیک به...More
لیلا هاشمی‌زاده فرد حقیقی، مدیر خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعلام کرد روزانه بین هشت تا ۱۰ نفر از پرستاران مشکوک به کرونا در استان فارس...More
مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ که در سفر پنج‌ روزه به کشورهای آسیایی به سر می‌برد، تلاش چین برای افزایش نفوذ سیاسی و نظامی در سریلانکا و مالدیو را...More