اختصاصی؛ تزریق‌ خارج از نوبت واکسن کرونا در دانشگاه علوم پزشکی | ایران اینترنشنال

اختصاصی؛ تزریق‌ خارج از نوبت واکسن کرونا در دانشگاه علوم پزشکی

گزارش رسیده به ایران‌اینترنشنال از دانشگاه علوم پزشکی ایران حاکیست در جریان تزریق «غیرشفاف» واکسن‌های وارداتی، برخی مدیران و مقام‌ها بدون قرار داشتن در فهرست گروه‌های اولویت‌دار واکسن دریافت کرده‌اند.

یکی از مدیران میانی دانشگاه علوم پزشکی ایران که نخواست نامی از او برده شود به ایران اینترنشنال گفت در جریان واکسیناسیون روزهای اخیر بدون آنکه دارای بیماری زمینه‌ای یا سن بالا باشد، توانسته واکسن خارجی کرونا را تزریق کند.

این در حالی است که همچنان واکسیناسیون گروه‌‌های حساس و کادر درمان در ایران به پایان نرسیده و شفاف نبودن روند واکسیناسیون موجب انتقادهای گسترده شده است.

از سویی نیز برخی رسانه‌ها از جمله «تجارت‌نیوز» اخیرا گزارش دادند در خیابان ناصرخسرو، محل فروش غیررسمی دارو در تهران، برخی دلالان دارو واکسن کرونا را به قیمت «۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان» به فروش می‌رسانند. بر اساس آخرین آمار ارائه‌شده توسط معاون کل وزارت بهداشت،‌ تعداد واکسن‌های وارداتی به ایران تاکنون حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار دوز است.

خانه پرستار: ریگی در کفش نداشتند، آمار شفاف می‌دادند

روز دوشنبه محمدرضا شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار ایران، ‌هم از «بی‌کفایتی» و «عدم شفافیت» مقام‌ها در زمینه روند نامناسب واکسیناسیون انتقاد کرده بود. او گفت: «اگر مسئولان بهداشتی کشور ریگی در کفششان نبود،‌ آمار شفافی از واکسیناسیون کرونا در ایران ارائه می‌دادند.»

ابهام‌ها درباره دسترسی خاص مقام‌ها و مسئولان به واکسن‌های وارداتی از زمانی جدی‌تر شد که علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی،‌ که از ابتدای شیوع بحران ماه‌ها در قرنطینه به سر می‌برد و جلسه عمومی برگزار نکرده بود، پس از انتشار برخی گزارش‌ها درباره ورود واکسن‌های خارجی ناگهان جلسات عمومی خود را از سر گرفت.

با این حال سعید نمکی، وزیر بهداشت، روز ۱۶ فروردین‌ماه اعلام کرد خامنه‌ای و هیچ مقام دیگری هنوز واکسن کرونا نزده‌اند.

ماجرای بهشت‌ زهرا در تهران

پیشتر هم گزارش‌هایی دیگر از تزریق خارج از نوبت در برخی شهرها منتشر شده بود. در اسفندماه برخی کانال‌های تلگرامی تصویری از یک فرد شاغل شهرداری تهران در سازمان بهشت زهرا را منتشر کردند که خارج از نوبت افراد اولویت‌دار واکسن دریافت کرده بود.

درپی واکنش‌ها به این موضوع،‌ سازمان بهشت زهرا در اطلاعیه‌ای تایید کرد که این فرد از «نیروهای قدیمی و شناخته‌شده شهرداری» بوده و «جهادی جان برکف» است. این سازمان همچنین تهدید به شکایت حقوقی علیه منتشرکنندگان این اخبار و تصاویر کرده است.

تایید مجلس بر موضوع

از سوی دیگر در همان اسفندماه با جدی‌تر شدن گزارش‌ها در این زمینه، نایب رییس کمیسیون بهداشت مجلس گفت «ما هم شنیدیم که تزریق‌هایی خارج از دسته‌بندی و اولویت انجام شده است.»

او در گفت‌وگو با پایگاه خبری «فراز» گفت مجلس به دلیل مشغول بودن به موضوع بودجه نتوانست بر فرایند واکسیناسیون نظارت کند. روز ۲۰ اسفندماه حسین کرمان‌پور،‌ مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، درباره تزریق خارج از اولویت گفته بود «فقط در یک احتمال» و زمانی که واکسن‌ها از حالت یخ‌زدگی خارج می‌شوند، ممکن است تزریق خارج از اولویت اتفاق بیفتد.

تازه چه خبر؟
جمعیت چین در دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین کمترین میزان رشد را به ثبت رسانده که نشان‌دهنده شکست سیاست‌های جمعیتی پکن است. بنا بر تازه‌ترین آمار...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، روند مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت: «مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه...More
رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران موافقت کرده است در ازای افزایش کمک مالی به گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس به ۳۰ میلیون دلار، از این...More
طبق داده‌های مرکز آمار چین، جمعیت این کشور در یک دهه منتهی به سال ۲۰۲۰ با ۷۲ میلیون نفر افزایش به یک میلیارد و ۴۱۰ میلیون نفر رسیده است. این میزان که...More
سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن محکوم کردن طرح مجلس جمهوری اسلامی برای منع ورود روزنامه‌نگاران آمریکایی و بریتانیایی به ایران، از نمایندگان خواست این...More