احضار سفرای ایران در فرانسه،‌ بریتانیا و آلمان در اعتراض بازداشت شهروندان دوتابعیتی | ایران اینترنشنال

احضار سفرای ایران در فرانسه،‌ بریتانیا و آلمان در اعتراض بازداشت شهروندان دوتابعیتی

 

دولت‌های سه کشور فرانسه،‌ آلمان و بریتانیا در اعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی و همچنین بازداشت شهروندان دو تابعیتی از سوی حکومت جمهوری اسلامی، سفرای تهران در این سه کشور را احضار کردند. 

روزنامه گاردین روز چهارشنبه دوم مهرماه گزارش داد نسخه‌ای از نامه‌ وزارت خارجه بریتانیا به حمید بعیدی‌نژاد،‌ سفیر تهران در لندن، را مشاهده کرده که در آن سیاست «بازداشت‌های خودسرانه» ایران مورد انتقاد قرار گرفته و اشاره شده این مساله «به صورت جدی» جایگاه بین‌المللی این کشور را تضعیف می‌کند.

بر اساس گزارش گاردین،‌ طی همین هفته بهرام قاسمی و محمود فرازنده،‌ سفرای تهران در پاریس و برلین، نیز احضار شده و انتقادهای مشابهی دریافت کرده‌اند.

در نامه‌ای که وزارت خارجه بریتانیا به سفیر ایران داده، ضمن انتقاد از شرایط حقوق بشر و زندانیان سیاسی در ایران اشاره شده شهروندان بریتانیا، از جمله دو تابعیتی‌ها، اغلب در شرایط سخت و بدون توجیه در زندان‌های این کشور نگهداری می‌شوند.

با این حال، این سه کشور هشدار صریحی نداده‌اند که آیا نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی، حمایت آن‌ها از تهران در زمینه برجام و برنامه‌ هسته‌ای را تهدید خواهد کرد.

وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرده زندانیان دو تابعیتی خودسرانه بازداشت شده‌اند و مستحق پیوستن به خانواده‌هایشان هستند.

این نخستین اقدام هماهنگ سه کشور اروپایی در واکنش به نقض حقوق بشر در ایران به خصوص در زمینه حبس شهروندان و محکومیت قضایی دوتابعیتی‌هاست. 

در این هشدار هماهنگ، فشار جمهوری اسلامی به رسانه‌ها و سازمان‌های فرهنگی درون ایران نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

این اقدام از یک سو در واکنش به افزایش فشار نیروهای امنیتی سپاه پاسداران به نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی، است که به اتهام جاسوسی حکم حبس دریافت کرده و هم‌اکنون در حبس خانگی به سر می‌برد.

 

 

زاغری طی گزارشی به دادستانی تهران و وزارت خارجه بریتانیا گفته است ماموران امنیتی سپاه پاسداران او را حین حبس در منزل والدینش مورد آزار و اذیت و تهدید قرار داده‌اند.

از سوی دیگر نیز پاریس چندین‌بار ادامه بازداشت فریبا عادلخواه، استاد دانشگاه ایرانی-فرانسوی که در اوین نگهداری می‌شود،‌ را مورد انتقاد قرار داده و خواستار آزادی او شده است.

فشار کشورهای اروپایی هم‌زمان با آن صورت می‌گیرد که در ایران اعتراض‌های عمومی و رسانه‌ای به اعدام نوید افکاری و ادامه حبس و محکومیت سایر شهروندان شرکت‌کننده در اعتراضات سراسری افزایش یافته است.

 

 

سه دولت اروپایی در اشاره‌ای واضح به اعدام افکاری، اظهار کرده‌اند همه مردم باید حق و آزادی داشته باشند تا عقاید خود را ابراز و بیان کنند. 

از سویی دیگر، وخامت سلامتی نسرین ستوده،‌ فعال حقوق بشر زندانی در اوین،‌ نیز که پیشتر با واکنش مقام‌های اروپا مواجه شده از جمله موضوعات نامه تذکر وزارت خارجه بریتانیا به سفیر ایران بوده است.

 

تازه چه خبر؟
در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن،‌ رییس‌جمهور منتخب آمریکا،‌ مقام‌های آمریکا می‌گویند ساختمان کاپیتال کنگره در پی گزارش مبنی بر آتش‌سوزی در...More
سازمان جهانی بهداشت در حال مذاکره با شرکت داروسازی فایزر است تا واکسن کرونای تولید این شرکت را در بسته این سازمان جهانی برای اشتراک با کشورهای فقیرتر...More
آمریکا از چین خواست زمینه دسترسی تیم سازمان بهداشت جهانی به «پرستاران، بیماران سابق و کارکنان آزمایشگاه» مرکز شهر ووهان و همچنین اطلاعات پزشکی و...More
یک زن ۶۰ ساله در بندرعباس بر اثر پاشیدن اسپری فلفل به صورتش توسط ماموران پلیس دچار تنگی نفس شد و جان باخت. به گزارش خبرگزاری موج، پلیس بندرعباس...More
علیرضا بیگلری،‌ رییس انستیتو پاستور ایران،‌ می‌گوید «واکسن کرونای ایران و کوبا» در اسفندماه به صورت همزمان در دو کشور آزمایش خواهد شد. بیگلری روز...More