اجرای حکم اعدام یک کارمند وزارت دفاع ایران به جرم «جاسوسی» | ایران اینترنشنال

اجرای حکم اعدام یک کارمند وزارت دفاع ایران به جرم «جاسوسی»

 

سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران با صدور اطلاعیه‌ای از اجرای حکم اعدام یک «کارمند قراردادی سازمان هوافضای وزارت دفاع» به جرم جاسوسی خبر داده است.

بنا بر این اطلاعیه که شنبه اول تیرماه منتشر شده، این فرد جلال حاجی‌زوار نام دارد که از سوی سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع به عنوان متهم به جاسوسی شناسایی و تحت تعقیب دادسرای نظامی تهران قرار گرفته بود.

سال گذشته،‌ رسانه‌ها از بازداشت حاجی‌زوار خبر داده و از او به عنوان کارمند هوافضای سپاه پاسداران یاد کرده بودند. با این حال، در اطلاعیه سازمان قضایی نیروهای مسلح،‌ از حاجی‌زوار به عنوان کارمند قراردادی وزارت دفاع نام برده شده که در سال ۱۳۸۹ از خدمت منفک شده بود.

بنا بر این خبر،‌ این فرد برای سازمان سیا و دولت آمریکا جاسوسی می‌کرده و همسرش نیز که با او همکاری می‌کرد، به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شده است.

در اسفندماه سال ۱۳۹۷،‌ رسانه‌ها خبر محکومیت لیلا تاجیک، همسر او، در دادگاه نظامی در ارتباط با جاسوسی را منتشر کرده بودند.

اطلاعیه منتشرشده در این باره از رعایت کامل موازین قانونی و حقوق دفاعی در مرحله تحقیق و صدور و اجرای حکم با حضور وکیل مدافع متهم در ­حکم اعدام جلال حاجی زوار کارمند قراردادی سازمان هوا- فضای وزارت دفاع که برای سازمان سیا و دولت آمریکا جاسوسی می‌کرد، اجرا شدمه مراحل در دادسرا و دادگاه خبر داده است. تاکنون خبر و موضع‌گیری از جانب وکیل این پرونده منتشر نشده است.

در اطلاعیه سازمان قضایی نیروهای مسلح بر اعتراف این فرد به جاسوسی و کشف ادوات جاسوسی در منزل او اشاره شده، اما در مورد جزییات آن توضیحی داده نشده است.

در ادامه این اطلاعیه در مورد روند صدور حکم آمده است: «دادگاه نظامی یک تهران پس از برگزاری جلسات متعدد، بر اساس اسناد، مدارک و شواهد و همچنین اعترافات متهم، وی را مجرم شناخت و به مجازات اعدام محکوم کرد.»

بنابر این اطلاعیه، حکم اعدام صادره به تایید دیوان عالی کشور رسید و پس از تشریفات قانونی، این حکم چند روز پیش در زندان رجایی شهر اجرا شد.

پایگاه خبری هرانا،‌ ارگان فعالان حقوق بشر ایران،‌ پیشتر نوشته بود جمال حاجی‌زوار در تاریخ ۱۴ شهریورماه ۹۶ به اتهام جاسوسی، همزمان با همسر سابقش لیلا تاجیک، در یک پرونده مشترک از سوی اطلاعات سپاه بازداشت و در خانه‌های امن اطلاعات سپاه نگهداری می‌شدند.

تاکنون،‌ توضیحات بیشتری از سوی مقام‌های دولتی و یا رسانه‌های رسمی درباره جزییات این پرونده اعلام نشده است.

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More