اتحادیه اروپا: اظهارات خامنه‌ای درباره اسرائیل تهدید صلح و امنیت بین‌المللی است | ایران اینترنشنال

اتحادیه اروپا: اظهارات خامنه‌ای درباره اسرائیل تهدید صلح و امنیت بین‌المللی است

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت که به «شدیدترین لحن ممکن» دعوت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به «جنگ با اسرائیل» را محکوم می‌کند. 

او‌ در توییتی  این دعوت را تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی دانست و نوشت امنیت اسرائیل اهمیت بسیار بالایی دارد و اتحادیه اروپا از اسرائیل حمایت می‌کند.

روز گذشته هم مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ در واکنش به پوستر منتشر شده در وب‌سایت رسمی خامنه‌ای درباره مساله فلسطین، استناد او به شعار «راه حل نهایی» دوره آلمان نازی و «یهودی‌ستیزی» را محکوم کرد.

پمپئو ضمن انتشار تصویر دو مورد از توییت‌های خامنه‌ای درباره اسرائیل و فلسطین و محکوم کردن اظهارات او، در صفحه توییتر خود نوشت این اظهارات جایی در «توییتر یا هر رسانه‌ اجتماعی دیگر» ندارند. 

وزیر خارجه آمریکا افزود: «ما می‌دانیم که سخنان خامنه‌ای نشان‌دهنده سنت رواداری مردم ایران نیست.»

وب‌سایت رسمی خامنه‌ای در پوستری به مناسبت «‌روز قدس» از عبارت «‌راه‌حل نهایی» استفاده کرد. راه‌حل نهایی برنامه آلمان نازی برای کشتار سیستماتیک و دسته‌جمعی یهودیان بود که به هولوکاست منجر شد.

خامنه‌ای همچنین در حساب توییترش به «محو دولت اسرائیل» اشاره کرده است.

در واکنشی دیگر، محمدجواد ظریف، وزیر امو خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز پنجشنبه در توییتی از عبارت «راه‌حل نهایی» دفاع کرد.

او نوشت جمهوری اسلامی به دنبال «راه‌حل واقعی از طریق همه‌پرسی» در مورد فلسطین است و در ادامه آمریکا و اروپا را متهم کرد به تعلق داشتن به تمدنی که «راه‌حل نهایی را در اتاق‌های گاز» دیده است.

در واکنش به پوستر منتشر شده از سوی وب‌سایت خامنه‌ای صفحه فارسی وزارت خارجه اسرائیل در توییتر نوشت: «رژیم یهودی‌ستیز جمهوری اسلامی در ایران خواهان اجرای راه‌حل نهایی برای اسرائیل است.»

در ادامه این توییت آمده بود: «‏ما اجرای راه‌حل نهایی توسط یک‌ دیکتاتور دیگر در تاریخ را تجربه کرده‌ایم و به شما وعده می‌دهیم: هرگز دیگر.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هم گفت تهدید خامنه‌ای برای اعمال «راه حل نهایی» علیه اسرائیل«یادآور طرح راه‌حل نهایی نازی‌ها برای نابود کردن یهودیان بود». او  افزود رهبر جمهوری اسلامی «باید بداند هر رژیمی که تهدید به نابودی سرزمین اسرائیل کند، با خطری مشابه مواجه است».

تازه چه خبر؟
خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش داده است که از زمان فراگیری کرونا تاکنون، چهار معلم در خرمشهر بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند که مرگ دو تن از...More
کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، از مذاکره با صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه برای همکاری دو کشور برای تولید واکسن کرونا خبر داد. به...More
به گزارش رویترز، سه منبع مطلع خبر احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه به وزارت خارجه این کشور را تایید کردند و گفتند که این اقدام به دلیل نگرانی...More
محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران، در یک برنامه تلویزیونی گفت که این نهاد می‌توانست اعلام کند دلیل انهدام هواپیمایی اوکراینی «جنگ...More
یک روز پس از آنکه زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، گفت خواست ایران این است که آمریکا پیوسته درگیر جنگ افغانستان باشد، یک مقام...More