اتاق بازرگانی:‌ گاز بسیاری از واحدهای صنعتی بدون اطلاع قطع شده‌ است | ایران اینترنشنال

اتاق بازرگانی:‌ گاز بسیاری از واحدهای صنعتی بدون اطلاع قطع شده‌ است

با ادامه گزارش‌ها درباره بحران تامین گاز و برق در ایران اکنون کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران اعلام کرده شرکت ملی گاز «بدون اطلاع و هماهنگی» گاز تعداد زیادی از واحدهای صنعتی در سراسر کشور را قطع کرده و موجب تعطیلی برخی از آن‌ها شده است. 

ابوالفضل روغنی، رییس این کمیسیون، روز چهارشنبه ۱۷ دی‌ماه با اعلام این خبر به خبرگزاری ایلنا گفت:‌ «تامین سوخت واحدهای صنعتی یا از طریق برق یا گاز یا سوخت‌هایی مانند مازوت است، در چنین شرایطی صنایع و کارخانجاتی که مازوت نداشته باشند،‌ تعطیل می‌شوند. اما صنایعی که مازوت دارند از آن استفاده می‌کنند.»

با این حال، او تایید کرد که مصرف مازوت نه از نظر بهداشتی و نه اقتصادی مقرون‌به‌صرفه نیست و باید از مسیر خارج شود.

بحران در تامین سوخت نیروگاه‌ها و کارخانه‌های ایران و سوزاندن مازوت از سوی آن‌ها در هفته‌های گذشته با آلوده شدن هوا در تهران و شهرهای بزرگ کشور چالش‌برانگیز شده است.

به‌تازگی بیژن ‌زنگنه، وزیر نفت، با اشاره به محدودیت در توزیع گازوئیل گفته بود راهی جز سوزاندن مازوت وجود ندارد، رییس سازمان حفاظت محیط زیست هم اشاره کرد اگر مازوت‌های تولیدشده سوزانده نشود، انبار پالایشگاه‌ها پر می‌شود. 

هم‌زمان، مقام‌های صنعت گاز و برق نیز به شهروندان هشدار داده‌ و خواستار تغییر رفتار مصرف از سوی مردم شده‌اند، گزارش‌های رسمی و غیررسمی حاکی از قطع بدون اطلاع برق در بسیاری از مناطق شهری و روستایی سراسر کشور و بدون اطلاع به شهروندان بوده است.

اکنون رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی وضعیت گازرسانی به صنایع، به خصوص در اطراف تهران،‌ را هم «به شدت ضعیف» خوانده و می‌گوید:‌ «تعداد زیادی از کارخانجات شدت بار فشار را کم یا به طور کلی قطع کرده‌اند.»

روغنی در همین زمینه به قانون «بهبود مستمر فضای کار» اشاره کرد و افزود: «اگر قرار است اتفاقی برای واحدهای صنعتی بیفتد هم باید از پیش به آن‌ها اطلاع داده شده و هم جبران خسارت شود.»

او می‌گوید شرکت گاز «بدون اطلاع و هماهنگی» گاز تعداد زیادی از واحدهای صنعتی در سراسر کشور را قطع کرده است. به گفته این مقام اتاق بازرگانی، همین مساله موجب تعطیلی برخی واحدهای صنعتی از جمله کارخانه‌های بسته‌بندی صنایع غذایی شده است.

روغنی ضمن انتقاد از رفتار دستگاه‌های دولتی گفت: «قانون صراحت دارد که صنایع تولیدی در اولویت قطع آب، برق و گاز نیستند، ولی متاسفانه دستگاه‌های دولتی مثل شرکت گاز ابتدا واحدهای صنعتی را هدف قرار می‌دهند که با قانون، عقل و منطق تطابق ندارد.»

تازه چه خبر؟
اتحادیه اروپا فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه را به فهرست کسانی که مشمول تحریم‌های این اتحادیه درباره سوریه می‌شوند، اضافه کرد. فیصل مقداد دو ماه پیش و...More
مارکوس گروبل، نماینده آلمان در امور آزادی‌های مذهبی، خواستار به رسمیت شناختن آیین بهائی و آزادی تغییر مذهب در ایران شد. او گفت که جمهوری اسلامی باید...More
اداره داروی نروژ اعلام کرد که در مجموع ۲۹ نفر دچار عوارض جانبی واکسن کرونا شده‌اند که در این میان فقط ۱۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند که آنان نیز...More
رجب طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه، ابراز امیدواری کرد که با شروع کار جو بایدن، رییس‌ جمهوری منتخب ایالات متحده، گام‌های مثبتی در جهت خرید جت‌های اف...More
حزب اعتماد ملی ضمن مخالفت با استعفای مهدی کروبی از سمت دبیر کلی این حزب اعلام کرد که اعتراض به رد صلاحیت او را پیگیری خواهد کرد. مهران فرجی، مسئول...More