ابراهیم رئیسی در مراسم تحلیف: ما مدافع واقعی حقوق بشر هستیم | ایران اینترنشنال

ابراهیم رئیسی در مراسم تحلیف: ما مدافع واقعی حقوق بشر هستیم

 

ابراهیم رئیسی در مراسم تحلیف خود به عنوان رییس جدید جمهوری اسلامی ایران، با تاکید بر اینکه «ما مدافع واقعی حقوق بشریم»، از «ایران جدید» سخن گفت و پیام انتخابات اخیر را «استقلال‌طلبی و مقاومت» توصیف کرد.

مراسم تحلیف رئیسی به عنوان هشتمین رییس جمهوری اسلامی روز پنجشنبه ۱۴ مرداد در مجلس شورای اسلامی و همراه با تشدید جو امنیتی در تهران برگزار شد.

رئیسی در این مراسم گفت: «ما مدافع واقعی حقوق بشریم و تجاوز به حقوق انسان‌های بی‌گناه را مردود می‌دانیم. ظلم و جنایت چه در اروپا و آمریکا باشد و چه در یمن و فلسطین و سوریه ما در مقابل آن خواهیم بود.»

او از «ایران جدید» و «ایران قرن پانزدهم» سخن گفت و تاکید کرد که پیام انتخابات اخیر «پیام تحول‌خواهی و عدالت‌طلبی و استقلال‌طلبی و مقاومت در مقابل زیاده‌خواهی دولت‌های مستکبر و ظالم در عین پایبندی به تعامل به جهان بود».

در مراسم ادای سوگند رئیسی، شماری از مقام‌های سایر کشورها و همچنین مقام‌های حماس، حزب‌الله لبنان و حوثی‌های یمن حضور داشتند.

در روزهای اخیر تصمیم اتحادیه اروپا برای اعزام انریکه مورا به عنوان نماینده این اتحادیه به مراسم تحلیف رئیسی با موجی از اعتراض‌ها روبه‌رو شد.

رئیسی در سخنانش در مجلس همچنین گفت: «تحریم‌ها باید لغو شود». او اشاره‌ای به سازوکار مد نظرش برای لغو تحریم‌ها اشاره‌ای نکرد و فقط گفت از هر طرح دیپلماتیک که این هدف را محقق کند حمایت خواهد کرد.

او همچنین گفت که «دست دوستی و برادری» به سوی کشورهای منطقه، به خصوص همسایگان، دراز می‌کند.

آمریکا، اتحادیه اروپا و شماری از کشورهای منطقه همواره اقدامات جمهوری اسلامی را بی‌ثبات کننده و مخرب خوانده‌اند. اما رئیسی در مراسم تحلیف گفت: «قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه امنیت‌ساز است.»

در مراسم روز پنجشنبه علی لاریجانی، نامزد انتخابات که رد صلاحیت شد و برادرش صادق لاریجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمود احمدی‌نژاد و محمد خاتمی، روسای جمهور پیشین و شمار دیگری از مقام‌های جمهوری اسلامی حضور نداشتند.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، در ابتدای مراسم روز پنجشنبه راه‌حل همه مشکلات را «مدیریت جهادی» خواند و گفت که ناکارآمدی‌های اشباع‌شده به اعتماد مردم لطمه زده است.

 

رییس جمهوری یا جلاد تهران

ابراهیم رئیسی در ۴۰ سال گذشته سمت‌های قضایی در جمهوری اسلامی داشته و حسن روحانی در انتخابات پیشین ریاست جمهوری عملکرد او را «۳۸ سال زندان و اعدام» خوانده بود.

او یکی از اعضای «هیات مرگ» بود که در سال ۶۷ و با حکم روح‌الله خمینی، درباره اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی تصمیم‌گیری می‌کرد. آمریکا نیز در سال ۹۸ رئیسی را تحریم کرد.

شمار زیادی از نهادهای حقوق بشری با یادآوری کارنامه ابراهیم رئیسی در چهار دهه گذشته، پیروز اعلام شدن او در انتخابات را نمونه دیگری از نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی توصیف کردند.

 

 

 

از جمله اگنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، در بیانیه‌ای نوشت: «اینکه ابراهیم رئیسی به جای محاکمه به خاطر جنایات علیه بشریت از جمله قتل، ناپدیدسازی قهری و شکنجه، به مقام ریاست جمهوری رسیده است نمودی فجیع از سلطه مطلق مصونیت در ایران است.»

شماری از مقام‌های بین‌المللی نیز گوشه‌هایی از عملکرد رئیسی از ابتدای جمهوری اسلامی تاکنون را یادآور شدند و مقام‌های اسرائیل نیز از او با عنوان «جلاد تهران» یاد کردند.

سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ۲۸ خرداد برگزار شد و پس از آن وزارت کشور اعلام کرد که میزان مشارکت در این انتخابات ۴۸/۸ درصد بوده است. این کمترین میزان مشارکت در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در ایران به شمار می‌رود.

علاوه بر این، بنابر آمار رسمی، پس از ابراهیم رئیسی بیشترین آرایی که به صندوق ریخته شد آرای باطله بود.

تازه چه خبر؟
سازمان بهداشت جهانی هشدار داد با تعطیلی یک‌چهارم بیمارستان‌های افغانستان، این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار گرفته است. احمد المنظری، مدیر منطقه...More
آمریکا بر تداوم «دیپلماسی معنادار» برای بازگشت به برجام تاکید کرد؛ همزمان فرانسه از اینکه موارد تخلف ایران از برجام گسترده‌تر می‌شود انتقاد کرد و...More
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More