ابراز پشیمانی سخنگوی وزارت بهداشت ایران از اعتماد به داده‌های چین در مورد کرونا | ایران اینترنشنال

ابراز پشیمانی سخنگوی وزارت بهداشت ایران از اعتماد به داده‌های چین در مورد کرونا

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، بسیاری از داده‌های چین در مورد ویروس کرونا را نادرست خواند. او گفت که یافته‌های ایران نشان می‌دهد که وخیم‌تر معرفی کردن «آنفلوانزای نوع ای» نسبت به کرونا از سوی چین خلاف واقعیت بوده و تاکید کرد که چین در ارائه آمار و اطلاعات درباره کرونا «شوخی تلخی با همه دنیا انجام داد.»

مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله حسن روحانی به اتکای داده‌های چین بارها در سخنان خود ویروس کرونا را مشابه آنفلوانزا و از آن ضعیف‌تر و کشندگی آن را به مراتب کمتر اعلام کرده‌اند، گزاره‌ای که اکنون جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران بر نادرستی آن تاکید کرد و گفت که یافته‌های خودی در ایران برخلاف آن را نشان می‌دهد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، با اشاره به اینکه  واژه اپیدمی وقتی گفته می‌شود که یک درصد جمعیت به ویروس مبتلا شده باشند، گفت که در ژاپن، کره جنوبی و حتی ایران اپیدمی کرونا در همه نقاط کشور اتفاق نیفتاد، اما «در چین وضعیت متفاوت بود و ووهان تجربه اپیدمی داشت» و «به‌نظر می‌رسد آمارهای چین یک شوخی تلخ بود.»

سخنگوی وزارت بهداشت ایران با تاکید براینکه «بسیاری در همه جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفلوآنزا است و مرگ و میر کمتری دارد»، گفت که «همه این موارد مبتنی بر اطلاعاتی بود که از چین گزارش می‌شد و به نظر می‌رسد چین شوخی تلخی در این زمینه با همه دنیا انجام داد.»

او تاکید کرد که حالا هم «اگر در چین گفته می‌شود دو ماهه یک اپیدمی مهار شده، باید بیشتر درباره آن فکر کرد.»

سخنگوی وزارت بهداشت ایران شامگاه یک‌شنبه نیز به انتقادات خود در این باره در توییتر ادامه داد و نوشت: «مباحث علمی را هیچ‌گاه نه می‌توان و نه باید با سیاست آمیخت، همه محافل آکادمیک دنیا بر پایه اطلاعات اپیدمیولوژیک و گزارش محققین چین، حداقل آنفلوانزای تیپ A [آنفلوانزای نوع ای] را از ویروس نوپدید کرونا وخیم‌تر قلمداد کردند، امروز یافته‌ها خلاف این را نشان می‌دهد، به یافته‌های خودی اطمینان بیشتری داریم.»

در واکنش به سخنان سخنگوی وزارت بهداشت ایران اما چانگ هوآ، سفیر چین در تهران، گفت که وزارت بهداشت چین هر روز کنفرانس خبری برگزار می‌کند و در صفحه توییتر به سخنگوی وزارت بهداشت ایران توصیه کرد که برای نتیجه‌گیری بهتر است با دقت کنفرانس‌ خبری مقام‌های وزارت بهداشت را دنبال کند.

این درحالی است که سفیر چین در تهران هفتم اسفند ماه از آمادگی این کشور برای «به اشتراک گذاشتن تجربیات و اطلاعاتش با کشورهای درگیر با شیوع کرونا از جمله ایران» خبر داده و هیاتی چهار نفره از این کشور نیز برای انتقال تجربیات مورد اشاره سفیر این کشور راهی تهران شدند و بعد از اقامتی کوتاه به کشور خود بازگشتند.

از سوی دیگر عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، بلافاصله پس از ابراز پشیمانی کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت از اعتماد به داده‌های چین در مورد کرونا، با انتشار توییتی از چین دلجویی و به طور ضمنی عذرخواهی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در صفحه توییتر خود نوشت: «دولت و ملت چین پیشگام مبارزه با ویروس کرونا و اعطای کمک‌های سخاوتمندانه به سایر کشورها در اقصی نقاط جهان است.»

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی برای جبران ابراز پشیمانی سخنگوی وزارت بهداشت ایران از اعتماد به اطلاعات منتشر شده از چین درباره کرونا، گفت: «شجاعت، تعهد و حرفه‌ای‌گری چین در مهار کرونا شایسته تبریک است. ایران همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده است.»

چین درحال حاضر بزرگترین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران است و مقام‌های جمهوری اسلامی برای پیش‌برد سیاست خارجی خود نگاه ویژه و امتیازات ویژه‌ای برای این کشور قائل می‌شوند. تعدادی از نمایندگان مجلس پروازهای مکرر هواپیمایی ماهان بین چین و تهران را عامل ورود و شیوع کرونا در ایران معرفی کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More
وزارت دفاع اوکراین درباره اقدامات روسیه در منطقه محل‌مناقشه دونباس، در شرق این کشور، هشدار داد. اندری تاران، وزیر دفاع اوکراین، گفت وخیم‌تر کردن...More
فرشته تاجمیری همسر افشین سهراب‌زاده، پناهنده سیاسی کرد، خبر داد که همسرش از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و در معرض دیپورت به ایران قرار دارد...More
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More