سرخط خبرها

 • پارلمان لبنان به کابینه سعد حریری رأی اعتماد داد
 • آمریکا هزار تن از نیروهایش را از افغانستان خارج می‌کند
 • خبر آنلاین: قیمت پراید از مرز ۴۱ میلیون تومان گذشت
 • مایک پنس: دولت ایران مانند دولت نازی، یهودی‌ستیز است
 • پوران شریعت رضوی، همسر علی شریعتی درگذشت
 • وزیر اطلاعات بریتانیا نسبت به بازگشت مجدد القاعده هشدار داد
 • ترکی الفیصل، رئیس سابق سازمان اطلاعات سعودی: ما هر‌گونه همکاری با اسرائیل را نفی می‌کنيم
 • وزارت خزانه‌داری آمریکا ۵ مقام ارشد دولت ونزوئلا را تحریم کرد
 • ترامپ با اعلام «وضعیت اضطراری»، بار دیگر بر ساخت دیوار در مرز با مکزیک تأکید کرد
 • نانسی پلوسی: با «وضعیت اضطراری» اعلام شده مخالفت خواهیم کرد
 • نخستین روز کنفرانس امنیتی مونیخ به پایان رسید
 • ظریف و موگرینی در مونیخ دیدار کردند
 • رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران: ۷۰ درصد موتورسیکلت‌های تولیدی کشور غیراستاندارد است
 • در پی تحریم‌ها واردات نفت کره جنوبی از ایران در ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی ۷۶ درصد کاهش یافت
 • ظریف در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی: جنگ با ایران به منزله خودکشی است
 • رئیس مرکز خشکسالی ایران از کاهش ۶۸ درصدی بارش در استان سیستان و بلوچستان نسبت به سال زراعی گذشته خبر داد
 • گزارش سازمان «حمایت از کودکان» : حدود یک پنجم کودکان جهان در مناطق جنگی زندگی می‌کنند
 • رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست همدان: هر سه تالاب طبیعی این استان در آستانه خشکسالی هستند
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • برای دریافت فیلترشکن و دسترسی به پیام‌رسان تلگرام و وبسایت ایران اینترنشنال، به آدرس list@filtershekanha.com یک ایمیل خالی بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: bama@iranintl.com
جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان‌ملل در امور حقوق بشر ایران

ابراز نگرانی گزارشگر ویژه سازمان‌ملل از وضعیت فعالان محیط‌زیست زندانی در ایران

 

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان‌ملل در امور حقوق بشر ایران، روز چهارشنبه دوم آبان‌ماه در کنفرانسی خبری به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد. او درمورد وضعیت فعالان محیط‌زیست زندانی در ایران ابراز نگرانی کرد و حجاب اجباری برای زنان را نقض حقوق بشر و قوانین بین‌الملل دانست.

جاوید رحمان در ابتدای جلسه، با اشاره به گزارش اخیر خود درمورد وضعیت حقوق‌بشر در ایران، که پنجم شهریورماه (۲۷ سپتامبر) منتشر شد، ابراز امیدواری کرد که دولت ایران با او همکاری کند تا تغییرات مثبتی در وضعیت حقوق‌بشر در ایران به‌وجود آید.

او ضمن اشاره به موضوعاتی که در گزارش خود به آن‌ها پرداخته بود، از تصمیم ایران برای تغییر قوانین اعدام برای مجرمان مرتبط با مواد مخدر ابراز خشنودی و درمورد صدور حکم اعدام برای مجرمان کودک و نوجوان همچون زینب سکانوند، ابراز تأسف و نگرانی کرد.

رحمان همچنین به چالش‌های مردم ایران ازجمله بیکاری و  تورم پرداخت و اینکه این‌گونه چالش‌ها باعث کاهش بهره‌مندی مردم از حقوقشان می‌شود.

گزارشگر ویژه سازمان‌ملل در امور حقوق بشر ایران ضمن اشاره به اعتراض‌های ماه‌های گذشته در شهرهای مختلف ایران و سرکوب این اعتراضات، سرنوشت بازداشت‌شدگان در اعتراض‌های مسالمت‌آمیز را همچنان مایه نگرانی دانست. او در بخش پاسخ به پرسش‌ها نیز گفت که سازمان‌ملل از دی‌ماه که اعتراضات در ایران آغاز شده، مسائل را زیر نظر داریم و برخی مسائل ازجمله مواردی که منجر به مرگ بعضی افراد شده، مایه نگرانی است.

پس از توضیحات ابتدایی درمورد مسائل مطرح‌شده در گزارش اخیر، جاوید رحمان، به پرسش‌های خبرنگاران رسانه‌های مختلف پاسخ داد. او در پاسخ به سؤالی درمورد میزان ارتباطش با حکومت جمهوری اسلامی ایران، گفت که در ژنو و نیویورک دو جلسه با نمایندگان ایران داشته و نامه‌هایی به آن‌ها نوشته و گفت‌وگوهای سازنده‌ای داشته‌ است. رحمان ابراز امیدواری کرد که مقامات جمهوری اسلامی به درخواست او جواب مثبت بدهند و سفرش به ایران، امکان‌پذیر شود.

جاوید رحمان که از تیرماه سال جاری به‌عنوان گزارشگر ویژه سازمان‌ملل در امور حقوق‌بشر ایران انتخاب شد،  در مردادماه خواستار سفر به ایران شده، که تاکنون ایران به او اجازه این سفر را نداده است.

گزارشگر ویژه سازمان‌ملل در امور حقوق بشر ایران:

بسیار مهم است که ما به تلاشمان برای گفت‌وگوی سازنده با ایران ادامه دهیم، تا یک انفصال کامل اتفاق نیفتد و راه برای گفت‌وگو باز باشد.

 

او در پاسخ به سؤالی، درمورد وضعیت فعالان محیط‌زیست بازداشت‌شده در ایران، ابراز نگرانی کرد و گفت: «در ایران، گروه‌هایی هستند که من نگران وضعیت آن‌ها هستم و یکی از این گروه‌ها، فعالان محیط‌زیست‌اند.»

تعدادی از فعالان محیط‌زیست در ایران از دی‌ماه گذشته در بازداشت‌به‌سر می‌برند. دادستان تهران، روز چهارشنبه اتهام آن‌ها را فساد فی‌الارض اعلام کرد؛ اتهامی که درپی آن ممکن است با حکم اعدام ازسوی دستگاه قضایی مواجه شوند.

گزارشگر ویژه سازمان‌ملل در امور حقوق بشر ایران درمورد وضعیت اقلیت‌های قومی و برخوردهای قضایی با آنان گفت: «یکی از درخواست‌های من از جمهوری اسلامی ایران بود که به من اطلاعات بیشتری درمورد رفتارهای قوه‌قضاییه با اقلیت‌ها بدهند.»

او در پاسخ به سوالی درمورد میزان تأثیرگذاری فعالیت‌های گزارشگر ویژه بر وضعیت حقوق‌بشر در ایران، تأکید کرد: «بسیار مهم است که ما به تلاشمان برای گفت‌وگوی سازنده با ایران ادامه دهیم، تا یک انفصال کامل اتفاق نیفتد و راه برای گفت‌وگو باز باشد.»

رحمان موضوع برخوردهای جمهوری اسلامی ایران با کارکنان بی‌بی‌سی فارسی را نگران‌کننده دانست و گفت: «همان‌طور که سلفم عاصمه جهانگیر هم گفته بود، تحت فشار قرار دادن روزنامه‌نگاران و توقیف اموالشان، زیرپا گذاشتن جدی حقوق‌بشر و تلاش برای نقض آزادی بیان است.»

گزارشگر ویژه سازمان‌ملل گفت که نگرانی‌های مربوط به آزادی بیان در ایران را مورد به مورد و همچنین به‌طور کلی، دنبال می‌کند.

او در پاسخ به سوالی درمورد حجاب اجباری زنان در ایران، هر نوع اجبار روی زنان، ازجمله اجرای حجاب اجباری را ناقض حقوق‌بشر و قوانین بین‌المللی خواند.

جاوید رحمان در پاسخ به سوالی درمورد تأثیر تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا بر ایران، گفت که باتوجه به حکم و مأموریتش نمی‌تواند درمورد تأثیر تحریم‌ها بر مردم ایران نظر بدهد و افزود: «بررسی این مسأله تنها درمورد تأثیر تحریم‌ها بر وضعیت حقوق‌بشر در ایران در حوزه‌ اختیارات من است که درحال بررسی آن هستیم.» او گفت که در گزارش‌هایش به این موضوع خواهد پرداخت، اما «دولت ایران باید به او اطلاعات بدهد، تا بتواند این موضوع را بررسی کند».

گزارشگر ویژه سازمان‌ملل در امور حقوق بشر ایران گفت که می‌خواهد که با مقامات ایران، نوعی تعامل ایجاد کند، در حوزه اختیاراتش.

او مسأله زندانی‌های دوتابعیتی‌ در ایران را نیز نگران‌کننده دانست و گفت: «ما باید درمورد تک‌تک این پرونده‌ها گفت‌وگو داشته باشیم و من اکنون درحال گفت‌وگو درمورد آن‌ها هستم.»

جاوید رحمان همچنین درمورد وضعیت کسانی که به‌طور غیرقانونی در ایران کار می‌کنند و یا پناهنده‌اند، خصوصاً آن‌هایی که از افغانستان می‌آیند و مدارک اقامت ندارند، ابراز نگرانی کرد.

جاوید رحمان حقوقدان پاکستانی- بریتانیایی و استاد حقوق دانشگاه برونل لندن است و در زمینه قوانین اسلامی، حقوق‌بشر و تروریسم بین‌المللی تخصص دارد.

پس‌از عاصمه جهانگیر، گزارشگر پیشین سازمان‌ملل در امور حقوق‌بشر ایران که بهمن‌ماه ۹۶ درگذشت، جاوید رحمان به این سمت انتخاب شد.

 

تازه چه خبر؟
۴ ساعت ۲ دقیقه پیش
مهدی کروبی، از رهبران معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸، با چهار عضو تشکیلات «مجمع روحانیون مبارز» دیدار داشته است. حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، روز...بیشتر بخوانید
۶ ساعت ۴۴ دقیقه پیش
جمال موسوی‌نژاد، زندان سیاسی و فعال حقوق مدنی در آذربایجان، از زندان سراب آزاد شد. هرانا، مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در گزارشی نوشت که این فعال...بیشتر بخوانید
۷ ساعت ۲ دقیقه پیش
خانواده آتسا احمدایی، شهروند بهایی، می‌گویند هنوز از عناوین اتهامی و دلیل بازداشت او بی‌‌اطلاع هستند. خواهر آتسا احمدایی روز پنجشنبه ۲۵ بهمن‌ماه به...بیشتر بخوانید
۱۱ ساعت ۴ دقیقه پیش
پوران شریعت رضوی، همسر دکتر شریعتی بامداد امروز جمعه ۲۶ بهمن در سن ۸۴ سالگی درگذشت. او عصر دوشنبه ۲۲ بهمن به دلیل سکته مغزی در بیمارستانی در تهران...بیشتر بخوانید
۱۱ ساعت ۱۱ دقیقه پیش
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد با اعلام وضعیت اضطراری ساخت دیوار در مرز با مکزیک را در دستور کار قرار دهد. ساخت دیوار مرزی از وعده‌های...بیشتر بخوانید