ابراز «نگرانی عمیق» درباره برنامه هسته‌ای ایران در دیدار بلینکن با رییس موساد | ایران اینترنشنال

ابراز «نگرانی عمیق» درباره برنامه هسته‌ای ایران در دیدار بلینکن با رییس موساد

 

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا با یوسی کوهن رییس موساد و گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در واشینگتن دیدار کرد. 

یک مقام آگاه که نامش فاش نشده به رویترز گفت این دو مقام اسرائیلی در این دیدار که روز پنجشنبه برگزار شد، «نگرانی عمیق» خود را درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران و سایر فعالیت‌های این کشور ابراز کردند.

این مقام آگاه درباره پاسخی که از سوی بلینکن به هیات اسرائیلی داده شده، توضیحی نداد.

همزمان الی کوهن، وزیر اطلاعات اسرائیل روز پنجشنبه به رویترز گفت که اگر آمریکا و دیگر قدرت‌ها به آنچه اسرائیل توافق جدید بد هسته‌ای با ایران می‌داند برسند، یقینا در پی چنین توافقی، جنگ رخ خواهد داد.

وزیر اطلاعات اسرائیل همچنین بار دیگر این موضع کشورش را تکرار کرد که اسرائیل خود را محدود به دیپلماسی نمی‌داند.

رویترز اضافه کرد دیدار وزیر خارجه آمریکا با رئیس موساد و سفیر اسرائیل در واشینگتن، تازه‌ترین تماس در سطح بالا میان مقام‌های آمریکا و اسرائیل است و ظاهرا با هدف بیان خواسته‌های مقام‌های اسرائیلی و رسیدن به یک بستر مورد توافق آمریکا و اسرائیل درباره ایران است. 

این دیدار، به دنبال مذاکرات این هفته میان جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا و همتای اسرائیلی خود صورت گرفت که در آن دیدار، هیات اسرائیلی بر «آزادی عمل» خود علیه ایران تاکید کرد. 

همچنین مشاوران امنیت ملی آمریکا و اسرائیل در جریان دیدار روز سه‌شنبه خود در واشینگتن توافق کردند یک کارگروه مشترک به منظور تمرکز بر تهدید هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های هدایت شونده ایران ایجاد کنند.

سالیوان ضمن تشریح آخرین تحولات مربوط به مذاکرات هسته‌ای ایران، تاکید کرد واشینگتن علاقمند است در روند گفت‌وگوهای هسته‌ای، از نزدیک با اسرائیل در مشورت باشد.

بر اساس گزارش‌ها، در حالی که جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، در زمینه بازگشت احتمالی آمریکا به برجام تلاش می‌کند، اسرائیل درخواست‌های خود برای اعمال محدودیت‌های سخنگیرانه‌تر بر فن‌آوری‌ها و پروژه‌های حساس جمهوری اسلامی ایران را افزایش داده است.

پیشتر روزنامه تایمز اسرائیل در این زمینه نوشت که یوسی کوهن قرار است در دیدار با مقام‌های ارشد آمریکا، شواهد پنهان‌کاری و دروغگویی ایران در خصوص برنامه هسته‌ای‌ این کشور را در اختیار دولت بایدن قرار دهد و دولت آمریکا را از پیوستن به برجام منصرف کند.

تازه چه خبر؟
رهبران و مقام‌های کشورهای مختلف با ارسال پیام‌هایی به ابراهیم رئیسی، اعلام پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری ایران را تبریک گفتند. ولادیمیر پوتین،...More
دولت مرکزی هند از ایالت‌های این کشور خواست برای جلوگیری از موج جدید شیوع کرونا، در تسهیل محدودیت‌ها و لغو قرنطینه جانب احتیاط را رعایت کنند. با فروکش...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ضمن حمله به پوشش خبری ایران‌اینترنشنال اعلام کرد که سفیر بریتانیا در ایران در اعتراض به پوشش خبری رسانه‌های...More
اگنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، اعلام کرد: «اینکه ابراهیم رئیسی به جای محاکمه به خاطر جنایات علیه بشریت از جمله قتل، ناپدیدسازی قهری و...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، از صدور مجوز مصرف اضطراری «دو واکسن ایرانی» خبر داد و گفت واکسیناسیون عمومی با این واکسن‌ها از این هفته و هفته...More