ابتلای ۹ تبعه هندی و پاکستانی ساکن ایران به ویروس جهش‌یافته در هند  | ایران اینترنشنال

ابتلای ۹ تبعه هندی و پاکستانی ساکن ایران به ویروس جهش‌یافته در هند 

 

مقام‌های استان‌های بوشهر، یزد، قم از ابتلای ۹ تبعه هند و پاکستان به ویروس جهش‌یافته در هند خبر دادند. یک مقام استان آذربایجان غربی نیز از ابتلای پنج تبعه هند و دو ایرانی به ویروس «هندی-کالیفرنیایی» خبر داد.

سعید کشمیری، رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، گفت که تست کرونای جهش‌یافته هندی سه نفر از ۲۱ تبعه خارجی و تست کرونای معمولی ۹ نفر از آنان مثبت اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، دو هفته پیش ۱۹ تبعه هندی و دو تبعه پاکستانی وارد بوشهر شده بودند که پس از مثبت شدن تست کرونای معمولی ۹ نفر، آنان در محل اسکان خود قرنطینه شدند.

روز پنجشنبه همچنین محمود نوری شادکام، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد، خبر داد که تست کرونای جهش‌یافته سه نفر از کارگران هندی در یکی از واحدهای صنعتی این استان مثبت اعلام شده و این افراد در قرنطینه کامل به سر می‌برند.

او بدون اشاره به تعداد گفت که کارگران ایرانی که در کنار کارگران هندی کار می کردند نیز در قرنطینه خانگی قرار دارند.

محمدرضا قدیر، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم، نیز خبر داد که تست کرونای جهش‌یافته سه نفر از ۱۱ تاجر هندی که دو هفته پیش وارد قم شده‌اند، مثبت شده است.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی قم، از ۳۰۰ نفر از افراد مرتبط با این مسافران نیز تست گرفته شده و تست کرونای معمولی پنج نفر از آنان نیز مثبت شده است.

او اعلام کرد که این تاجران هندی پس از شناسایی و انجام تست از آنان در هتل در قرنطینه بودند. 

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، روز ۱۵ اردیبهشت اعلام کرده بود که در استان آذربایجان غربی در مجموعه ای که توسط کارگران هندی اداره می شد، ۱۰ مورد از ابتلا به یک ویروس جدیدی ترکیبی «هندی-کالیفرنیایی» کشف شده است. 

با این حال حسن عبدالهی اصل، فرماندار شوط در استان آذربایجان غربی، تعداد مبتلایان به این ویروس را هفت نفر اعلام کرد. او گفت که پنج نفر از این افراد تبعه هند و دو نفر ایرانی‌اند.

به گفته عبدالهی اصل، این کارگران هندی در روزهای ۲۸ و ۳۰ فروردین بعد از انجام تست در فرودگاه‌های دهلی نو، امارات و امام خمینی وارد ایران شده بودند.

روز ۱۲ اردیبهشت نیز علیرضا مهرعلیان، رییس مرکز بهداشت بلندیان استان قزوین، گفته بود تست دو تبعه هندی در این شهرستان مثبت شده اما نوع کرونای آنان هنوز مشخص نشده است.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، نیز روز پنجشنبه گفت که « نباید اجازه دهیم با ورود کرونای هندی، درگیر پیک پنجم بیماری شویم».

ستاد مقابله با کرونا چهارم اردیبهشت ممنوعیت ورود مسافران از هند و پاکستان به ایران را تصویب کرد، اما این مصوبه چهار روز بعد ابلاغ و اجرا شد.

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More