آژانس ‌بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرد ایران غنی‌سازی ۶۰ درصد را آغاز کرده است | ایران اینترنشنال

آژانس ‌بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرد ایران غنی‌سازی ۶۰ درصد را آغاز کرده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه تایید کرد که ایران فرایند غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را در تاسیسات هسته‌ای نطنز آغاز کرده است.

قبل از تایید آژانس، علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، روز جمعه ۲۷ فروردین اعلام کرد که «نیمه‌شب پنج‌شنبه به اورانیوم ۶۰ درصد رسیدیم و هم‌اکنون ۹ گرم آن را در اختیار داریم.»

صالحی همچنین افزود که همزمان با غنی‌سازی ۶۰ درصدی غنی‌سازی ۲۰ درصدی نیز در حال انجام است و این اقدام یک «تحول فنی» است.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس  شورای اسلامی، نیز روز جمعه در توییتی نوشت که ساعت چهار صبح روز جمعه «اولین محصول اورانیوم با غنای ۶۰ درصد» به دست آمد. او توضیح بیشتری در این باره نداد. 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه بیست و هشتم فروردین ماه ضمن تایید خبرهای اعلام شده از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی درباره آغاز غنی سازی ۶۰ درصد، اعلام کرد که ایران روند غنی‌سازی اورانیوم تا غنای ۶۰ درصد را در «تاسیسات زیرزمینی غنی‌سازی نطنز» آغاز کرده است.

همزمان کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که در این گزارش آمده که آژانس در روز شنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۷ آوریل، راستی آزمایی کرد که ایران تولید یو اف۶ با غنای تا ۶۰ درصد را از طریق تزریق گاز یو اف۶ با غنای تا ۵ درصد به طور همزمان به دو زنجیره از سانتریفیوژهای آی‌آر-۴ و آی‌آر-۶ در خطوط تحقیق و توسعه در نطنز آغاز کرد.

غریب‌آبادی افزود که بنابر اعلام ایران به آژانس، سطح غنی‌سازی یو اف۶ تولیدی ۵۵/۳ درصد بود.

ایران روز ۲۴ فروردین و دو روز پس از انفجار در سایت غنی‌ستزی نطنز اعلام کرد که غنی‌سازی ۶۰ درصدی را به عنوان بخشی از واکنش خود به این انفجار آغاز کرده است. 

این درحالی است که جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، روز جمعه در جریان نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر ژاپن، تاکید کرد که اقدام ایران در غنی‌سازی ۶۰‌ درصدی اورانیوم به پرونده هسته‌ای این کشور «کمکی نمی‌کند».

رییس جمهوری آمریکا گفت: «ما از حرف ایران که گفته می‌خواهد اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد غنی‌سازی کند، نه حمایت می‌کنیم و نه از نظر ما کمکی به حل مساله می‌کند.»

بایدن تاکید کرد که غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم از سوی ایران خلاف توافق هسته‌ای است.

سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز روز جمعه بیست و هفتم فروردین ماه، اقدام ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی را تحولی «بسیار نگران‌کننده» خواند و گفت هیچ توضیح معتبر یا توجیه غیرنظامی برای چنین اقدامی از طرف ایران وجود ندارد.

سقف تعیین شده برای غنی‌سازی ایران در برجام ۳/۶۷  درصد است که ایران در جریان کاهش تعهدات برجامی خود آن را نقض کرد و در ماه‌های گذشته سطح غنی‌سازی خود را به ۲۰ درصد رساند و اکنون همزمان با مذاکرات وین و درپی انفجار در نطنز، سطح غنی‌سازی را به ۶۰ درصد رسانده است.

همزمان با گزارش روز شنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رویترز نوشت که اقدام ایران در غنس‌سازی ۶۰ درصد تداوم مذاکرات وین برای احیای برجام را پيچيده کرده است چرا که گامی بزرگ در جهت توليد اورانیوم مورد نیاز برای سلاح هسته‌ای است.

تازه چه خبر؟
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به سخنان وزیر دفاع اسرائیل، گفت: «هر گونه اقدام احمقانه علیه ایران با پاسخی قاطع...More
سخنگوی گمرک ایران شامگاه پنج‌شنبه چهاردهم مرداد ماه از بسته شدن پایانه‌های مرزی میلک و گمشاد در مرز افغانستان خبر داد. روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک...More
باشگاه بارسلونا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد لیونل مسی با این باشگاه تمدید نخواهد کرد. در بیانیه باشگاه بارسلونا آمده است: «با وجود توافق باشگاه و...More
تعداد فوتی‌های روزانه کرونا به بیشترین میزان خود از زمان شیوع موج پنجم در ایران رسید. بنابر آمار روز پنجشنبه وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۴۳۴ فرد...More
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، هشدار داد اگر ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور جدید ایران، راه خصومت را انتخاب کند،‌ کشورش هزینه آن را به تهران تحمیل می‌...More