سرخط خبرها

 • شعبه‌ای از پلیس فتا برای مبارزه با «حیوان‌آزاری» و «برخورد با جرائم زیست محیطی» در سازمان محیط زیست ایجاد می‌شود
 • مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا: برای عقب راندن ایران در سوریه تلاشی واقعی در کار است
 • عضو کمیسیون آموزش مجلس از کشف حداقل ۲۰۰ مورد صندلی فروشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران خبر داد
 • نیروهای سوریه دموکراتیک از شهر سریکانی در مرز ترکیه خارج شدند
 • وزیر علوم ایران: حتی یک مورد صندلی فروشی هم در وزارت علوم رخ نداده است
 • اکبر ترکی، نماینده مجلس: امارات متحده عربی ۷۰۰ میلیون دلار ایران را آزاد کرده است
 • تظاهرات لبنان با شرکت صدها هزار تن؛ سعد حریری با اصلاحات موافقت کرد
 • شیرین نشاط در لس‌آنجلس آمریکا نمایشگاهی از عکس‌ها و فیلم‌های خود افتتاح کرد
 • سیدنی مورنینگ هرالد: دانشگاه‌های استرالیا کلیه سفرهای کارکنان خود به ایران را تعلیق کرده‌اند
 • شورای عالی انقلاب فرهنگی از دست‌اندرکاران بزرگداشت اربعین تقدیر کرد
 • سازمان انرژی اتمی ایران: تا دو هفته آینده مدار ثانویه راکتور اراک راه‌اندازی می‌شود
 • وزیر آموزش و پرورش ایران از کمبود صد هزار معلم برای سال تحصیلی جاری خبر داد
 • در پی ادامه اعتراض‌ها در لبنان بانک‌ها و دانشگا‌ه‌ها در این کشور روز دوشنبه بسته باقی می‌مانند
 • سخنگوی کمیسیون اصل۹۰ مجلس ایران: ۱۱ سال است پرونده دکل‌های نفتی ایران بدون نتیجه مانده است
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]

آژانس انرژی اتمی خواستار «همکاری کامل و به‌موقع» ایران شد

آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد کورنل فروتا، سرپرست این نهاد در سفر روز یکشنبه ۱۷ شهریور خود به ایران بر همکاری کامل ایران برای راستی‌آزمایی برنامه‌ هسته‌ای این کشور تاکید کرده است. 

در این بیانیه که پس از دیدار فروتا با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه‌ ایران، منتشر شد، آمده است:«فروتا، جانشین مدیرکل، تاکید کرد لازمه تعاملات جاری (بین ایران و آژانس) همکاری کامل و به‌موقع ایران است.»

فروتا در دیدارهای خود گفت فعالیت‌های «پادمانی» آژانس به شکل «بی‌غرضانه، مستقل و بی‌طرفانه» و در چارچوب «اقدامات استاندارد پادمانی» انجام می‌شود.   

بر اساس این بیانیه، فروتا بر «اجرای توافقنامه پادمان و پروتکل الحاقی» از سوی ایران تاکید کرد. 

بیانیه آژانس اضافه کرد طرف‌های ایرانی فروتا را «در جریان فعالیت‌های اعلامی ایران مربوط به تحقیق و توسعه‌ در زمینه سانتریفوژها قرار دادند.»

فروتا قرار است این فعالیت‌های ایران را به شورای حکام آژانس گزارش دهد.

ایران به در گام سوم توقف تعهدات مندرج در توافق هسته‌ای برجام از روز شنبه ۱۶ شهریور اقدام به از سرگیری فعالیت‌های تحقیق و توسعه کرد.ظریف: کاهش تعهدات برجامی منطبق بر برجام است

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در دیدار با کورنل فروتا، سرپرست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت تصمیم جمهوری اسلامی به توقف برخی تعهدات مندرج در توافق هسته‌ای برجام در چارچوب این توافق است.

به گزارش خبرگزاری فارس، ظریف روز یکشنبه ۱۷ شهریور در این دیدار گفت اقدامات جمهوری اسلامی ایران در کاهش تعهدات خود در قبال عدم انجام تعهدات از سوی طرف‌های اروپایی «در چارچوب پاراگراف ۳۶ برجام» صورت گرفته است.

در انتهای ماده ۳۶ برجام آمده است: «چنانچه طرف شاکی معتقد باشد که موضوع، مصداق «عدم پایبندی اساسی» می‌باشد، آنگاه آن طرف می‌تواند موضوع فیصله نیافته را به عنوان مبنای توقف کلی یا جزئی اجرای تعهداتش وفق برجام قلمداد کرده یا بهشورای امنیت سازمان ملل متحد ابلاغ نماید.»

ظریف همچنین بر «ضرورت رعایت اصول حرفه‌ای، حفظ محرمانگی» در بازرسی‌های آژانس از فعالیت‌های هسته‌ای ایران و اتخاذ رویکرد «بی‌طرفانه» تاکید کرد. 

فروتا نیز ضمن تاکید بر اینکه فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس به صورت «حرفه‌ای و بی‌طرفانه» صورت می‌گیرد گفت آژانس در راستای «اعتماد‌سازی» گام بر می‌دارد.

 

صالحی: اروپایی‌ها متعهد نبودند؛ برجام جاده یک‌طرفه نیست

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در دیدار با کورنل فروتا، سرپرست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفته است کشورهای اروپایی امضاکننده برجام به تعهدات خود در مقابل ایران در ازای ماندن در توافق هسته‌ای برجام پایبند نبوده‌اند.

صالحی در این دیدار گفت: «اتحادیه اروپاست که به عنوان پرکننده خلاء عدم حضور آمریکا قرار بود جایگزین باشد و آن خلاء را پر کنند که متاسفانه نتوانسته آن گونه که وعده داده بودند عمل کند.»

او ضمن تاکید بر اینکه برجام «جاده یکطرفه» نیست، گفت ایران هم «تصمیمات مقتضی را در زمان مناسب» می‌گیرد.

این اظهارات یک روز پس از آن مطرح می‌شود که ایران در جدیدترین اقدام به سبب عدم بهره‌مندی از منافع برجام، گازدهی به سانتریفوژهای پیشرفته نسل ششم را در یک زنجیره ۲۰تایی آغاز کرد.

بریتانیا، فرانسه و آلمان  سه کشور اروپایی طرف برجام،  به ایران وعده داده‌اند در ازای ماندن ایران در برجام تجارت با این کشور را تسهیل خواهند کرد. دولت فرانسه وعده ایجاد خط اعتباری ۱۵میلیارد دلاری برای جبران خسارت ناشی از عدم فروش نفت ایران را داده که هنوز عملی نشده است.

ایران از اردیبهشت امسال و دقیقا یک سال پس از خروج یکجانبه دولت دونالد ترامپ از برجام و برقراری تحریم‌های نفتی و بانکی علیه جمهوری اسلامی اقدام به «توقف» اجرای برخی محدودیت‌های پذیرفته‌شده در چارچوب برجام کرده است. 

صالحی گفت:‌ «حتی بدتر از آن ما شنیدیم که سخنگوی اتحادیه اروپا گفته است که ما به برجام تا زمانی متعهد هستیم که ایران متعهد باشد.»

او با لحنی طعنه‌آمیز اضافه کرد: «آیا تعهدشان به عدم پایبندی است؟ تعجب می کنم، آیا تعهدشان به خلف وعده است که ما هم‌نظر هستیم. واقعا اروپایی‌ها تا به حال متاسفانه اینگونه عمل کرده‌اند.»

به گزارش خبرگزاری فارس، پس از این دیدار، فروتا در مصاحبه مشترک مطبوعاتی با صالحی گفت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رویکرد «مستقلانه، بی‌طرف و حرفه‌ای» خود ادامه خواهد داد.

فارس به نقل از فروتا نوشت آژانس از فشارها تأثیر نمی‌پذیرد و «از یک سو وظیفه راستی آزمایی اجرای برجام را بر عهده دارد و از سوی دیگر در اجرای پروتکل الحاقی و موافقتنامه جامع پادمان در تعامل فعال با ایران است».

سرپرست آژانس انرژی اتمی همچنین گفت این نهاد مشتاقانه تمایل دارد تا همکاری‌ها با ایران تداوم یابد.

ایران از اردیبهشت امسال و دقیقا یک سال پس از خروج یکجانبه دولت دونالد ترامپ از برجام و برقراری تحریم‌های نفتی و بانکی علیه جمهوری اسلامی اقدام به «توقف» اجرای برخی محدودیت‌های پذیرفته‌شده در چارچوب برجام کرده است. 

جدیدترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران که در تاریخ ۸شهریور منتشر شد نشان می‌دهد که این کشور با افزایش میزان اورانیوم غنی‌شده خود از برخی محدودیت‌های درنظرگرفته شده در توافق هسته‌ای برجام عبور کرده است.

تازه چه خبر؟
نانسی پلوسی، رییس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، به اردن رفت تا درباره «وضعیت منطقه، افزایش موج پناهجویان و فرصت خطرناک داده شده به داعش، ایران و...بیشتر بخوانید
ده‌ها هزار نفر از معترضان بار دیگر در خیابان‌های هنگ‌کنگ تظاهرات کردند و پلیس برای متفرق کردن آنان از گاز اشک‌اور و خودروهای آب‌پاش استفاده کرد...بیشتر بخوانید
اکبر ترکی، نماینده مجلس ایران، ضمن اشاره به بهبود روابط امارات متحده عربی با جمهوری اسلامی از آزاد شدن ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه بلوکه‌شده ایران از سوی...بیشتر بخوانید
فاطمه اکبرپور، رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران، ضمن انتقاد از ضعف در مدیریت شیرآبه‌ زباله‌های تولیدی در پایتخت کشور از تولید روزانه ۲۵۰ متر...بیشتر بخوانید
گزارشها از ایران حاکی است حسین فریدون،‌ برادر رییس جمهور ایران که به اتهام رشوه به زندان محکوم شد،‌ساعتی پس از ورود به زندان به مرخصی رفت. فریدون،...بیشتر بخوانید