آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب‌های سه استان مرکزی، اردبیل و مازندران تایید شد | ایران اینترنشنال
سازمان حفاظت محیط زیست:

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب‌های سه استان مرکزی، اردبیل و مازندران تایید شد

شهاب‌الدین منتظمی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، از مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سه استان مرکزی، اردبیل و مازندران خبر داد و گفت که تلف شدن پرندگان در این سه استان به دلیل شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به تایید سازمان دامپزشکی رسیده است.

تایید مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سه استان، یک روز پس از آن صورت گرفت که عباس جودکی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مرکزی، اعلام کرد که در پی مشاهده و جمع‌آوری لاشه پرندگان تلف شده در اطراف تالاب میقان اراک، تردد به منطقه اطراف این تالاب تا اطلاع ثانوی ممنوع است. 

شهاب‌الدین منتظمی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، با بیان اینکه درحال‌ حاضر سازمان دامپزشکی مرگ پرندگان مهاجر به‌دلیل ابتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را در سه استان تایید کرده است، گفت که یکی از این‌ها تالاب‌ها، تالاب میقان در استان مرکزی و دیگری تالاب میل در استان اردبیل است و علاوه بر این، در یکی از نقاط تالابی استان مازندران نیز آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گزارش شده است.

به گفته منتظمی، سازمان حفاظت محیط‌ زیست از قبل احتمال می‌داد که بخشی از پرندگان مهاجر که از کشور روسیه وارد ایران می‌شوند، به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مبتلا باشند، از این‌رو جلساتی با سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت برگزار کرد و هشدارهای لازم برای افزایش پایش و مدیریت این موضوع به دستگاه‌های مختلف در استان‌های کشور داده شد.

این مقام سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه پرسنل این سازمان در استان‌ها هرگونه تلفاتی در پرندگان مهاجر را به سازمان دامپزشکی برای نمونه‌برداری اعلام می‌کنند، تاکید کرد که درحال‌ حاضر تمامی لاشه‌های پرندگان مرده جمع‌آوری و به‌صورت بهداشتی دفع شده است.

او همچنین گفت درحال حاضر هیچ‌گونه پروانه شکار برای مناطق درگیر بیماری صادر نمی‌شود و تمامی مناطق به‌صورت مرتب پایش و لاشه‌ها با رعایت پروتکل‌ها جمع‌آوری می‌شوند.

به گفته منتظمی توصیه‌هایی از سوی وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی برای مدیریت  آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ارایه شده است.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، از اعلام تعداد پرندگانی که تاکنون به‌ دلیل ابتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تلف شده‌اند، خودداری کرد و گفت که درحال‌ حاضر آماری در این زمینه ندارم اما تعداد تلفات زیاد نبوده است.

این درحالی است که یک روز قبل، عباس جودکی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مرکزی، اعلام کرد که فقط در تالاب میقان، لاشه  ۲۵۱ پرنده مبتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان طی  هفته جاری جمع‌آوری شده است.

جودکی تاکید کرد که بعد از تایید ابتلای این پرنده‌ها به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از سوی دامپزشکی، دفن بهداشتی لاشه‌ها به همراه آهک‌پاشی انجام شده است و بیشترین تلفات پرندگان در این تالاب مربوط به غازهای خاکستری، چند گونه اردک و تنجه است.

تازه چه خبر؟
معاون ارتباطات دفتر رییس جمهوری ایران اعلام کرد که این نهاد «منتظر توضیح سریع و صریح» تلویزیون ایران درباره «توهین» به حسن روحانی است. علیرضا معزی در...More
معاون برنامه‌ریزی وزیر بهداشت اعلام کرد که این وزارتخانه با وام بانک جهانی ۸۰ دستگاه سی تی اسکن خریداری کرده است. کامل تقوی‌نژاد گفت که این دستگاه‌ها...More
رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۱ ژانویه (دوم بهمن) در تلاش برای مهار شیوع انواع مسری‌تر ویروس کرونا، بر افزایش محدودیت‌های مسافرتی و تقویت کنترل...More
پروین عالی‌پور، خواننده لر،‌ روز چهارشنبه اول بهمن‌ماه در لندن درگذشت. عالی‌پور که با نام «کاکس» شناخته می‌شود، در سن ۱۳ سالگی فعالیت هنری‌اش را در...More
دادستان کل ایران اعلام کرد که دلیل احضار محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به دادسرا و بازجویی از او مسدود نکردن «بخش‌های مضر فضای...More